Aktuálny suverén Tour o dopingovej minulosti svojho šéfa: Astana je už iná ako predtým

Vincenzo Nibali
Vincenzo Nibali

BERGERAC - Vincenza Nibaliho už len dva dni delia od prestížneho triumfu na Tour de France a zároveň skompletizovania víťazstiev na všetkých troch podujatiach cyklistickej Grand Tour. Ani s blížiacim sa koncom jeho životných pretekov však neutíchajú otázky týkajúce sa dopingovej minulosti Talianovho súčasného chlebodarcu - tímu Astana a najmä jeho športového riaditeľa Alexandra Vinokurova.

Ako je známe, v roku 2007 musel práve Vinokurov predčasne opustiť pelotón Tour de France a tiež celá Astana, lebo mu dokázali nepovolenú transfúziu krvi. Zatiaľ čo 40-ročný rodák z Petropavlovska všetky podobné otázky po siedmich rokoch odbíja formulkou "To je už minulosť", Nibali sa snažil odpovedať aj za neho.

"Myslím si, že Vinokurov už toho povedal dosť. Veď v celom svojom prípade musel vypovedať, musel sa brániť a vysvetľovať. Potom si odpykal trest a vrátil sa späť. Neskôr ukončil kariéru," zosumarizoval Nibali známe fakty o svojom tímovom šéfovi.

Po chvíli 29-ročný Talian na piatkovej tlačovej konferencii v Bergeracu ešte trochu vážnejšie dodal: "Všetci vieme, že momentálne je Vinokurov tímový manažér a jeden z dôležitých sponzorov Astany. Je to práve on, kto nasmeroval celý tím na inú cestu, aby sa zviditeľnil vo svete cyklistiky lepším spôsobom ako v minulosti. Astana je dnes iná ako predtým. Sme mladé družstvo s novými jazdcami a tiež zmeneným sprievodným tímom."

Nibali má v celkovej klasifikácii pred posledným víkendom 101. Tour de France náskok vyše 7 minút pred Francúzomn Thibautom Pinotom a pomaly môže chystať scenár osláv. V sobotňajšej časovke by mohol jazdiť bez nervov a s pokojom Angličana, ale on myslí opäť na popredné priečky v celkovom poradí. "Na trati časovky asi nebude veľa miest, ktoré budú riskantné, keďže budeme jazdiť všetci sami. Na znak úcty k svojmu tímu, týmto pretekom a najmä žltému tričku však budem jazdiť naplno ako správny líder pretekov," odkázal Nibali.

Pred odchodom z tlačovej konferencie si rodák zo sicílskej Messiny vzal slovo ešte raz. S dojatím v hlase poznamenal, že chce vyjadriť sústrasť k úmrtiu talentovaného 14-ročného talianskeho cyklistu Alessandra Magiho. Ten prišiel o život vo štvrtok počas tréningu po páde z bicykla v mestečku Cremona v severnom Taliansku. "Mal iba štrnásť a určite veľa nielen cyklistických snov. Jeho smrť nás všetkých hlboko zasiahla," kondoloval Nibali.


Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA