Čech Rosol nezopakoval proti Nadalovi senzáciu: Svetová jednotka otočila duel s outsiderom

Rafael Nadal a jeho víťazná radosťRafael Nadal a jeho víťazná radosť Zdroj: SITA

LONDÝN - Španielsky líder svetového rebríčka tenistov Rafael Nadal vo štvrtok prehrával v 2. kole dvojhry mužov na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone v Londýne (23. júna - 6. júla, celková dotácia 25 miliónov libier, tráva) s Čechom Lukášom Rosolom o set a brejk, napokon však zvíťazil za 163 minút 4:6, 7:6 (6), 6:4, 6:4.

Premožiteľ Martina Kližana z 1. kola Nadal (4:6, 6:3, 6:3, 6:3) v druhom dejstve najprv preklopil z 2:4 na 5:4 a príjem a v neskoršom tajbrejku sa dostal z 3:5 aj setbalu (5:6) pri vlastnom podaní. Keď si utvoril prvú vlastnú setbalovú šancu, súper spáchal dvojchybu a odvtedy už zostal pozadu. Nové nastavenie na hlavnom dvorci v podstate nadobro nastolil Španielov brejk na 2:1 v tretej časti. Prakticky definitívu privodilo Nadalovo prerazenie Rosolovho servisu na 1:0 vo štvrtom sete. Favorit sa v desiatej hre dopodával aj cez jeden brejkbal.

"Vedel som, že musím neochvejne bojovať a striehnuť na príležitosti. Spočiatku som porobil pár chýb a on dobre podával. Ten druhý set bol mimoriadne dôležitý. Byť totiž proti Rosolovi dolu o dva sety by bolo veľmi nebezpečné. Nikdy nevnímam nejaký zápas ako revanš, každý duel je iný. Dnes to teda pre mňa bol len ďalší súboj, v ktorom som sa pokúšal uspieť. Bolo v tom veľa napätia, ale myslím si, že som napokon našiel vhodnú odpoveď a ku koncu som hral skvele," povedal Nadal v interview pre organizátorov.

Dvadsaťosemročný ľavoruký Malorčan Nadal nasadený ako druhý sa rovesníkovi z 52. pozície renkingu ATP priamo na tomto kurte revanšoval za senzačný nezdar z predvlaňajšieho 2. kola. Medzičasom sa mu to podarilo už aj vo februári v katarskej Dauhe (6:2, 7:6 /7/).

Miestny šampión zo sezón 2008 a 2010 a čerstvo už 9-násobný dobyvateľ rovnako hodnotného parížskeho antukového Roland Garros Nadal vlani v All England Lawn Tennis and Croquet Clube dokonca nezvládol hneď vstupný duel proti Belgičanovi Stevovi Darcisovi. Teraz sa v 3. kole stretne s 26-ročným kazašským reprezentantom Michailom Kukuškinom (63.), nad ktorým vedie 2:0, pričom v žiadnom sete nepustil vyzývateľovi viac ako tri gemy.

Švajčiarsky tenista Roger Federer nezopakoval svoje wimbledonské zaváhanie spred roka, keď na londýnskej tráve šokujúco prehral už v 2. kole s Ukrajincom Sergijom Stachovským. Vo štvrtkovom súboji 2. kola dvojhry na treťom grandslamovom turnaji sezóny Federer nasadený ako štvrtý zdolal Luxemburčana Gillesa Mullera za 94 minút 6:3, 7:5, 6:3.

Sedemnásobného šampióna Wimbledonu Federera nezastavil ani dážď a následné zatiahnutie strechy na centrálnom dvorci, ktoré prišlo na rad na začiatku druhého setu. Federer dominoval vo víťazných úderoch 44:30 a v celom stretnutí urobil iba 5 nevynútených chýb, kým jeho súper 22. Súperom švajčiarskeho elegána v 3. kole bude víťaz súboja Marcel Granollers-Pujol (Šp.-30) - Santiago Giraldo (Kol.).

Tridsaťdvaročný bývalý líder svetového rebríčka ATP Federer ani vo štvrtom vzájomnom zápase nepustil luxemburskému ľavákovi Mullerovi (103. v rebríčku ATP) ani set. Pre 31-ročného Luxemburčana zostáva najlepším výsledkom z Wimbledonu 3. kolo z rokov 2005 a 2011.

Federer štartuje v britskej metropole 16. raz. Ak pridá do svojej zbierky 8. trofej, osamie na čele historického poradia pred Britom Williamom Renshawom a Američanom Petom Samprasom. Držiteľ dovedna 17 grandslamových titulov Federer nastúpil ako víťaz prípravného podujatia v nemeckom Halle.

Nick Kyrgios (Aus.) - Richard Gasquet (Fr.-13) 3:6, 6:7 (4), 6:4, 7:5, 10:8
Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-14) - Sam Querrey (USA) 4:6, 7:6 (2), 6:7 (4), 6:3, 14:12 - v stredu prerušené pre tmu za stavu 9:9 v piatom sete, podával Querrey
Jerzy Janowicz (Poľ.-15) - Lleyton Hewitt (Aus.) 7:5, 4:4 - prerušené pre dážď, dohrávka v piatok
Feliciano López (Šp.-19) - Ante Pavič (Chor.) - zápas odložili pre dážď na piatok
Simone Bolelli (Tal.) - Philipp Kohlschreiber (Nem.-22) 4:6, 6:4, 6:3, 2:6, 7:5
Tommy Robredo (Šp.-23) - Adrian Mannarino (Fr.) 6:4, 6:1, 7:6 (5)
Jiří Veselý (ČR) - Gael Monfils (Fr.-24) 7:6 (3), 6:3, 6:7 (1), 6:7 (3), 6:4
Marcel Granollers-Pujol (Šp.-30) - Santiago Giraldo (Kol.) 6:4, 6:7 (2), 6:1, 1:6, 2:1 - prerušené pre dážď, dohrávka v piatok
Denis Istomin (Uzb.) - Julian Reister (Nem.) 7:6 (7), 6:4, 6:4
Lukasz Kubot (Poľ.) - Dušan Lajovič (Srb.) 6:7 (4), 7:6 (4), 6:3, 7:6 (3)
Michail Kukuškin (Kaz.) - Frank Dancevic (Kan.) 6:3, 6:3, 6:2