Hokejisti prekonali svoj rekord na šampionáte, Talianov zdolali o tri góly

Miroslav Šatan a Daniel Bellissimo (druhý sprava) z Talianska, gól z toho ale nebol.Miroslav Šatan a Daniel Bellissimo (druhý sprava) z Talianska, gól z toho ale nebol. Zdroj: SITA

MINSK - Dokázali to aj v bielych dresoch! Druhé víťazstvo slovenských hokejistov na majstrovstvách sveta, ale zasa chyby v obrane a zbytočné časté vylúčenia. Tím okolo Miroslava Šatana dal trénerovi Vladimírovi Vůjtkovi pekný darček k narodeninám, keď Taliansko zdolal 4:1 a definitívne sa vyhne skupine o záchranu. Naši hokejisti prekonali svoj rekord na šampionáte v počte striel, na gólmana Bellissima poslali až 53 pokusov. Šance hokejistov spod Tatier na postup do štvrťfinále sú však len v teoretickej rovine, takmer nereálne, no skupina je mimoriadne zamotaná. Slovensko má dva dni voľna a posledný zápas v skupine odohrá v utorok popoludní proti Dánsku. Za zmienku stojí negatívum, že Slováci dostali až osemnásť gólov.

Zápas sme sledovali ONLINE

Góly: 11. Ďaloga (Sloboda), 24. Viedenský (Ďaloga, Sloboda), 35. Tatar (Miklík), 49. Miklík (Tatar, Šatan) - 39. Egger (Rocco)

Vylúčenia 7:5, strely na bránku 53:20

Zostavy:

SLOVENSKO: Laco – Sloboda, Ďaloga, Valach, Švarný, Mihálik, Marinčin, Čerešňák – Šatan, Hrivík, Nagy – Miklík, J. Mikúš, Tatar – Pánik, Marcinko, Haščák – Skokan, Viedenský, Réway - Šťastný

TALIANSKO: Bellissimo – Borgatello, Egger, Nicoletti, Larkin, Sullivan, Johnson, Hofer - Scandella, Di Casmirro, Kostner - Ihnačák, Rocco, Borrelli - Gander, Tudin, Fontanive - Insam, Bernard, Felicetti - Bona

Rozhodcovia: Bulanov (Rus.), Nord (Švéd.) - Hull (Kan.), Puolakka (Fín.)

60' Je po zápase, Slovensko vyhrali 4:1 a definitívne sa zachránilo.
60'   Taliani našich zovreli v pásme, ale ubránili sme sa
59' Taliani hrajú presilovku o dvoch hráčov a navyše odvolali aj brankára. Hrajú šiesti. Skvelý zákrok Jána Laca na dvakrát.
59' Ešte budú mať Taliani presilovku o dvoch hráčov. Siedmy vylúčený Slovák. Naši vždy hovoria o disciplíne a nikdy sa im to nedarí.
59'   Takmer si naši dali vlastný gól, od Ďalogu sa puk odrazil smerom k Lacovi.
58' Ešte vylúčenie na slovenskej strane, Ďaloga si posedí na trestnej lavici
    Tatar svoj nájazd na brankára nepremenil, puk sa vrátil dozadu a rozhodca jeho pokus podľa pravidiel ukončil.
55' Po prihrávke Šatana sa Tomáš Tatar rútil na brankára Bellissima a bol faulovaný. Rozhodca nariadil trestné strieľanie.
53' Na vylúčenia 5:5 - na trestnú lavicu ide Andrej Šťastný a Taliani hrajú presilovku.
52'   Neuveriteľná aktivita Slovákov, na strely vyhrávajú 48:13. To je slovenský rekord na šampionáte.
52' Pozor na Talianov, v Čižovka aréne zazvonila žrďka Jána Laca.
49' Michel Miklík dáva ďalší gól na šampionáte a využil presilovku. Slovensko vyhráva 4:1 a pokračuje v presilovke o jedného hráča.
48'   Dve minúty budú hrať Slováci vo výhode o dvoch hráčov, ak presilovku nevyužijú. Miroslav Šatan prehral vhadzovanie.
47' Hra je prerušená a na trestnú lavicu ide Sullivan.
47'   Miroslav Šatan na chvíľu namiesto Jána Laca pri signalizovanom vylúčení Talianov
47' Teraz sa viac vylučuje ako hrá, na trestnú ide kapitán Egger, je po presilovke Talianov
46' Štvrtým vylúčeným Slovákom je Martin Marinčin.
44' Brian Ihnačák, akoby bol premotivovaný, druhý raz fauloval a ide na trestnú lavicu.
44' Scandella v protiútoku v nebezpečnej situácii, ale nie je technicky na takej úrovni, aby ohrozil Jána Laca. Pri všetkom rešpekte.
43'   Réway hľadal Skokana, neskončila sa táto akcia strelou.
41'   Marek Ďaloga nepríjemne otrasený na ľade. Bol natlačený k mantinelu a sám si trafil hokejkou do tváre. Kuriózna situácia, nie je dôvod na vylučovanie.
41' Začala sa tretia tretina. V prvých dvoch mali Slováci jasne navrch.

Taliansky kapitán prekonal Jána Galéria fotiek (13) Zdroj: rtvs
    Marcel Haščák má ranu pod oknom zašitú štyrmi stehmi a s podozrením a prasknutú kosť v tvárovej časti šiel na vyšetrenie do nemocnice.
40' Druhá tretina sa skončila.
39' Slováci sa dostali do prečíslenie, skončilo sa strelou Ďalogu, puk u gólmana Bellissima.
39' Dve chyby našich, najprv Mihálik, následne chyba Juraja Mikúša, ktorý daroval puk Talianom. A po strele kapitána Eggera zdiaľky znížené na 1:3. Škoda.
38'   Slovenský tím má príležitosti na štvrtý gól.

Slovákmi prekonaný Daniel Bellissimo Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA
35' Tomáš Tatar využil perfektnú prihrávku Miklíka, a po tretí raz prekonal Bellissima - Slovensko vyhráva 3:0. Už je to veselšie a predovšetkým pokojnejšie.
33' Haščák krváca. Pred gólmanom Bellissimom to schytal do tváre, tesne pod oko, lekár mu ranu zašíva v kabíne. Verme, že to nebude nič vážnejšie. Ale na striedačke sa rozcvičuje náš trinásty útočník Šťastný.
31' Borrelli sa dostal do pásma a aj pred Jána Laca. Práve v takomto zápase, kde náš gólman nemá veľa práce, je skvelé, že dokázal svoj tím podržať.
28' Marcel Haščák fauloval a za držanie ide na trestnú lavicu.
28'   Ak sa Taliani dostanú do pásma, len na krátky čas. A aj ich útoky sú ojedinelé.
27'   Šatan už mieril na striedačku, ale dostal prihrávku a vyviezol puk do útoku.
26' Marcinko vylúčený.
28'   Nagy veľmi aktívny, Šatan pri puku a vystrelil. Konečne dnes hrajú naši hokejisti s ľahkosťou a zápas v národnom tíme si užívajú.

Gól Mareka Viedenského proti Galéria fotiek (13) Zdroj: rtvs

Gól Marka Viedenského

24' Bellissimo druhý raz prekonaný. Vďaka rýchlosti a dôrazu Viedesnkého vyhrávame 2:0. Spracoval puk, pridal rýchlosť a unikol obrancom Talianska a ešte aj prestrelil gólmana. Výborne., Marek!
22'   Tomáš Tatar pred Bellissimom, následne Miklík. Slováci potvrdzujú rolu favorita.
21' Hrá sa druhá tretina. Naši musia udržať aktivitu a utvoriť si aj tlak, pridať góly. Držme palce.
20' Koniec prvej tretiny
20'   Bellisimo Talianov doslova zachraňuje. A chytá dosť nezvyčajne, často púšťa hokejku z rúk, čo pripomína skôr hokej nie v profesionálnom podaní.
20'   Posledná minúta a Hrivík dobre postavený pred Bellissimom. Naši majú jednoznačne navrch.
16' Ihnačák ide na trestnú lavičku, fauloval v snahe zabrániť nášmu hráčovi skórovať. A Slovensko bude hrať o jeden a pol minúty skrátenú presilovku.
17' Perfektný prienik Tomáša Tatara, takmer zvýšil v oslabení, ale skvelý zákrok predviedol Bellissimo.
16' Veľa sa hovorí o zbytočných fauloch slovenských hokejistov a jeden taký teraz predviedol Marek Viedenský. Taliani dostanú presilovku.
15'   Neuveriteľný rozdiel medzi súpermi, Slováci vyhrávajú na strely 16:1.
12'   Naši sú dnes jasne lepší, dostávajú sa do streleckých príležitostí, len sa s tým nesmú psychicky uspokojiť. Len tak ďalej, držme palce. Nebude to tak zaujímavý zápas, ale pre nás dôležitý.
11' Prečíslenie dvoch obrancov a vyhrávame. Perfektne si vymenili puk Ďaloga so Slobodom a prvý menovaný sa dočkal prvého gólu v reprezentácii.
8'   Tlak Slovákov pokračuje, podporila ho aj presilovka. Hráme výborne, pozor len na to, aby sme sa s tým neuspokojili.
7'   Marinčinova strela a následne obrovská príležitosť kapitána Miroslava Šatana, mohli sme ísť do vedenia. Najväčšia šanca zápasu.
6' Slovensko bude hrať presilovku
    Za zmienku stojí, že v bránke Slovenska opäť naša jednotka Ján Laco, kryť chrbát mu však dnes nebude Jaroslav Janus, ktorý včera chytal dve tretiny, ale dnes Július Hudáček
3'   Hrivík v šanci
2'   Marcinko pálil pred gólmanom Talianska. Naši sú zatiaľ lepší, ale to sa očakávalo.
1' Zápas sa práve začal. Taliani sú jednoznačne najslabší tím na šampionáte, Slovensko hrá konečne v plnej sile. A tím okolo Miroslava Šatana dnes musí vyhrať - zaistí si tým záchranu a zároveň zachová minimálne, čisto matematické šance na postup do štvrťfinále.
    V talianskom tíme sú mnohí naturalizovaní Kanaďania, deviatka hráčov má aj kanadské a dvojica americké občianstvo. Jedným z lídrov kabíny je syn bývalého česko-slovenského reprezentačného útočníka Petra Ihnačáka Brian.
    Celkovo sa Slovensko a Taliansko stretli pätnásťkrát, jedenásťkrát sa radovalo mužstvo spod Tatier, trikrát uspeli hráči z Apeninského polostrova.
    Slovenskí a talianski hokejisti sa nestretli vo vzájomnom zápase už štrnásť rokov. Naposledy spolu hrali na svetovom šampionáte 2000 v ruskom Petrohrade, vtedajší zverenci Jána Filca zdolali súpera 6:2. Na tento súboj nastúpil zo súčasného slovenského tímu Miroslav Šatan, ktorý v ňom strelil dva góly.