Volejbalisti prehrali s Turkami, II. skupiny Final Four nepostúpia

Tureckí volejbalisti Emre Baturm a Arslan Eksi Tureckí volejbalisti Emre Baturm a Arslan Eksi Zdroj: TASR

BURSA - Slovenskí volejbalisti prehrali s domácimi Turkami 0:3 (-22, -21, -24) v sobotňajšom semifinálovom stretnutí na záverečnom turnaji Final Four III. skupiny Svetovej ligy 2014 v Burse a prišli o šancu postúpiť do II. skupiny prestížnej súťaže reprezentačných tímov. Zverenci talianskeho trénera Flavia Gulinelliho nenadviazali na dve májové víťazstvá v prípravných zápasoch nad tímom z "krajiny polmesiaca" a nedokázali získať ani jeden set.

urci v nedeľňajšom finále a súboji o miestenku do II. skupiny Svetovej ligy 2015 vyzvú od 16.00 h SELČ Kubáncov, Slováci budú hrať o 13.00 h s Číňanmi o konečné 3. miesto.

Súhrn výsledkov sobotňajších semifinálových stretnutí na turnaji Final Four III. skupiny Svetovej ligy 2014 vo volejbale mužov v tureckej Burse:

Turecko - Slovensko 3:0 (22, 21, 24)
87 minút, rozhodovali: Schürmann (Licht.) a Abdelsamad (Egypt), 2000 divákov
Zostava SR: Zaťko, Paták, Kohút, Kostoláni, Vlk, Krajčovič, libero Kubš (Bencz, Kriško)

V úvode stretnutia obidva tímy bodovali pravidelne, na 3:3 vyrovnal univerzál Kostoláni. Turci si vypracovali trojbodový náskok a viedli 11:8, Kohút dvoma presnými zásahmi nad sieťou vyrovnal na 11:11. Počas druhého technického oddychového času viedli domáci volejbalisti 16:14. Smečiar Vlk esom zmazal náskok súpera (16:16), Turci však odskočili na 21:18 a prvý set vyhrali 25:22.

Slováci prvýkrát v zápase viedli na začiatku druhého setu po zakončení kapitána Kohúta (3:2). Gulinelliho zverenci si následne vypracovali päťbodový náskok a vyhrávali 10:5, neskôr aj 14:10. Tureckí volejbalisti znížili skóre (15:17) a po útoku Güngöra vyrovnali na 18:18. Volejbalisti SR nedokázali získať bod z útoku viac ráz po sebe, čo využili domáci a viedli 23:20, napokon uspeli v druhom sete 25:21.

Slovenskí reprezentanti vstúpili do tretieho setu s nutnosťou uspieť; viedli 5:3 aj 7:5, ale Turci vyrovnali na 10:10 a neskôr získali trojbodový náskok (15:12). Paták znížil na 17:18 a chyba Güngöra znamenala nerozhodné skóre - 18:18. Kostoláni esom zabezpečil Slovákom vedenie 22:21 a neskôr aj prvý setbal (24:23). Domáci hráči však vyrovnali na 24:24, po úspešnom bloku vyhrali tretí set 26:24 a celý duel 3:0.

Emanuel Kohút (kapitán a blokár SR): "Nechcem sa vyhovárať na zranenie. Premrhali sme príležitosti, ktoré sme dostali, prehra nás mrzí. Musíme sa od toho odosobniť a v nedeľu zabojovať o bronz s Číňanmi. Dnes sme robili veľa nevynútených chýb, ktoré vyplývajú z neskúsenosti. Noha ma bolí, ale verím, že masér urobí druhý zázrak a podarí sa mi opäť nastúpiť. V každom prípade chcem hrať. Nerád sa vyhováram na rozhodcu, ale to, čo dnes predviedol, bolo niečo strašné. Dúfam, že to bude mať pre neho dohru."

Marek Kardoš (asistent trénera SR): "Najväčší rozdiel bol v nevynútených chybách. My sme urobili viac chýb na príjme, naopak Turci náš tlak na servise ustáli. V rozhodujúcich chvíľach, keď sme viedli o dva body, sme to neudržali a šnúra bodov súpera nás položila. V druhom aj treťom sete sme viedli, ale v jednom postavení sme urobili chyby a to nás stálo lepší výsledok. Treba pochváliť chalanov, že sa nevzdali a bojovali do konca. Musíme dať hlavy hore, zabudnúť na dnešok a zabojovať s Číňanmi, ktorých dobre poznáme. Toto družstvo si zaslúži dobrý výsledok a radi by sme sa rozlúčili víťazstvom. Máme zdravotné problémy, klobúk dolu pred Emom Kohútom, aj prácou fyzioterapeuta a kondičného trénera, ako ho dali dokopy."

Ľuboš Kostoláni (univerzál SR): "V prvom sete na nás Turci vybehli a s prehľadom ho vyhrali. Tlačili servisom a hrali dobre. Mrzí ma druhý set, v ktorom sme viedli o tri - štyri body, ale potom sme urobili sériu chýb a náskok sme premrhali. Je nám to ľúto, pretože sme bojovali. Rozhodcovia im v rozhodujúcich momentoch pomohli, ale dalo sa to čakať. Musíme sa z tejto prehry dostať a zabojovať o bronz. Motivácia nám určite nechýba, chceme medailu."

Kuba - Čína 3:2 (25, -22, -32, 22, 13)