VIDEO Brazília aj bez Neymara vydržala záverečný tlak: Kolumbia sa s MS lúči, domácich vyzvú Nemci

Obrovská radosť hráčov Brazílie po úvodnom góle do siete KolumbieObrovská radosť hráčov Brazílie po úvodnom góle do siete Kolumbie Zdroj: SITA

FORTALEZA - Futbalisti Brazílie sa stali druhým semifinalistom 20. MS v Brazílii po piatkovom víťazstve vo Fortaleze nad Kolumbiou 2:1. V boji o vytúžené finále sa v utorok 8. júla v Belo Horizonte stretne s Nemeckom (22.00 SELČ), ktoré vyradilo po výhre 1:0 rivala z Francúzska.

Na Estadio Castelao rozhodli o postupe "kanárikov" góly kapitána Thiaga Silvu zo 7. minúty a Davida Luiza zo 68. minúty. Kolumbii už k obratu nepomohol ani šiesty gól Jamesa Rodrigueza na turnaji. Kolumbia síce štvrťfinálovou účasťou dosiahla na finálových turnajoch historický úspech, ale so šampionátom sa lúči. Brazília doma naposledy v súťažnom zápase prehrala v roku 1975 s Peru 1:3 na Copa America a proti Kolumbii z 26 duelov vyhrala 16-krát, a len dvakrát prehrala.

Očakávané kontinentálne derby od prvých sekúnd ponúkalo typický farbistý juhoamerický futbal, v rýchlom tempe, so skvelou technikou aktérov, tvrdými osobnými súbojmi a postupne vzhľadom na priebeh aj absenciou disciplinovaného prejavu najmä na kolumbijskej strane. Brazílsku sambu odštartoval v 7. minúte gólom po rohovom kope domáci kapitán Thiago Silva. Pri Neymarovom rohu zaspal brankár Ospina aj stredopoliar Sanchez a domáci kapitán strelou kolenom do prázdnej brány rozjasal celý národ. V 10. minúte mohol vyrovnať Cuardado, ale tesne minul. Ak aj mali obaja tréneri nejaké taktické zámery, po gólovom okamihu ich hráči zrútili ako domček z karát a začalo sa hrať úplne otvorene, útok striedal útok na oboch stranách. Brazílčania boli na koni, útočili do nekoncentrovanej obrany súpera, dobre hral Hulk, ktorý mal veľké šance v 19. aj 27. minúte, jeho nebezpečné strely zvnútra 16-ky ale Ospina vždy zlikvidoval. V 36. minúte mala dobrú príležitosť aj Kolumbia, J. Rodriguez kopal priamy kop z ideálnej vzdialenosti 17 metrov, ale napálil len do múru. Z následnej akcie domácich opäť do šance prenikol Hulk, ale tvrdo z uhla napálil vysoko nad. Krátko pred polčasovým hvizdom mal z priameho kopu v ideálnej vzdialenosti šancu zvýšiť vedenie Neymar, rozhodol sa pre obstrel ku vzdialenejšej žrdi, ale minul. Domáci pôsobili o dosť dominantnejšie, resp. organizovanejšie, Kolumbia akoby nevedela nájsť uvoľnenosť, ktorú avizovala ako jej výhodu.

Aj v druhom polčase domáci dobre pristupovali k hráčom súpera, narúšali ich snahu a čakali na šancu. Tie však dlho neprichádzali a Kolumbia preberala minimálne opticky prevahu. Brazílska defenzíva však fungovala solídne. V 66. minúte po zmätku v domácej šestnástke streli gól Yepes, ale vzruch bol zbytočný, lebo sa pískal ofsajd. V 68. minúte prudko napriahol z priameho kopu z dobrých 30 metrov Luiz a fantastickou strelou k pravej tyčke vystavil Ospinu do pozície štatistu - 2:0. O pár minút nebezpečne, no nepresne strieľal Neymar. V 78. minúte fauloval brankár Cesar v šestnástke striedajúceho Baccu a J. Rodriguez z nariadenej penalty zdramatizoval duel. Zaskočení domáci mohli inkasovať o pár okamihov, Bacca takmer vyrovnal po rohu, ale bol v ofsajde. Brazília sa dostala pod tlak, navyše prišla o zraneného Neymara. Nadstavovalo sa 5 minút, ale už ani dve hlavičky Kolumbijčana Ramosa vyrovnanie nepriniesli.

Brazília - Kolumbia 2:1 (1:0)
Góly
: 7. Thiago Silva, 68. Luiz - 80. J. Rodriguez (z 11 m), ŽK: Thiago Silva, Cesar - J. Rodriguez, Yepes. Rozhodovali: Carballo - Fernandez, Yuste (všetci Šp.), 60.340 divákov (vypredané).

Brazília: Cesar - Maicon, Thiago Silva, Luiz, Marcelo - Fernandinho, Paulinho (86. Hernanes) - Oscar, Neymar (88. Henrique), Hulk (83. Ramires) - Fred

Kolumbia: Ospina - Zuniga, Zapata, Yepes, Armero - Sanchez - Cuadrado (80. Quintero), Guarin, Ibarbo (46. Ramos) - J. Rodriguez - Gutierrez (70. Bacca)

Thiago Silva, kapitán a autor gólu Brazílie: "Na konci zápasu sme sa stiahli, lebo sme sa rozhodli brániť náš náskok. To nebolo ideálne ani pre nás, ani pre fanúšikov. Ak sa chceme v semifinále a finále tešiť, musíme sa podobného priebehu, aby sme sa obávali o výsledok, vyvarovať."

David Luiz, obranca a autor druhého gólu Brazílie: "Bol to skvelý duel, v ktorom oba tímy ponúkli pekný futbal a najmä obrovské nasadenie a túžbu po víťazstve. Mám radosť, že som to tak trafil z trestného kopu. Vyšlo to dokonale."

Luiz Felipe Scolari, tréner Brazílie: "Zápas bol nesmierne náročný. Dôležitý bol prvý, rýchly gól a skutočnosť, že sme otupili silu súpera. Po druhom góle sme sa však zbytočne stiahli dozadu a urobili veľkú chybu pred penaltou. V semifinále nám bude chýbať kapitán Thiago Silva, ale verím, že tím sa dá dokopy a nájdeme na poste stopéra to správne riešenie."

James Rodriguez, autor gólu Kolumbie: "Plačem. Sú to moje najvnútornejšie emócie. Nevyšlo nám to, hoci sme chceli postúpiť. Brazília má výborný tím, nedovolila nám tešiť sa."

Jose Pekerman, tréner Kolumbie: "Sme veľmi smutní, lebo náš sen sa rozplynul. Mužstvo zanechalo na tomto turnaji výraznú stopu. Vytvorili sme o kolumbijskom futbale veľmi dobrý obraz a celá krajina by mala byť na nás hrdá."