Talent, aký české plávanie ešte nemalo: Netrénujúci 19-ročný mladík na ME rekordmanom

Jan Micka
Jan Micka

BERLÍN - Jan Micka snáď ani nepotrebuje trénovať, znelo plaveckým bazénom na majstrovstvách Európy v Berlíne.

"Ale áno, potrebujem," pousmial sa krauliar po českom rekorde na 800 metrov. Ten prekonal aj napriek tomu, že na jar nemohol viac ako tri mesiace kvôli boľavému ramenu vôbec plávať a na šampionát kvôli obrovskému tréningovému manku skoro nešiel. Devätnásťročný plavec ale opäť preukázal, že takýto talent české plávanie ešte nikdy nemalo.

Na majstrovstvách Európy v Berlíne napokon v pretekoch na 800 metrov obsadil konečné piate miesto. Devätnásťročný talent sa dlho držal v hre o tretie miesto, než na poslednej stovke odpadol, napriek tomu opäť zlepšil český rekord. Nové národné maximum má teraz hodnotu 7: 52,19 minút; oproti času, s ktorým do nemeckej metropoly prišiel, sa Micka zlepšil o viac ako štyri sekundy. Preteky suverénne vyhral v rekorde šampionátu 7: 44,98 Talian Gregorio Paltrinieri, ktorý už má zlato z tisícpäťstovky.

"S týmto šampionátom som vôbec nepočítal," upozornil Micka. Už vlani v decembri na ME v krátkom bazéne v Herningu ho totiž rameno obmedzovalo a trable pokračovali až skoro do júna. Chronickému zápalu šľachy bicepsu sprvu neprikladal dôležitosť, ale bolesť sa zväčšovala a obmedzovala Micka v tréningu. "A to veľmi," spomína. "Mal som pri tréningu ťažkosť urobiť záber a potom už to bolelo aj v pokoji," uviedol.

Začal chodiť po doktoroch. V zime striedavo odpočíval, trénoval, rehabilitoval, ale problémy sa nezlepšili. "Chcelo to proste absolútny pokoj," vie už dnes. Ten si doprial od apríla do júna. "Lekári na začiatku hovorili, že to chce tak trojmesačný kľud," priznal Micka, ktorý spolu s trénerkou Jaroslavou Passerovou návrat unáhlili. "Nakoniec sa to vyriešilo tým pokojom, rehabilitáciou a suchou prípravou," uviedol Micka.

Takýto výpadok je pre plavcov dramatický. "Chvíľu som plával len nohami, potom som nebol v bazéne tri mesiace. Mne stačí, keď som mimo tréning týždeň, tak veľmi je to poznať. Teraz som mal zo začiatku fakt problémy, mal som obavy, či vôbec tento rok budem môcť pretekať," konštatoval.

Za mesiac a pol sa však dokázal dať neuveriteľne dokopy a pripraviť sa na ME. Na tisícpäťstovke sa síce výpadok prejavil, ale na štyristovke postúpil do finále a na osemstovke dokonca v českom rekorde. "Ja som sa tie tri mesiace neflákal," podotkol s úsmevom. Behal, posilňoval a cvičil. "A asi za to môže trénerka a tie konský dávky," pousmial sa Micka.

A dosť možno aj Marián Jelínek, hokejový tréner, ktorý je Mickovým mentorom a často spolu rieši problémy. "Bavili sme sa spolu o tom, že tá pauza mohla byť na prospech. Od plávania som si odpočinul, jazdil som na bicykli, cvičil, behal a potom som sa do prípravy vrhol s o to väčšou chuťou," premýšľal. Vraj si pri tréningu dokonca v duchu aj spieva.

Pokiaľ mu chuť vydrží, môže sa veľmi zlepšovať. Veď vlani sa v Poznani stal dvojnásobným juniorským majstrom Európy a pridal striebro, potom sa vrátil zo svetového šampionátu tej istej vekovej kategórie v Dubaji s dvoma striebrami a jedným bronzom. "Ale ja sa skôr sústredím na časy," uviedol.

Tie môže vylepšovať, pokiaľ mu vydrží zdravie. Má totiž uvoľnené väzy v kolene, čo je zatiaľ výhoda kvôli rozsahu pohybu vo vode. "Kolená nemám dokonalé, ale pri kraule to nie je problém," uistil. Zato ak pláva prsia, občas mu koleno vyskočí. "Alebo keď sa rýchlo odrazím, tak sa uvoľní, ale každý športovec má niečo," mávol rukou a upozornil na extrémne pohyblivý členok slávneho Američana Michaela Phelpsa. "Pre plávanie je dobré, keď je človek uvoľnený," usmial sa.

Nebyť výpadku, mohol byť v ďaleko lepšej forme, aj keď medzi seniormi bol v Berlíne prvýkrát vo finále. "Ale hovorím si, že je to stále lepšie, že sa to pokazilo tento rok, než budúci rok, kedy je nominácia na OH," upozornil. "Dohnal som tréning a mám teraz naplávané. Rok pred olympiádou by to bolo horšie," povedal. V Londýne bol v 17 rokoch ako benjamín, ale v Riu už môže útočiť na medaily. "Každý športovec to predsa chce," dodal.


Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA

DISKUSIA