Gáborík s náskokom gólovo ovládol play off, najužitočnejším hráčom Williams

Marián Gáborík strieľa svoj posledný gól v play offMarián Gáborík strieľa svoj posledný gól v play off Zdroj: SITA

LOS ANGELES - Slovenský hokejista Marián Gáborík (32) sa stal suverénne najlepším kanonierom skončenej play off zámorskej NHL. V 26 dueloch nastrieľal 14 gólov, o štyri viac ako jeho spoluhráč z Los Angeles Jeff Carter.

Gáborík uzavrel svoj strelecký účet v noci na sobotu v piatom zápase finálovej série s NY Rangers, keď svojím gólom v presilovke poslal duel do predĺženia a v ňom rozhodol o triumfe Kings a zisku Stanleyho pohára obranca Alec Martinez. Iba jediný presný zásah chýbal slovenskému útočníkovi k vyrovnaniu klubového rekordu v počte strelených gólov v jednej vyraďovačke, ktorý s 15 zásahmi drží legendárny Wayne Gretzky.

Štrnásť gólov je úctyhodná bilancia, naposledy sa ju v play off podarilo dosiahnuť v roku 2009 dvojici pittsburských "tučniakov" Sidney Crosby (15) a Jevgenij Malkin (14).

Slovenský krídelník pomohol "kráľom" k zisku Stanleyho pohára 22 bodmi v 26 zápasoch a stal sa tak štvrtým najproduktívnejším hráčom play off. Bodovo boli na tom lepšie iba traja jeho kolegovia z LA Anže Kopitar s 26 bodmi (5+21) a 25-bodoví Jeff Carter (10+15) a Justin Williams, držiteľ Conn Smythe Trophy (9+16).

Najlepší strelci play off NHL v sezóne 2013/2014:

1. Marián Gáborík - 14 gólov
2. Jeff Carter 10
3. Justin Williams (všetci Los Angeles) a Jonathan Toews po 9
5. Patrick Kane (obaja Chicago), Martin St. Louis (NY Rangers) a Rene Bourque (Montreal) po 8.

Gól Mariána Gáboríka, ktorým si vynútil predĺženie v poslednom zápase

Najužitočnejší v play off Justin Williams

Gáboríkov spoluhráč, útočník Justin Williams sa stal najužitočnejším hráčom uplynulých vyraďovacích bojov v NHL a získal tak prestížnu Conn Smythe Trophy.

Krídelník "kráľov" bol prínosný najmä vo finálovej sérii. So siedmimi bodmi (2+5) sa stal jej najproduktívnejším hráčom. V poslednom piatom dueli prispel k výhre Kings 3:2 po predĺžení jedným gólom. V celej play off bol tretí najproduktívnejší hráč s 25 bodmi (9+16) v 26 zápasoch hneď za spoluhráčmi Anže Kopitarom (5+21) a Jeffom Carterom (10+15).

Viac o téme: Marián Gáborík Los Angeles Kings Justin Williams