Sagan na úvod Okolo Švajčiarska získal sedem bodov: Na triumfujúceho Martina stratil 19 sekúnd

Peter Sagan v časovke na pretekoch Okolo ŠvajčiarskaPeter Sagan v časovke na pretekoch Okolo Švajčiarska Zdroj: SITA

BELLINZONA - Nemec Tony Martin triumfoval v časovke jednotlivcov na úvod cyklistických pretekov Okolo Švajčiarska. Jazdec tímu Omega Pharma-Quick Step zvládol tradičný prológ podujatia na 9,4 kilometra v čase 13:48 min., druhý skončil Holanďan Tom Dumoulin z Giantu (+6 s) a ako tretí v poradí finišoval Austrálčan Rohan Dennis z Garminu (+13).

Slovenský cyklista Peter Sagan z Cannondale stratil na víťaza v cieli 19 sekúnd a obsadil delenú 5. priečku s Talianom Domenicom Pozzovivom (AG2R). Martin Velits dosiahol čas 14:57 a umiestnil sa v deviatej desiatke poradia.

Keďže v popoludňajších hodinách predpokladali organizátori zvýšenú búrkovú činnosť, väčšina favoritov štartovala už v úvodnom balíku pretekárov. Sagan sa dostal na trať ako deviaty v poradí a po príchode do cieľa sa dlho držal na piatej priečke. Spomedzi ostatných jazdcov ho dokázal konfrontovať lepším časom len Fabian Cancellara, ktorý sa obliekol do bieleho dresu pre najlepšieho švajčiarskeho cyklistu.

Dvadsaťštyriročný Slovák tak vstúpil do osemetapových pretekov slušným výsledkom, keď za sebou nechal aj vrchárov Bradleyho Wigginsa či Romana Kreuzigera. Do bodovacej súťaže si pripísal 7 bodov.

Časovka jednotlivcov (Bellinzona - 9,4 km): 1. Tony Martin (Nem./Omega Pharma - Quick-Step) 13:48 min., 2. Tom Dumoulin (Hol./Giant) +6 s., 3. Rohan Dennis (Aus./Garmin) +13, 4. Fabian Cancellara (Švaj./Trek) +16, 5. Peter SAGAN (SR/Cannondale) a Domenico Pozzovivo (Tal./AG2R) obaja +19, 7. Bauke Mollema (Hol./Belkin) +22, 8. Tom-Jelte Slagter (Hol./Garmin) +23, 9. Jon Izagirre (Šp./Movistar) +27, 10. Mattia Cattaneo (Tal./Lampre) +29

• Zdroj: TASR, SITA