Vlček s Tarrom získali na MS ďalšie zlato: Po prvom triumfe prvenstvo aj na polovičnej trati

Erik Vlček a Juraj Tarr s moskovským zlatom
Erik Vlček a Juraj Tarr s moskovským zlatom

MOSKVA - Slovenský dvojkajak v zložení Erik Vlček, Juraj Tarr slávil na MS v Moskve zlatý double, keď po triumfe na olympijskom kilometri nenašiel premožiteľa ani na 500 m trati. V dramatickom finále zvíťazil na kanáli v Krylatskom vďaka skvelému finišu o dve desatiny pred maďarskou posádkou Rudolf Domby, Gergely Boros. Vlček sa stal so ziskom deviatich zlatých medailí z MS najúspešnejším slovenským rýchlostným kanoistom v ére samostatnosti.

Slovenský tandem bol po úvodnej 250-ke tretí, v druhej časti však dokázal vystupňovať tempo a v závere prešprintoval aj Maďarov, ktorí si po dojazde do cieľa najskôr mysleli, že majú zlato. Vlček mal po triumfe na päťstovke obrovskú radosť. "S dvomi zlatými medailami sme pred štartom MS vôbec nerátali, je to fantastický výsledok. Vedeli sme, že s Maďarmi sa pobijeme o popredné umiestnenie. Povedali sme si pred štartom finále, že sa nebudeme moc obzerať. Tušili sme, že ak sa počas pretekov ocitneme tesne za nim, budeme mať šancu na medailu a ak budeme pred nimi, cenný kov dostane ešte reálnejšie kontúry. Snažili sme sa s nimi držať krok a vo finiši sme to úplne rozbalili. Našťastie to vyšlo a vyhrali sme fotofinišom. V cieli sme mali najprv pocit, že sme druhí za Maďarmi a začali sme sa uspokojovať so striebrom. Keď vypísali neoficiálne na tabuli, že sme prví, veľmi nás to potešilo. Je to ešte čerstvé a zatiaľ nemáme naplánované žiadne oslavy zlatého double, no určite niečo zorganizujeme," povedal Vlček.

Pre Tarra je to tretia zlatá medaila z MS. "Nemám slov, ani v najtajnejšom kútiku duše som nedúfal. že v Moskve môžeme získať dve zlaté. Cítil som, že aj na päťstovke máme na medailu, no na titul som nemyslel. Favoritmi boli skôr Maďari, Bielorusi či Nemci. Mám z toho teraz také zmiešané pocity. Mal som dojem, že Maďari boli pred nami, až keď sa na tabuli objavili naše mená na prvom mieste, vedel som, že máme druhé zlato. Zvolili sme s Erikom dobrú taktiku. Dohodli sme sa, že silno odštartujeme a v druhej časti trate nasadíme vysoké tempo. Pred pretekmi sme si povedali, že sa musíme k tomu postaviť ako profesionáli. Mali sme už vo vrecku zlato z kilometra, no ešte nás čakala päťstovka a nemohli sme sa na ňu vykašľať. Zúročili sme kvalitnú prípravu, ktorú sme absolvovali v Szolnoku, obchádzali nás aj choroby. Teší ma, že Erik získal už deviate zlato z MS, prepísali sme tak históriu."

Singlkanoista Rastislav Kohút obsadil v A-finále C1 ôsme miesto, zo zisku zlata sa tešil talentovaný Brazílčan Isaquias Queiroz Dos Santos. Ženská kádvojka v zostave Ivana Kmeťová, Martina Kohlová skončila v B-finále druhá za rakúskym tandemom Ana Roxana Lehaciová, Viktoria Schwarzová, čo v konečnom účtovaní znamenalo 11. priečku. Martin Jankovec bol v malom finále K1 šiesty, celkovo ho klasifikovali na 15. pozícii.


Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA