Prelomové rozhodnutie v prípade Pistorius: Je duševne v poriadku a všetko si uvedomoval

Oscar Pistorius zabil svoju krásnu priateľku Reevu Steenkampovú.
Oscar Pistorius zabil svoju krásnu priateľku Reevu Steenkampovú.

PRETÓRIA - Podľa lekárskeho konzília bol juhoafrický telesne postihnutý bežec Oscar Pistorius duševne zdravý, keď vo februári minulého roka zastrelil svoju priateľku Reevu Steenkampovú. V pondelok to na súde v Pretórii povedal hlavný žalobca prípadu Gerrie Nel citujúc z lekárskej správy.

Proces pokračoval po mesiac trvajúcich odborných vyšetreniach duševného stavu obžalovaného, ktoré si vyžiadala sudkyňa Thokozile Masipová na žiadosť prokurátora. Konzílium pozostávalo z troch psychiatrov a jedného psychológa, ktorých úlohou bolo zistiť, či si Pistorius uvedomoval dôsledky svojho činu a či je teda trestne zodpovedný.

Pochybnosti tohto druhu vyvolala výpoveď psychiatričky Merryll Vorsterovej. Tá ako svedok obhajoby pred mesiacom uviedla, že Pistorius trpí duševnou poruchou so zvýšeným sklonom k úzkosti, čo by mohlo vysvetliť konanie paralympionika zo 14. februára 2013, keď vo svojom dome zastrelil cez dvere toalety 29-ročnú modelku. Vraj ju považoval za votrelca.

Vyšetrenia absolvoval Pistorius ambulantne v štátnom psychiatrickom ústave Weskoppies v Pretórii. Proces sa ťahá od 3. marca.

Obhajca Barry Roux v pondelok predvolal ako ďalšieho svedka chirurga Geralda Versfelda, ktorý Pistoriusovi amputoval obe dolné končatiny pod kolenami, keď mal 11 mesiacov. Paralympionik sa narodil bez ihlíc v lýtkach. Versfeld vypovedal o podstate postihnutia.


Zdroj:
SITA
Foto:
SITA, facebook.com, Koláž Športky

DISKUSIA