Vlček s Tarrom získali bronz na majstrovstvách Európy: Bola to super jazda

Slovenský dvojkajak v zložení Erik Vlček (vľavo) a Juraj TarrSlovenský dvojkajak v zložení Erik Vlček (vľavo) a Juraj Tarr Zdroj: TASR

BRANDENBURG - Slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike Erik Vlček a Juraj Tarr získali bronzové medaily v pretekoch K2 na 1000 m na majstrovstvách Európy v nemeckom Brandenburgu.

Slováci si výborne rozložili na trati sily a napokon finišovali na 3. mieste za víťaznými Nemcami Maxom Rendschmidtom a Marcusom Grossom a Francúzmi Arnaudom Hyboisom a Etiennom Hubertom. Slovensko na kontinentálnom šampionáte v rýchlostnej kanoistike získalo už 10. bronzovú medailu v histórii, prvý kov v Brandenburgu 2014. Od roku 1997 sa z ME Slováci vracali bez cenných kovov len z Poznane 2004 a vlani z portugalského Montemoru-o-Velho. Celková bilancia SR je 15 zlatých, 12 strieborných a 10 bronzových medailí.

Vlček mal zo zisku bronzu obrovskú radosť. "Bola to z našej strany super jazda. Podmienky boli dnes veľmi náročné, stále sa menil vietor. Raz fúkal zozadu, potom zasa spredu. Mal som obavy, či trafím ideálne traťové tempo, lebo zadný vietor dokáže byť zradný. Zdá sa vám, že idete ľahko a zrazu vám začnú dochádzať sily. Výborne sme však chytili štart a počas celej trate sme išli na medailových priečkach. V závere sme to ešte dokázali vyšpičkovať a vo finiši sme mali na dosah druhé miesto, Francúzi si však napokon udržali striebornú pozíciu. So ziskom bronzu sme však maximálne spokojní. Po dlhom čase sme získali medailu z vrcholného podujatia," povedal skúsený slovenský reprezentant.

Pre Vlčeka je medaila z Brandenburgu satisfakciou za MS 2013 v Duisburgu. "Vieme, že máme na to, aby sme bojovali o medaily. Stále sa motáme v špičke, no vždy nám chýbalo trochu šťastia. Verím, že teraz sme to konečne prelomili a toto je iba začiatok našej spoločnej etapy." Zadák Tarr na margo finálovej jazdy uviedol. "Keď sme sa s Erikom boli rozjazdiť, povedali sme si, že taktika bude taká, aby nám súperi po štarte neušli. Vo vedľajšej dráhe boli rýchli Francúzi, ktorí v tomto roku vyhrali podujatie Svetového pohára v Szegede. Vyšlo to skvelé a bronz je veľkou motiváciou do ďalšej práce. Mohlo z toho byť aj striebro, no nemôžeme mať zasa veľké oči, medaila je veľkým úspechom. Urobíme všetko pre to, aby sme to spolu dotiahli až do OH 2016 v Riu de Janeiro."

Vo finále C1 mužov na 1000 m skončil Matej Rusnák na 6. mieste. Majstrom Európy sa stal domáci kanoista Sebastian Brendel.

Výsledky - majstrovstvá Európy v rýchlostnej kanoistike v nemeckom Brandenburgu:

1000 m:
MUŽI
K2 - finále: 1. Max Rendschmidt, Marcus Gross (Nem.) 3:06,792, 2. Arnaud Hybois, Etienne Hubert (Fr.) 3:07,306, 3. Erik Vlček, Juraj Tarr (SR) 3:07,905
K1 - finále: 1. Alež Jureňa (Biel.) 3:27,455, 2. René Holten Poulsen (Dán.) 3:28,711, 3. Max Hoff (Nem.) 3:30,388, B-finále: 1. (10. celkovo) Josef Dostál (ČR) 3:30,599, ... 4. (13.) Peter Gelle (SR) 3:34,879
C1 - finále: 1. Sebastian Brendel (Nem.) 3:54,822, 2. Attila Vajda (Maď.) 3:55,577, 3. Viktor Melantiev (Rus.) 3:57,676, ... 6. Matej Rusnák (SR) 4:00,112
C2 - finále: 1. Henrik Vasbányai, Róbert Mike (Maď.) 3:31,449, 2. Alexej Korovaškov, Iľja Pervuchin (Rus.) 3:32,788, 3. Jaroslav Radoň, Filip Dvořák (ČR) 3:35,467
C4: 1. Bielorusko 3:17,912, 2. Maďarsko 3:19,316, 3. Ukrajina 3:20,007

ŽENY
K1 - finále: 1. Tamara Csipesová (Maď.) 3:56,643, 2. Sofia Paldaniusová (Švéd.) 3:56,700, 3. Anastasia Charitonovová (Rus.) 3:58,292
K2 - finále: 1. Sofia Jurčanková, Alexandra Grišinová (Bielor.) 3:35,225, 2. Erika Medveczká, Alíz Sarudiová (Maď.) 3:37,363, 3. Sabrina Heringová, Steffi Kriegersteinová (Nem.) 3:37,474

MUŽI
K1 - I. rozjazda: 1. Sándor Tótka (Maď.) 34,925, ... 3. Miroslav Zaťko (SR) 35,837 - postup do semifinále
K2 - I. rozjazda: 1. Jurij Postrigaj, Alexander Ďačenko (Rus.) 31,354, ... 4. Martin Jankovec, Ľubomír Beňo (SR) 33,682 - postup do semifinále
C1 - III. rozjazda: 1. Alfonso Benavides (Šp.) 39,233, ... 3. Ľubomír Hagara (SR) 40,569 - postup do semifinále

Ženy:
K1 - II. rozjazda: 1. Teresa Portelová (Portug.) 40,497, 2. Martina Kohlová (SR) 41,750 - postup do semifinále
K2 - I. rozjazda: 1. Anna Kárászová, Ninetta Vadová (Maď.) 37,572, 2. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 37,899 - postup do finále