Nové pravidlá v KHL: Čada na rozhodcov upozorňoval, Rusi zatrhli Slovanu šancu na titul

Rostislav ČadaRostislav Čada Zdroj: SITA

BRATISLAVA Úvodných jedenásť duelov Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) v sezóne 2014/2015 prinieslo hneď dva nezvyčajne vysoké ukazovatele - v počte gólov i trestných minút. Zaujímavosťou je, že až päť hráčov dosiahlo hetrik. Tri góly v jednom súboji dosiahli Sergej Moziakin z Metallurgu Magnitogorsk, Antti Pihlström z Ufy, Nigel Dawes z Astany, Jonathan Cheechoo z Dinama Minsk či Slovák Ladislav Nagy zo Slovana Bratislava. V spomenutých dueloch padlo dovedna 69 gólov (priemer 6,27 na jeden duel).

Začiatok nového ročníka sprevádza aj prísnejší trend rozhodcov v posudzovaní nedovolených zákrokov. Najviac trestov rozdali arbitri Alexej Belov a Andrej Rogačov v súboji Slovan Bratislava - Medveščak Záhreb.

Dovedna uložili 28 dvojminútových vylúčení a Libor Hudáček si navyše odpykal desaťminútový dištanc za nešportové správanie. Až 27 trestných minút inkasoval v súboji na ľade Barysu Astana obranca Ufy Denis Bodrov (2 a 5+DKZ). V doterajších jedenástich zápasoch bolo uložených spolu 429 trestných minút (priemer 39 minút na jedno stretnutie).

Z prísneho metra ruských rozhodcov sa zrejme stane do budúcna zaužívaný trend. „Hráčov na to pripravujem dlhodobo. Pravidlá či vývoj hokeja smeruje k tomu, aby korčuľovali, mohli tvoriť. Tým padá aj viac gólov. Je to moja filozofia a som rád, že sa to postupom času stále viac prejavuje. Videl som otvárací zápas súťaže a hneď som si všimol prísny rozhodcovský meter. Každá súťaž má svoj trend. KHL má podmienky nastavené takto a my ich musíme rešpektovať," uviedol kouč Slovana Rostislav Čada.

V rámci nových pravidiel súťaže sa Rusi rozhodli, že Slovan či iný zahraničný účastník ligy sa už nemôže stať majstrom Ruska. Vedenie ligy po dohode s Ruskou hokejovou federáciou zmenilo pravidlá a reglement, majstrom sa stane najvyššie postavený ruský tím v tabuľke po základnej časti.

V jednej chvíli sa mohol stať zahraničný tím majstrom Ruska. Ruský klub, ktorý vyhrá základnú časť, sa stane majstrom krajiny a držiteľom Pohára kontinentu. Ak dlhodobú sezónu vyhrá zahraničný tím, potom dostane len Pohár kontinentu," vysvetlil nové pravidlo prezident KHL Alexander Medvedev narážajúc na fakt, že minulý rok hral Lev Praha v play off o titul.

Viac o téme: Hokej KHL Tréner Majster Čada Titul Rozhodcovia Pravidlá Slová
  • Zdroj: kt; Športky; SITA