Už je to 30 rokov: Takto sa začala profi kariéra slávneho Michaela Jordana

Michael Jordan
Michael Jordan

NEW YORK - Dvanásteho septembra uplynulo presne tridsať rokov od chvíle, keď americký basketbalista Michael Jordan podpísal prvý profesionálny kontrakt so Chicagom Bulls.

"Býci" si vtedy 21-ročného absolventa Univerzity Severná Karolína vybrali v drafte 1984 v newyorskej Madison Square Garden z tretieho miesta. Jordan sa rýchlo adaptoval v novom tíme, s priemermi 28,2 bodu, 6,5 doskoku a 5,9 asistencie sa nielenže suverénne stal Nováčikom roka, ale odštartoval veľkolepú éru nezabudnuteľnej "dvadsaťtrojky". Chicago v 90. rokoch priviedol k šiestim titulom v NBA. Po každej finálovej sérii ho vyhlásili za najužitočnejšieho hráča bojov o titul.

Päťkrát sa stal MVP sezóny, 14-krát sa predstavil v Zápase hviezd a desaťkrát ho zaradili do prvej päťky najlepších hráčov daného ročníka. V dejinách NBA plece pri pleci s Wiltom Chamberlainom stále kraľuje strelcom s priemerom 30,1 bodu na zápas. Koše súperov v 1072 dueloch základnej časti zaťažil dovedna 32 292 bodmi, doskočil 6672 lôpt a spoluhráči zužitkovali jeho 5633 asistencií. V zdĺhavom
výpočte jeho úspechov sa ligocú aj dve zlaté medaily z olympijských hier (Los Angeles 1984, Barcelona 1992), ktoré vybojoval s reprezentáciou USA. 

Jordan je nekorunovaným najlepším basketbalistom všetkých čias, bol najkomplexnejším hráčom svojej generácie. Stal sa globálnou značkou, basketbal a NBA spopularizoval po celom svete. Posledný zápas kariéry odohral 16. apríla 2003, na sebe mal dres Washingtonu, ktorý si obliekal v závere aktívnej činnosti. 


Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA