Slováci opäť víťazne, v C2 zlatí Škantárovci, Hochschornerovci štvrtí

Ladislav a Peter ŠkantárovciLadislav a Peter Škantárovci Zdroj: SITA

SEU D´URGELL - Slovenskí reprezentanti vo vodnom slalome potvrdili príslušnosť k elite aj na štvrtom podujatí Svetového pohára v španielskom Seu d´Urgell. Z pyrenejského olympijského kanála si odvážajú dve zlaté, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu a stali sa najúspešnejšou krajinou podujatia. Po štyroch kolách sú Ladislav a Peter Škantárovci blízko k celkovému triumfu v seriáli C2, vedúcim mužom hodnotenia je aj Michal Martikán v C1. Medzi kajakárkami je Jana Dukátová druhá. Seriál SP vyvrcholí o dva týždne v nemeckom Augsburgu, kde sa udeľujú dvojnásobné body oproti doterajším pretekom.

Absolútnym triumfom slovenských reprezentantov sa skončilo sobotňajšie finále C1 mužov. Zvíťazil Alexander Slafkovský pred Matejom Beňušom a lídrom hodnotenia tejto disciplíny v SP Michalom Martikánom. V desaťčlennom finále singlkanoistov bol Martikán po bezchybnej jazde a s dosiahnutým časom 99,16 s dlhší čas na čele, ale v samom závere ho predstihli obaja reprezentační kolegovia Beňuš aj Slafkovský. Boli rýchlejší. Víťazný čas Slafkovského má hodnotu 98,06 s. Pre 31-ročného rodáka z Liptovského Mikuláša je to prvé víťazstvo v pretekoch SP od Ausgburgu 2013. V tejto sezóne bol v Lee Valley, Tacene aj Prahe zhodne na 6. mieste. Naposledy boli traja slovenskí kanoisti na stupňoch pre víťazov spoločne na majstrovstvách Európy 2010 v Čunove, na rovnakom mieste sa im to podarilo v minulosti aj vo Svetovom pohári. Triumf slovenských farieb spôsobil menšie problémy organizátorom, keďže nemali tri vlajky krajiny spod Tatier. Vyriešili to rôznymi veľkosťami zástav, ktoré viali na stožiari pri udeľovaní medailí.

"Mal som prehľad o tom, aký skvelý čas zajazdil predo mnou Michal Martikán a neskôr aj Maťo Beňuš. Keď som teda šiel na trať, vedel som, že je len na mne, či si z toho urobíme také malé majstrovstvá Slovenska v Španielsku. Teraz sa teším z víťazstva. Už v semifinále sa nám darilo, ale predpokladať takýto veľký úspech vo finále sa dopredu nedalo. Finále je vždy špecifické, ide sa na jednu jazdu. Je to rýchla smrť. Dal som do toho všetko a našťastie to vyšlo. Aj počasie vyšlo tak akurát, lebo pršať začalo až po vyhlásení výsledkov. Trať bola zaujímavá, technická a najmä mi veľmi dobre sadla," komentoval Alexander Slafkovský svoju víťaznú jazdu.

V ďalších dvoch sobotňajších finálových disciplínach sa v K1 mužov v Seu d´Urgell z triumfu tešil Španiel Samuel Hernanz a v C1 žien Austrálčanka Jessica Foxová. V týchto dvoch disciplínach Slováci vo finále nemali zastúpenie.

V nedeľu pridali triumf v C2 mužov Ladislav a Peter Škantárovci. Bratanci skompletizovali víťazný hetrik, keď predtým vyhrali aj preteky v Tacene a Prahe. V tejto sezóne sú svetovými jednotkami. Škantárovci v nedeľňajšom finále napriek nie čistej jazde triumfovali pred francúzskymi dvojicami Pierre Labarelle, Nicolas Peschier a Pierre Picco, Hugo Biso. Štvrtú priečku obsadili trojnásobní olympijskí víťazi Pavol a Peter Hochschornerovci. Tretí slovenskí finalisti Tomáš Kučera s Jánom Bátikom skončili na siedmej pozícii. "Sú to naozaj veľmi príjemné pocity. Finálová jazda nám vyšla. A aj napriek tomu, že sme mali na 14. bránke ťuk, ktorý sme nezaregistrovali, čas nám nakoniec stačil na tretí pohárový triumf za sebou. Máme z neho veľkú radosť, avšak vrchol roka bude až septembrový svetový šampionát v USA,“ cituje web Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Peter Škantár.

Jane Dukátovej nevyšlo nedeľňajšie finále K1 na predposlednom štvrtom podujatí Svetového pohára vo vodnom slalome v španielskom Seu d´Urgell. Tridsaťjedenročná Bratislavčanka s 50 trestnými sekundami obsadila poslednú 10. priečku (173,44). Triumfovala Španielka Maialen Chourrautová pred Rakúšankou Corinnou Kuhnleovou a Francúzkou Émilie Ferovou.

Elena Kaliská sa vo finálovej desiatke nepredstavila, v semifinále skončila na 21. pozícii.

Výsledky - 4. kolo Svetového pohára vo vodnom slalome v Seu d´Urgell (Šp.):

MUŽI
C1: 1. Alexander Slafkovský 98,06 (0), 2. Matej Beňuš 98,48, 3. Michal Martikán (všetci SR) 99,16 (0), 4. Benjamin Savšek (Slovin.) 101,44 (0), ... v semifinále: 28. Karol Rozmuš (SR)
K1: 1. Samuel Hernanz (Šp.) 92,18 (0), 2. Boris Neveu 92,24 (0), 3. Sébastien Combot (obaja Fr.) 92,65 (0), ... v semifinále 20. Ján Šajbidor, 28. Martin Halčin, 33. Matúš Hujsa (všetci SR)
C2: 1. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SR) 106,70 (2), 2. Pierre Labarelle, Nicolas Peschier 107,41 (0), 3. Pierre Picco, Hugo Biso (všetci Fr.) 108,16 (0), 4. Pavol a Peter Hochschornerovci 108,87 (0), ... 6. Tomáš Kučera, Ján Bátik (všetci SR) 110,91 (0)

ŽENY
K1: 1. Maialen Chourrautová (Šp.) 103,36 (2), 2. Corinna Kuhnleová (Rak.) 104,02 (0), 3. Émilie Ferová (Fr.) 105,33 (2), ... 10. Jana Dukátová 173,44 (50), v semifinále: 21. Elena Kaliská (obe SR)
C1: 1. Jessica Foxová (Aus.) 111,26 (0), 2. Nuria Vilarrublová (Šp.) 119,09 (2), 3. Rosalyn Lawrenceová (Aus.) 123,39 (2)

Poradie v SP po štyroch kolách:

Muži:
K1: 1. Hannes Aigner (Nem.) 167, 2. Vít Přindiš (ČR) 163, 3. Sebastian Schubert (Nem.) 152, ... 19. Martin Halčin 84, 44. Matúš Hujsa 38, 53. Jakub Grigar (všetci SR) 27
C1: 1. Michal Martikán (SR) 215, 2. Benjamin Savšek (Slovin.) 202, 3. Matej Beňuš 190, 4. Alexander Slafkovský 186, 25. Karol Rozmuš (všetci SR) 58
C2: 1. Ladislav a Peter Škantárovci (SR) 230, 2. Luka Božič, Sašo Taljat (Slovin.) 165, 3. Franz Anton, Jan Benzien (Nem.) 148, ... 13. Pavol a Peter Hochschornerovci 55, 18. Tomáš Kučera, Ján Bátik (všetci SR) 47

Ženy:
K1: 1. Corinna Kuhnleová (Rak.) 200, 2. Jana Dukátová (SR) 186, 3. Jessica Foxová (Aus.) 166, ... 21. Elena Kaliská (SR) 71
C1: 1. Jessica Foxová (Aus.) 198, 2. Kateřina Hošková (ČR) 194, 3. Rosalyn Lawrenceová (Aus.) 171

Viac o téme: Hochschornerovci C2 Škantárovci