Vynikajúci úspech slovenských volejbalistov: Do svetovej ligy vstúpili výhrou!

Slovenskí volejbalisti v súboji so ŠpanielskomSlovenskí volejbalisti v súboji so Španielskom Zdroj: fivb.org

CAROLINA - Slovenská mužská volejbalová reprezentácia zvíťazila vo svojom historicky prvom stretnutí vo Svetovej lige nad Španielskom v portorickom meste Carolina 3:1 a získala do tabuľky G-skupiny prvé tri body. Zverenci trénera Flavia Gulinelliho predviedli výborný výkon, ale nevyhli sa zaváhaniam v druhom sete.

Slováci vstúpili do zápasu dobre a pri Benczovom servise sa dostali do vedenia 5:2. Na prvom technickom timeoute bolo po Červeňovom útoku stredom 8:5. Slováci mali jasne navrch, po dvoch esách Zaťka v rade a útoku Červeňa po dlhej výmene bolo už 12:5. Slovenskí hráči veľmi dobre podávali a boli v prvom sete lepší vo všetkých herných činnostiach. Úvodné dejstvo sa napokon zmenilo na exhibíciu tímu SR, ktorý ho napokon vyhral 25:13.

Úvod druhého setu bol vyrovnaný, potom sa ale po dobrom Zaťkovom servise dostali Slováci do kontry a Bencz ju využil - 6:4. Španieli vyrovnali, ale po Janušekovom ese mali slovenskí volejbalisti opäť brejk a viedli 8:6. Po ďalšom ese výborne hrajúceho Bencza a blokoch Zaťka a mladíka Krajčoviča vyhrávali Slováci 13:9. Neskôr bolo 15:11, ale potom sa po sérii chýb na strane SR dostali Španieli do trháku a získali set pre seba.

V treťom dejstve ostal na poste univerzála Kostoláni a Slováci viedli v úvode 5:1 a 7:3. Po ese Patáka bolo na prvom technickom timeoute 8:3. Potom sa presadil v útoku Kostoláni a Slováci viedli 11:7. Španieli však dotiahli zásluhou Rocamoru na bod - 12:11. Potom výborne podal Kostoláni a krásnym blokom sa blysol Krajčovič - 14:11. Slovenský tím sa postupne dostal do vedenia 23:17, na čo španielske mužstvo zareagovalo znížení na 20:23, ale to bolo z jeho strany všetko. Vyrovnaný štvrtý set rozhodla až koncovka, v ktorej družstvo SR premenilo tretí mečbal na 28:26 a získalo premiérové tri body vo Svetovej lige.

"Bol to náročný zápas a sme radi, že sme ho zvládli. Prvý set bol z našej strany vynikajúci. Dnes nám pomohol najmä v koncovkách setov náš výborný blok. Vstúpili sme do turnaja víťazne, je to skvelý pocit," skonštatoval na webe Slovenskej volejbalovej federácie tréner SR Flavio Gulinelli. "Robili sme veľa chýb v dôležitých fázach zápasu, čo nás stálo lepší výsledok," doplnil podľa svf.sk kouč Španielska Fernando Muňoz.

V druhom zápase nastúpia Slováci v noci zo soboty na nedeľu o 2.00 SELČ proti domácemu Portoriku.
Výsledok - 1. turnaj G-skupiny Svetovej ligy v Portoriku:
Slovensko - Španielsko 3:1 (13, -18, 20, 26)
118 min, rozhodovali: Gompel (Hol.), Vera (Peru),
Zostavy:
SR: Zaťko 4, Bencz 12, Červeň 8, Janušek 10, Krajčovič 10, Paták 14, libero Kubš (Kostoláni 10, Repák 0, Vlk 0)
Španielsko: Hernán 0, Rocamora 18, Altayo 9, Fernandez 8, Osotio 5, Ruiz 8, libero Sevillano (Trinidad 0, Gomzález 8, Fornes 0)

Viac o téme: Španielsko Volejbal Slovensko Výhra