Belgicko zvládlo napínavé predĺženie, s USA vyhralo 2:1

V poslednom zápase osemfinále sa stretlo Belgicko s USAV poslednom zápase osemfinále sa stretlo Belgicko s USA Zdroj: SITA

SALVADOR - Futbalisti Belgicka skompletizovali okteto štvrťfinalistov na XX. majstrovstvách sveta v Brazílii. Zverenci trénera Marca Wilmotsa zdolali v utorkovom osemfinále v Arena Fonte Nova v Salvadore hráčov USA 2:1 po predĺžení, keď v riadnom hracom čase gól V boji o postup do semifinále nastúpia Belgičania v sobotu 5. júla o 18.00 h SELČ v Brasílii proti Argentínčanom.

V úvodnom dejstve boli v Arena Fonte Nova aktívnejší belgickí reprezentanti, no ani jedna z ich ôsmich striel na bránku neskončila za gólmanom Howardom. Po zmene strán pokračoval tlak európskeho mužstva, no jeho efektivita bola nulová. O prevahe reprezentantov z krajiny Beneluxu svedčí aj pomer striel na bránku po II. polčase - 20:4. Gólmana Howarda ako prvý prekonal v tretej minúte predĺženia De Bruyne a v 105. min kapituloval americký brankár aj z kopačky Lukakua. Duel síce v 107. min zdramatizoval presným zásahom Julian Green, no ďalší gól už nepadol.

Futbalisti Belgicka v utorok zaznamenali už siedme víťazstvo za sebou, predtým v marci 2014 remizovali s Pobrežím Slonoviny. Medzi najlepšiu osmičku sa belgickí reprezentanti prebojovali premiérovo od MS 1986 v Mexiku, vtedy to dotiahli až na konečné 4. miesto. Predtým ani potom na svetovom šampionáte neskončili na jednocifernej pozícii. Hráčom USA sa nepodarilo zopakovať prienik do štvrťfinále z MS 2002.

Belgicko - USA 2:1 po predĺžení (0:0, 0:0)

Góly: 93. De Bruyne, 105. Lukaku - 107. J. Green, ŽK: 42. Kompany - 18. Cameron, rozhodovali: Hajmoudi (Alž.) - Achik (Mar.), Etchiali (Alž.), 50 000 divákov

Belgicko: Courtois - Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen - Witsel - Mertens (60. Mirallas), De Bruyne, Fellaini, E. Hazard (111. Chadli) - Origi (91. Lukaku)
USA: Howard - Cameron, O. Gonzalez, Besler, Beasley - J. Jones (32. Yedlin) - F. Johnson, Zusi (72. Wondolowski), Bradley, Bedoya (105.+ J. Green) - Dempsey

V úvodnom dejstve mali viac z hry Belgičania. Už v 2. min sa do šance dostal útočník Origi, no zakončil len do brankára Howarda. V 23. min sa európsky tím dostal do prečíslenia, no De Bruyne "neskrotil" prihrávku od Vertonghen a zo šance nebolo nič. Vzápätí pohrozili Vertonghen s Fellainim, ale americká obrana poslala loptu do bezpečia.

Aj po zmene strán pokračovala prevaha výberu Belgicka, no šance postupne nepremenili De Bruyne, Origi (v 56. min trafil brvno) či Mertens. Američania sa pred gólmana Courtoisa dostávali len sporadicky a boli málo nebezpeční. V 72. min opäť nepochodil Origi a desať minút pred koncom druhého polčasu ani Fellaini s E. Hazardom. Howard si udržal čisté konto aj pri pokuse Van Buytena či E. Hazarda v 88. min. Keďže na opačnej strane neuspel ani striedajúci Wondolowski, na rad prišlo predĺženie.

Čo sa hráčom Belgicka nepodarilo počas úvodných deväťdesiatich minút, dokázali už v tretej minúte predĺženia - na pravej strane sa uvoľnil striedajúci Lukaku, našiel De Bruyna a ten "odklial" Howardovu bránku - 1:0. V závere prvej časti predĺženia si obaja vymenili úlohy a Lukaku pridal druhý gól Belgičanov. Ich cestu do štvrťfinále skomplikoval v 107. min gólový volej J. Green po prihrávke Bradleyho. Veľkú šancu v 114. min premárnil Američan Dempsey, belgickí reprezentanti si už potom ustrážili postup.

Marc Wilmots, tréner Belgicka: "Mali sme asi pätnásť gólových šancí a zaslúžili sme si vyhrať. No keď zrazu znížili na 1:2, báli sme sa o výsledok. Médiá po skupinovej fáze kritizovali Lukakua, no ja som vedel, že stále môže byť kľúčovým hráčom a spraviť na ihrisku rozdiel."

Romelu Lukaku, útočník a strelec druhého gólu Belgicka: "Uvedomil som si, že ne seba nemôžem vyvíjať zbytočne veľký tlak a že musím spraviť všetko pre to, aby náš tím zvíťazil. A som veľmi šťastný, že to tak dnes aj dopadlo."

Jürgen Klinsmann, tréner USA: "Bola to skutočná dráma, triler. V závere sme mali dostatok šancí na vyrovnanie. Jednoducho to bol zápas, ktorý išiel až do extrému, a všetci sme veľmi hrdí na náš tím. Tim Howard bol dnes proste fenomenálny, neskutočný. Udržal nás v hre o postup, odohral vynikajúci zápas."

Tim Howard, brankár USA: "Na tom, koľko som toho chytil, mi až tak nezáleží. Na to som tu, to mám robiť a je to moja práca. No prehrali sme a to bolí, či som nechytil nič, alebo 20 striel. Majú silný tím, dostali nás pod tlak. No skoro sme sa tam dostali, takže klobúk dole pred naším výkonom. Sme na seba hrdí."

Julian Green, strelec jediného gólu USA: "Bol som si istý, že dokážeme dať aj druhý gól a že sa rozhodne v penaltovom rozstrele."