KOMENTÁR ŠPORTIEK: Brazília zničila mýtus za šesť minút a pred očami vlastného národa!

Zdrvení hráči Brazílie z výsledkuZdrvení hráči Brazílie z výsledku Zdroj: SITA

Snívali roky, očakávania sa stupňovali s blížiacim sa šampionátom a vrcholili priamo počas futbalovej lahôdky v Brazílii. Sledoval ich celý svet a nikto si nevedel predstaviť, že by nepostúpili do finále. Sen domácich o titule a mýtus, že vyhrajú aj keby čo bolo, sa rozplynul za šesť minút. Päť gólov Nemecka v brazílskej bránke po polhodine predčasného finále a domáci... nejdú domov, veď tam sú. Ale nečakane do boja o bronz. Brazílii sa zrútil sen, o ktorom sa hovorilo dlhé mesiace, roky... Pred zrakmi 75-tisíc vlastných fanúšikov na štadióne a miliónmi ľudí pri televízii na celom svete. Hanba a potupa, z ktorej ťažia Nemci.

Hurónsky prístup sa na zdravé sebavedomie a pokoru nechytá. Brazília žije futbalom, hráči, tréner, fanúšikovia aj odborníci nehovorili o inom, ako o titule majstrov sveta. A to sa im vypomstilo. Vyspelé mužstvá prídu hoci k futbalovému trpaslíkovi, ale nešetria chválou a prekypujú pokorou. A Brazília? Presne naopak. Veď my na to máme!

A ak by sme nemali, šéfovia futbalu z organizácie FIFA, ktorú v poslednom čase kritizuje snáď každý, nám pomôžu. Aspoň také podozrenie majú fanúšikovia po celom svete z nominácie rozhodcu, ktorý nevidel Suárezovo pohryznutie. A ani ten by po piatich góloch v prvom polčase darovať domácim šesť pokutových kopov v druhej štyridsaťpaťminútovke nedokázal, hoci hráči v šestnástke padali ako bosí na ľade. Nadľudská úloha aj pre Rodrígueza s píšťalkou.

Brazília doslova stratila svoju vlastnú futbalovú identitu. Tréner Felipe Scolari by si mal zopakovať geografiu. Jeho tím do Európy patriť nebude a to ani keby akokoľvek chcel. To, že doma nechá domáce hviezdy ako Ronaldinho, Kaká a Robinho, zavolá namiesto nich Neymara a da Silvu z Európy, nebude znamenať, že výber zrazu dokáže hrať futbal ako zo Starého kontinentu. Na to treba agresivitu, viac faulov a výrazne vyššie sebavedomie.

Mužstvo sa dá za určitých okolností postaviť na jedinom hráčovi. Ale to by nesmelo ísť o mladého Neymara, ale napríklad skúseného a hviezdneho Zidana, ktorému by mali pomáhať pokorní, mladí a snaživí mladíci.

Brazília sa po sérii troch gólov úplne rozpadla, akoby bola spolkový štát. A ďalšie dva góly do prestávky padli ako v exhibícii hviezd proti žiakom alebo ako v zápase prvoligistu s futbalovými amatérmi. A po zápase? Hráči v žlto-modrom sa akoby ľutovali a prežívali obrovskú krivdu. Zrejme čakali, že Nemci sa musia pred domácimi skloniť a sami poraziť. A ak vyviedli toto a vyhrali 7:1, malo by nasledovať ospravedlnenie súperovi.

Ak chce domáca Brazília aspoň bronz, musia sa dať hráči dokopy psychicky, zmeniť prístup a dnes držať palce Holandsku. Lebo Argentína sa do Európy nehrnie a futbalovým štýlom je stále doma, na juhoamerickom kontinente.

Viac o téme: Nemecko Brazília Futbal Semifinále Prehra Felipe Scolari Komentár
  • Zdroj: Jozef Kotris; Športky