Mladí Slováci sa dočkali, vo štvrtom zápase konečne vyhrali nad Českom

Michal Škvarka zo Slovenska a Tomáš Holeš z ČeskaMichal Škvarka zo Slovenska a Tomáš Holeš z Česka Zdroj: SITA

SENEC - Futbalisti slovenskej reprezentácie do 21 rokov zvíťazili nad českými rovesníkmi v stredajšom medzištátnom prípravnom stretnutí v Senci 3:1 (1:0). Dva góly domácich dal útočník MFK Ružomberok Adam Zreľák, čím nadviazal na úvodný presný zásah Žilinčana Michala Škvarku. Za hostí korigoval na 1:2 Michal Trávník.

Mladí Slováci prerušili negatívnu sériu s týmto súperom v prípravných stretnutiach. Triumfovali prvýkrát po troch dueloch bez víťazstva od roku 2011.

Už v 5. min otvoril skóre stretnutia Škvarka, ktorý zužitkoval nezištnú prihrávku Zreľáka z pravej strany. Už o minútu mohol zvýšiť Pauschek, ale hlavou netrafil presne prudký center aktívneho Zreľáka. Zaujala aj netradičná situácia v 9. min, keď silný vietor narobil problémy domácemu brankárovi Rusovovi. Výkop hosťujúceho gólmana hnaný vetrom skončil po odskoku na brvne. V 28. min neuspel z priameho kopu hosťujúci kapitán Čermák, Rusov nemusel zasahovať. Vzápätí na druhej strane rýchly protiútok Chriena nezakončil presne Zreľák a po následnom rohovom kope len tesne nad hlavičkoval Schranz. V 39. min sa rútil na domáceho brankára Trávník, ale Rusov výborne zneškodnil jeho nájazd.

Domácim vynikajúco vyšiel aj vstup do druhej časti, Zreľák obstrelil Zimu a zvýšil na 2:0. Už o dve minúty neskôr hlavička Lalkoviča po rohovom kope skončila na žrdi. Potom prebrali iniciatívu Česi. V 52. min znížil Trávník a vyrovnanie mal na kopačke v 58. min Stratil, ale vynikajúco vybehol gólman Rusov. O desať minút neskôr vyskúšal pozornosť hosťujúceho brankára prudkou strelou Lásik, Zima v pohode chytil jeho pokus do náručia. Rusov opäť vynikol pri šanci Plzenčana Končala v 77. min. Skóre duelu uzavrel sedem minút pred koncom riadneho hracieho času najlepší hráč zápasu Zreľák, ktorý využil napádanie Lalkoviča s Malecom.

Slovensko "21" - Česko "21" 3:1 (1:0)
Góly: 48. a 83. Zreľák, 5. Škvarka - 52. Trávník, ŽK: 35. Pintér, 60. Škvarka, 69. Pauschek - 12. Hrubý, 72. Nerad, rozhodoval: Hameter (Rak.), 925 divákov

Slovensko: Rusov - Pauschek, Niňaj, Pintér (46. Hudák), Vrablec - Lásik (81. Mészáros), Hrošovský (51. T. Malec) - Schranz (65. Lobotka), Škvarka, Chrien (46. Lalkovič) - Zreľák (85. Kochan)

Česko: Zima - Holeš, Vraštil, Kaša, Končal - Nerad (75. Linhart), A. Čermák, Hrubý (80. Hýbl), Shejbal (64. Ševčík) - Trávník, Stratil

Ivan Galád (tréner SR "21"): "Zápas by som rozdelil na dva pohľady - výsledkový a výkonnostný. Dosiahli sme vynikajúci výsledok, ale herný prejav nebol úplne najlepší. Na výkone ešte popracujeme a chceme, aby sa chalani zlepšili, lebo len tak môžeme pomýšľať na postup do baráže v kvalifikácii ME 2015. Stretnutie poznačil silný vietor."

Dobrivoj Rusov (brankár SR "21"): "Som rád, že sme konečne zvíťazili nad týmto súperom. Navyše som aj ja zneškodnil nejaké šance Čechov. V silnom vetre to bol náročný duel, čo sa prejavilo aj na obraze hry. Mne osobne sa lepšie chytá na 'slniečku', ale počasie si nemožno vybrať. Celkovo sme spokojný, že sme zdolali kvalitného súpera."

Adam Zreľák (útočník SR "21", autor dvoch gólov): "Teším sa, že mi tento zápas vyšiel. Dal som dva góly a na jeden som prihral. Verím, že som potešil aj trénera. Dúfam, že si streleckú formu prenesiem aj do ligy, bolo by super, keby mi to v zostávajúcich troch kolách padalo tak ako v reprezentácii."

Prehľad vzájommných zápasov SR "21" - ČR "21" pod vedením trénerov Ivana Galáda a Jakuba Dovalila

27. apríla 2011: Česko - Slovensko 2:2 (1:0)
25. apríla 2012: Slovensko - Česko 1:2 (0:1)
25. apríla 2013: Česko - Slovensko 1:0 (1:0)
14. apríla 2014: Slovensko - Česko 3:1 (1:0)