Česi do bojov o medaily: V dramatickom závere nedovolili USA vyrovnať!

Českí hokejisti sa radujú z výhry nad USAČeskí hokejisti sa radujú z výhry nad USA Zdroj: SITA

MINSK - Do semifinále majstrovstiev sveta v bieloruskom Minsku postúpili ako prví českí hokejisti. V úvodnom štvrťfinálovom súboji v Čižovka Arene si Česi poradili s Američanmi 4:3 (1:1, 3:0, 0:2) a v súboji o postup do finále narazia na víťaza večerného zápasu Kanada - Fínsko.

Českí hokejisti odplatili Američanom prehru (2:5) zo štvrťfinále tohtoročného olympijského turnaja v Soči. Zverenci trénera Vladimíra Růžičku rozhodli o svojom víťazstve v druhej tretine, v ktorej strelili tri presilovkové góly. Česi dvakrát potrestali tvrdý zákrok kapitána amerického výberu Justina Abdelkadera na hlavu Vladimíra Sobotku, za ktorý dostal útočník Detroitu trest na 5 minút plus do konca zápasu. Bolo to v 26. min za stavu 1:1. V presilovke najprv poslal Čechov do vedenia Tomáš Hertl a o necelé dve minúty zvýšil na 3:1 Roman Červenka. Ešte medzitým strelili Česi (menovite Červenka) ďalší gól, ale pre prikopnutie puku smerom k bránke ho rozhodcovia neuznali. Keď sa Američania vymanili z najväčšieho tlaku, mali niekoľko gólových šancí, ale neskôr opäť pykali v oslabení. V 37. min produktívny český obranca Ondřej Němec strelou od modrej zvýšil na 4:1.

V tretej tretine sa Američania dostali do viacerých dobrých príležitostí, ale dostať puk za skvelého Alexandra Saláka sa im dlho nedarilo. V záverečných dvoch minútach však takmer vyrovnali. Tyler Johnson dvoma gólmi v rozpätí 12 sekúnd znížil na 3:4, ale Česi v samom závere pri power-play súpera aj s dávkou šťastia tesné víťazstvo a postup do semifinále ubránili.

Štvrťfinále (Čižovka Arena, Minsk):
Česko - USA 4:3 (1:1, 3:0, 0:2) - Česko postúpilo do semifinále
Góly: 10. Rolinek, 27. Hertl (Novotný), 29. Červenka (Zámorský, Kolář), 37. Němec (Jágr) - 7. Nelson (Mueller, Jones), 59. Johnson (Jones), 60. Johnson (Mueller, Smith)
Vylúčení: 7:3 na 2 min, navyše Nelson 10 min a Abdelkader (obaja USA) 5 + DKZ, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Nord, Vinnerborg (obaja Švéd.) - Hull (Kan.), Suominen (Fín.)

Zostavy:
Česko: Salák - Němec, Vitásek, Kindl, Jordán, Zámorský, Kolář, Ševc – Jágr, Novotný, Červenka - Hertl, Sobotka, Klepiš - Zaťovič, Hudler, Sekáč - Vondrka, Kovář, Rolinek -
USA: Thomas - Jones, DeKeyser, Gardiner, Murphy, Petry, McCabe, Donovan - Nelson, Johnson, Smith - Gaudreau, Stapleton, Abdelkader – Wingels, Trocheck, Mueller – K. Hayes, Shore, McDonald - J. Hayes

Viac o téme: Usa Hokej Česko Ms