Hádzanársky Prešov zvládol prvý krok: O Ligu majstrov zabojuje s Bielorusmi

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: TASR

BREST - Hádzanári Tatrana Prešov budú v nedeľu bojovať o postup do hlavnej fázy prestížnej Ligy majstrov. V bieloruskom Breste zdolali v sobotu v prvom semifinále 1. skupiny kvalifikačného turnaja srbskú Vojvodinu Novi Sad 25:21. V boji o jedinú postupovú miestenku sa zverenci kouča Petra Dávida stretnú v nedeľňajšom finále o 17.30 SELČ podľa očakávania s domácim HC Meškov Brest, ktorý si hladko poradil a holandským Targos Bevo HC 36:23.

Prešovčania vstúpili do zápasu veľmi zle. V úvodnej desaťminútovke hrali zbrklo v útoku, strieľali z nepripravených pozícií a po sérii chýb prehrávali už 1:4. Kouč Dávid reagoval oddychovým časom a jeho tím postupne zapol na vyššie obrátky. Strelecky sa začal presadzovať Furlan, Prešov postupne zmazal manko a Krištopans v 18. minúte poslal svoj tím prvýkrát do vedenia - 6:7. Silnú fázu Šarišanov a ich trojgólovú šnúru v závere prvej časti korunoval Sadovyj v 26. minúte presným zásahom na 12:8 a Tatran išiel napokon do kabín so sľubným päťgólovým náskokom.

Po zmene strán pokračovala herná prevaha Prešova, v 34. minúte bol už rozdiel v skóre sedemgólový v prospech slovenského šampióna 18:11. Vojvodina v polovici druhého polčasu ešte dokázala zdramatizovať vývoj, keď hral Tatran vpredu zbytočne netakticky a dovolil vyniknúť defenzíve súpera. Srbi znížili v 48. minúte po sérii štyroch gólov za sebou už na 16:20 a navyše pri sedemmetrovom hode brankára Krupu zachránilo brvno. Koncovku si už ale skúsenejší Prešovčania postrážili, päť minút pred koncom viedli 24:17 a v nedeľu ich čaká rozhodujúci súboj o postup do hlavnej fázy súťaže.

Tatran Prešov (SR) - RK Vojvodina Nový Sad (Srb.) 25:21 (15:10)

Zostava a góly Tatrana: Krupa, Vernarský, M. Kolpak - Rábek 7, Kopčo, Hrstka 1, D. Krok, Krištopans 4, Sadovyj 2, Radčenko, L. Urban, Furlan 5, Číp 3, Antl 2, Petro 1
Najviac gólov za Nový Sad: Elezovič 6, Datukašvili, Ivanovič, Marjanovič a Orbovič po 3
Pok. hody: 2/2 - 3/1, vylúčení: 6 - 5, rozhodovali: Baranowski, Lemanowicz (obaja Poľ.), 400 divákov

Peter Dávid (tréner Tatrana Prešov): "Základom dnešného úspechu bola obrana, ktorá po 10 minútach začala fungovať tak, ako sme si predstavovali. V úvode boli chalani nervózni, dostávali sme sa pod tlak, robili sme chyby vzadu i vpredu. Našťastie, súper viedol len 4:1. Potom sme už suverénne ovládli hru a na palubovke dominovali. Novému Sadu sme sa utrhli a mali komfortný osemgólový náskok. Potom sme družstvo prestriedali s cieľom šetriť kľúčových hráčov a trochu sme vyšli z rytmu. Súper znížil rozdiel na štyri góly, ale záver sme ustáli. V druhom semifinále holandský zástupca nepreveril domáci tím. Brest je veľmi silný, každý post má zdvojený, ale my sa chceme presadiť kvalitnou defenzívou."

Zostávajúci program 1. skupiny:

nedeľa 7. 9.:
o 3. miesto: 15.00 h SELČ RK Vojvodina Nový Sad (Srb.), finále: 17.30 HC Meškov Brest (Biel.) – Tatran Prešov (SR)

Viac o téme: Hádzaná Tatran prešov Liga majstrov Predkolo 2014