Taliani sa vďaka Žralokovi Nibalimu dočkali nového Pantaniho: Toto sú slová aktuálneho kráľa Tour

Vincenzo Nibali sa triumfom na Tour zapísal do histórieVincenzo Nibali sa triumfom na Tour zapísal do histórie Zdroj: SITA

PARÍŽ/PÉRIGUEUX - Talianska cyklistika sa šestnásť rokov po triumfe Marca Pantaniho dočkala ďalšieho celkového víťazstva na najslávnejších pretekoch Tour de France. V nedeľu podvečer na Elyzejských poliach v Paríži vystúpil na najvyšší stupeň Vincenzo Nibali. Zavŕšil tým svoje dlhoročné úsilie a stal sa len šiestym jazdcom v histórii, ktorý vyhral všetky tri súčasti Grand Tour. Na Vuelte triumfoval v roku 2010, na Giro d´Italia vlani.

Nibali debutoval na Tour de France v roku 2008. Vtedy sa o ňom ešte nehovorilo ako o možnom nástupcovi slávneho Pantaniho. V popredí bol iný Talian Riccardo Ricco, ktorý sa však eticky popálil a pre doping musel opustiť scénu. Nibali vtedy ešte nebol schopný nasledovať svojho krajana na ceste k slnku, do Paríža prišiel rozčarovaný z 20. miesta. "Vtedy som bol veľmi skľúčený a smutný, mal som ambíciu nosiť biely dres," spomínal podľa CyclingNews.com na sobotňajšej tlačovej besede v Périgueux. "Odvtedy sa urobilo v cyklistike množstvo krokov. Teraz myslím najmä na cielené testovanie, biologické pasy. Vďaka tomu nastal veľký pokrok, aj preto som v terajšej pozícii. Ak by neexistoval rozsiahly antidopingový program, asi by som dnes nesedel na tomto mieste,“ upozornil Nibali.

"Žralok z Messiny" sa z roka na rok zlepšoval. V roku 2009 bol šiesty na Tour, potom v sezóne 2010 prišli 3. miesto na Gire a triumf na Vuelte, o rok neskôr skončil na Gire opäť na pódiu (2. miesto). Na Tour de France 2012 bol tretí a vlani si okrem víťazstva na Gire pripísal aj druhé miesto na Vuelte, keď mu triumf len tesne unikol.

Už dlho ho ako najväčšiu hviezdu talianskej cyklistiky porovnávajú s Pantanim. Dvadsaťdeväťročný jazdec Astany to však odmieta. "Nemôžete porovnávať Pantaniho výkony spred pár rokov s mojimi terajšími. Marco vtedy vyhral Tour vďaka poslednému týždňu, ja som teraz získal žltý dres už po dvoch. Nedá sa to porovnať,“ tvrdil Nibali.

V Taliansku dúfajú, že aj vďaka súčasnému úspechu sa obnoví sláva miestnej cyklistiky, ktorá stratila veľa zo svojho bývalého lesku. Medzi tímami ProTour je momentálne iba jeden taliansky, prameň talentov z 80. a 90. rokov 20. storočia už vyschol a pre ekonomické problémy zanikajú mnohé preteky. "Je pravda, že talianska cyklistika má svoje problémy. Nemyslím si však, že by bolo málo cyklistov. Je to iba o nedostatku sponzorov a ekonomickej kríze. Vidím to aj na podnikaní mojich rodičov. Je to všeobecný problém, ktorý sa odráža aj v cyklistike," myslí si Nibali.

Nový hrdina Tour de France síce dosiahol všetky veľké triumfy, ale naďalej má množstvo snov. Po trojtýždňovom júlovom dobrodružstve ho čakajú kritériá v Belgicku a severnej Európe, potom preteky WorldTour v Kanade a majstrovstvá sveta v španielskej Ponferrade. Práve úspech na svetovom šampionáte je jednou z jeho veľkých túžob. "Stále mám ambície vyhrať ďalšie preteky ako Okolo Lombardie, Liége - Bastogne - Liége či majstrovstvá sveta. Vždy som mal rád tieto preteky a pokúšal som sa na nich skončiť čo najlepšie. Nie som len špecialista na etapové podujatia," dodal Nibali.

Viac o téme: Tour de France Víťaz Vincenzo Nibali 2014 Žltý dres