Djokovič si vychutnal domáceho Querreyho, dovolil mu iba 7 gemov

Novak Djokovič odvracia loptičku na Sama QuerreyhoNovak Djokovič odvracia loptičku na Sama Querreyho Zdroj: SITA

NEW YORK - Pochybnosti o aktuálnej forme srbského tenistu Novaka Djokoviča, ktoré vznikli na základe jeho prehier v príprave na US Open, sú zrejme definitívne minulosťou. Svetový hráč číslo 1 Djokovič postúpil v sobotu už do osemfinále dvojhry na záverečnom grandslamovom turnaji sezóny v New Yorku, a to expresne rýchlo. Domácu nádej Sama Querreyho "vybavil" za 85 minút 6:3, 6:2, 6:2. Mečbal premenil Djokovič chybou súpera z forhendu.

Rovesníka z USA zdolal 27-ročný Srb ôsmy raz z deviatich vzájomných zápasov. Sedemnásobný grandslamový šampión Djokovič sedemkrát prelomil súperovo podanie, svoje nechtiac odovzdal dvakrát. Pomer víťazných úderov a nevynútených chýb mal belehradský rodák 25:19, kým Američan 18:33. Po vyradení Querreyho zostal z domácich aktérov v hre už len John Isner, možný osemfinálový súper Djokoviča.

Zverenec Borisa Beckera a Mariána Vajdu Djokovič nechýbal v osemfinále na podujatí elitnej štvorky od Roland Garros 2009, teda už 22-krát. Na US Open ťahá sériu ôsmich účastí medzi najlepšou šestnástkou od roku 2007. Querrey (57. v rebríčku ATP) si nepripísal prvé víťazstvo na grandslamovom turnaji nad hráčom z prvej svetovej desiatky a na otvorených medzinárodných majstrovstvách USA nenadviazal na svoje najlepšie - osemfinálové - účasti z rokov 2008 a 2010. Takmer dvojmetrový dlháň Querrey v 2. kole povolil Španielovi Guillermovi Garcíovi-Lópezovi (28.) iba 11 gemov, teraz proti Djokovičovi mal nárok na sedem.

Šampión z roku 2012 Andy Murray podľa predpokladov rozšíril partiu osemfinalistov na záverečnom štvrtom grandslamovom tenisovom turnaji sezóny US Open v New Yorku. Škótsky rodák nasadený ako ôsmy zdolal v sobotňajšom súboji 3. kola nenasadeného Rusa Andreja Kuznecova za 155 minút 6:1, 7:5, 4:6, 6:2. Murray osemkrát získal podanie súpera a mal pomer víťazných úderov a nevynútených chýb 47:37. Pri sieti zvládol 29 z 33 nábehov (88 %).

Dvadsaťsedemročný Murray nechýba medzi 16 najlepšími singlistami na US Open štvrtý raz v rade a celkovo je takto ďaleko siedmykrát. V dueli s 23-ročným Rusom Kuznecovom (96. v rebríčku ATP) prehral úradujúci olympijský víťaz Murray tretí set rovnako ako v 1. kole s Holanďanom Robinom Haasem. Vtedy však odohral pomerne bizarný zápas, v ktorom bol viackrát psychicky aj fyzicky dolu, keďže ho sužovali kŕče v rôznych častiach tela.

Vyzývateľom zverenca francúzskej fedcupovej kapitánky Amélie Mauresmovej Murrayho v osemfinále bude víťaz súboja Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-9) - Pablo Carreno-Busta (Šp.).

Dvojhra mužov - 3. kolo:
Novak Djokovič (Srb.-1) - Sam Querrey (USA) 6:3, 6:2, 6:2
Andy Murray (V. Brit.-8) - Andrej Kuznecov (Rus.) 6:1, 7:5, 4:6, 6:2
Milos Raonic (Kan.-5) - Víctor Estrella-Burgos (Dom. rep.) 7:6 (5), 7:6 (5), 7:6 (3)
Kei Nišikori (Jap.-10) - Leonardo Mayer (Arg.-23) 6:4, 6:2, 6:3

Viac o téme: Novak Djokovic Us open Sam Querrey