Misia Slovenska v USA neúspešná: Bratia Bryanovci dovolili našim iba 4 hry

Radosť bratov BryanovcovRadosť bratov Bryanovcov Zdroj: SITA

CHICAGO - Slovenskí tenisti nepostúpili do svetovej skupiny Davisovho pohára. Po sobotňajšej štvorhre barážového stretnutia o účasť medzi elitnou šestnástkou v Chicagu totiž prehrávajú s domácim tímom USA 0:3. O rozhodujúci tretí bod pre americké farby sa na tvrdom povrchu acrylic v Sears Center zaslúžili svetové deblové jednotky bratia Bob a Mike Bryanovci, ktorí zdolal pár Norbert Gombos, Lukáš Lacko hladko v troch setoch 6:1, 6:2, 6:1. Gombos nahradil zraneného Michala Mertiňáka.

Slováci tak budú v roku 2015 opäť účinkovať v 1. skupine euro-africkej zóny. Svojho súpera spoznajú už vo štvrtok 18. septembra o 17.00, keď je v Dubaji na programe žreb.    Zverenci kapitána Miloslava Mečířa neuspeli ani v treťom vzájomnom súboji s Američanmi. Vo februári 2002 zvíťazili hráči USA na harde v Oklahome 5:0, v septembri 2003 v baráži o svetovú skupinu v prvom zápase v bratislavskom NTC 3:2 napriek tomu, že Andy Roddick v úvodnej dvojhre nestačil na Dominika Hrbatého.

Bryanovci, ktorí na US Open získali jubilejný 100. titul v kariére, od úvodných minút potvrdzovali úlohu favoritov. V treťom geme prelomili podanie Lacka, v piatom zobrali servis Gombosovi a po ďalšom brejku v siedmej hre získali prvý set jasne vo svoj prospech. O osude druhého dejstva rozhodli dva brejky pri Lackovom podaní. Bryanovci kvalitne podávali, skvele sa dopĺňali na sieti a mali navrch aj pri výmenách od základnej čiary. V treťom sete si Američania po rýchlom brejku vybudovali náskok 3:0 a zápas s prehľadom dotiahli do úspešného konca. Za stavu 5:1 premenili vďaka esu hneď prvý mečbal.

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška priznal, že Američania zvíťazili zaslúžene. "Domáci sa na zápas lepšie pripravili a ich triumf je zaslúžený. Škoda, že vo štvorhre nemohol nastúpiť skúsený Mišo Mertiňák, ktorý má zapálené uzliny a je na antibiotikách. Martin Kližan sa sťažoval na bolesti ramena, preto Miloš postavil do štvorhry Gombosa. Pre Nora to bola daviscupová deblová premiéra ako hrom, veď Bryanovci sú svetovými jednotkami. Noro potvrdil, že je srdciar, v prvom sete tam mal výborné záblesky, no Američania ukázali svoje kvality. Škoda piatkových dvojhier, keď naši chlapci po prehratom prvom sete odišli," povedal Moška.

USA - SLOVENSKO 3:0 po druhom dni
John Isner - Norbert Gombos 7:6 (5), 6:4, 6:2
Sam Querrey - Martin Kližan 7:6 (5), 6:3, 6:3
Bob Bryan, Mike Bryan - Gombos, Lukáš Lacko 6:1, 6:2, 6:1
nedeľa: 19.30 Isner - Kližan, Querrey - Gombos

Viac o téme: Usa Davis Cup Slovensko Bryanovci