Sága menom Petr Čech pokračuje: Hviezdny brankár môže odísť ešte dnes

Petr Čech
Petr Čech

LONDÝN - Český brankár Petr Čech nechce panikáriť a za každú cenu odchádzať z Chelsea, aj keď v londýnskom klube začal sezónu ako náhradník. Tridsaťdvaročný futbalista však ani nevylúčil prestup ešte v tomto letnom období, ktoré v elitných európskych súťažiach končí dnes večer. Podľa Čecha môže vždy prísť neodmietnuteľná ponuka.

"Momentálne som hráčom Chelsea, kde mám ešte dva roky zmluvu. Je, samozrejme, jasné, že vo futbale sa nedá nič predpovedať dopredu a nikdy nie je nič stopercentné," povedal Čech novinárom na dnešnom zraze českého národného tímu v Prahe.

Prvýkrát počas desaťročného pôsobenia v Chelsea začal sezónu len na lavičke, tréner José Mourinho uprednostnil o desať rokov mladšieho Belgičana Thibauta Courtois. "Prvé tri kola je pre mňa situácia nová, keď som do zápasov nenastúpil v základnej zostave. Osobne ale nemám dôvod panikáriť, baliť sa a odchádzať. Môže sa to stať, nemusí sa to stať. Dôležité je, aby som vôbec mal možnosť toho súboja o svoju pozíciu," upozornil bývalý gólman Blšan, Sparty alebo Rennes.

"Záleží, samozrejme, na trénerovi, ktorý vás buď vyberie, alebo nezvolí do tímu. Bude rozhodovať na tom, aké rozhodnutie urobí tréner v priebehu nasledujúcich týždňov alebo mesiacov. Bude záležať aj na tom, ako ja budem hrať v prípade, že nejakú šancu dostanem. Tréner vie, že kedykoľvek ma bude potrebovať, som pripravený," pridal Čech.

V úlohe dvojky sa pri zápasoch necíti príliš dobre. "Je to veľký rozdiel, pretože z lavičky človek nič neovplyvní. Je to pre mňa nové ako všetko ostatné. Nemám rád zápasy, ktoré nemôžem ovplyvniť. Nebolo to pre mňa príjemné, keď som bol zranený a mohol spoluhráčom len držať palce," povedal gólman so 107 štartmi za reprezentáciu.

Špekulácie o prestupe do Paris St. Germain či iného klubu nekomentoval. Vie si však predstaviť, že by si nové angažmán dohodol ešte dnes z Prahy. "Nad tým som nerozmýšľal, ale asi to možné je. Dneska je posledný prestupový deň a všetci sú niekde inde na národných tímoch a veľa prestupov sa podľa mňa urobí. Aby som povedal pravdu, s ničím nepočítam, ale zase nemôžem nič vylúčiť," vyhlásil Čech .

"Trebárs príde počas dňa taká ponuka, ktorá sa nedá odmietnuť. Zatiaľ neviem, ako vyzerá. Bude záležať na postoji klubu, akým spôsobom by prípadnú ponuku riešil alebo nie. Tá ponuka by musela byť správna pre všetkých. Je v tom rodina aj klub, ale rozhodnutie bude vždy na mne. Futbal momentálne bude na prvom mieste," doplnil plzeňský rodák.

Tréner národného mužstva Pavel Vrba už skôr odkázal, že Čech bez ohľadu na svoju pozíciu v Chelsea zostáva jednotkou reprezentácie na prípravu s USA (3. septembra) a úvodný duel európskej kvalifikácie s Holandskom (9. septembra).

"Ja som hovoril trénerovi, že ak chce povolávať iba hráčov, ktorí hrajú, tak záleží len na ňom. Tréner povedal, nech na podobné úvahy zabudnem. Chce, aby som tu v tíme bol a hral. Pre mňa je to smerodajné, a preto som tu," upozornil skúsený brankár.

Z malej zápasovej praxe obavy nemá. "Odchytal veľa zápasov v príprave a navyše trénujem každý deň. Keby som sa napríklad zranil, mal natiahnutý sval a dva týždne nemohol trénovať, tak by to bolo horšie. Takto by to nemal byť problém," uistil Čech.


Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Priemier League
Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA

DISKUSIA