Adamcov drsný odkaz koučovi Brazílie: Toto si myslí o Scolariho výbere

Jozef Adamec
Jozef Adamec

BRATISLAVA - Najpotupnejšiu prehru vo svojej bohatej histórii si utorok večer museli vytrpieť brazílski futbalisti. Tí v semifinále svetového šampionátu na domácej pôde totálne prepadli a od vysoko efektívne hrajúcich Nemcov dostali debakel 1:7.

"Kanárici" nie sú tímom, ktorý často ťahá za kratší koniec. Pri jednej z ojedinelých prehier Brazílie bol aj Jozef Adamec. Bývalý elitný útočník bol autorom všetkých troch gólov v zápase, v ktorom Československo 23. júna 1968 senzačne zdolalo favorizovaného súpera 3:2. Adamcovi sa v utorok páčila najmä nemecká produktivita a taktická pripravenosť. "Bol to jeden efektívny zápas, ktorý som nevidel snáď celý život. Efektivita Nemcom bola úžasná, od 20. minúty takmer každý útok znamenal gól. Hostia hrali veľmi takticky, vedeli zaútočiť ôsmimi hráčmi, na druhej strane potom deviatimi až desiatimi bránili. Hrali veľmi disciplinovane," hodnotil duel Adamec.

      
Brazília nastúpila proti Nemcom bez svojho gólového talizmana Neymara i vykartovaného kapitána a stopéra Thiaga Silvu. "Toto sú majstrovstvá sveta, ja si myslím, že mužstvu ako Brazília nemôžu výrazne chýbať jeden-dvaja hráči. Aj keď takí kvalitní ako Neymar či Silva. Krajina má takú bohatú zásobáreň, že by ich mali byť schopní nahradiť. V utorok bol dôležitý systém hry, domáci boli úplne neschopní, asi čakali, že Nemci sa porazia sami. Bolo úplne nemysliteľné, že ste videli dvoch Brazílčanov, ako nikoho nebránia a pritom v šestnástke bol úplne voľný nemecký hráč. Domácim chýbala disciplína. Podľa mňa absolútne nepripadá do úvahy, že by im Neymar so Silvom včera výraznejšie pomohli," dodal Adamec.
      
Futbalový odborník Marián Zeman spolukomentoval duel pre RTVS. S odstupom niekoľkých hodín stále nevedel pochopiť dezorganizáciu brazílskeho tímu. "Domáci akokeby neboli pripravení na možnosť, že môžu v tom zápase vôbec prehrávať a potom to absolútne nezvládli. Myslím, že je hanbou nie je výsledok, ale to, akým chaosom a nezodpovednosťou sa prezentovali. Na druhej strane buďme aj pozitívni. Hostia potrebovali ten prvý gól, a ak potom niekto otvorí hru proti Nemcom tak ako Brazília, potom na to doplatí. Nemecký prechod do útoku je asi najlepší zo všetkých mužstiev na šampionáte. Trochu sa im v tomto vyrovnajú Holanďania, ale oni to robia iným spôsobom. Aktívnym bránením si vytvárajú šance na rýchle protiútoky," povedal Zeman.
      
Bývalý slovenský reprezentant dodal, že Brazílčanom chýbal viac ako Neymar dirigent ich obrany Thiago Silva. "Neymar by viazal na seba viac hráčov, ale keďže nehral, Nemci nemuseli mať obavy z jeho ofenzívnych výpadov. Väčší problém bola absencia Thiaga Silvu, ktorý v predchádzajúcich zápasoch stmelil obranu. Zápas absolútne nezvládol jeho náhradník vo funkcii kapitána David Luiz. Ten predviedol takú malú defenzívnu sabotáž. Veľmi chcel, tá psychika ho dokonale ovládla. Jose Mourinho raz povedal, že základom futbalu je ovládanie emócií, či už pozitívnych alebo negatívnych. A práve toto Luiz ako kapitán a vlastne aj celé brazílske mužstvo vôbec nezvládlo," uzavrel sumár semifinálového stretnutia M. Zeman.


Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA