Slovenské kluby sa chcú vykašľať na mládež: Zabudnite na Göteborg, nič z toho nemáme

Šéf hokejového klubu z Martina Martin Kalnický
Šéf hokejového klubu z Martina Martin Kalnický

MARTIN – Hokejovému klubu z Martina pred troma rokmi hrozilo, že pre ekonomické problémy nedokončí sezónu. Hokejistom chýbali výplaty a viac ako polovica tímu podala výpoveď. Martin Kalnický klub zachránil a vyslobodil spod dlžôb. Dnes mu šéfuje a o extraligovom tíme sa hovorí veľmi pozitívne, mal by byť prekvapením súťaže.

Pre Trend porozprával, ako musí zháňať sponzorov. „V čase môjho nástupu do funkcie v októbri 2012 bola dlžoba vo výške 1,27 milióna eur. Vyzeralo to tak, že klub nieže neskončí, ale ani nezačne sezónu. Po dvoch rokoch sme zohnali na sezónu viac peňazí, ako sme potrebovali. Podarilo sa nám znížiť záväzky o polovicu a oba ročníky sme ukončili s kladným hospodárskym výsledkom,“ povedal pre Trend.

O tom, čo robili jeho predchodcovia zle a či plytvali peniazmi, hovoriť nechcel. „Myslím, že chyba bola jednoznačne v neplnení rozpočtu. Neprikrývali sa takou perinou, akú mali. Hráčom sľúbili to, čo nemohli splniť,“ myslí si.

Martinský hokej na sezónu potrebuje 800-tisíc eur a iba časť vykryje mesto a ďalšiu časť generálny sponzor. „Stále mi vo vzduchu visí 400-tisíc eur, ktoré potrebujem. V priemere musím každý deň počas sezóny zohnať tisíc eur, bez ohľadu na sviatok alebo nedeľu, plus treba rátať so záväzkami z minulých období,“ vysvetlil šéf klubu.

Šéf hokejového klubu z Martina Martin Kalnický (vpravo) s Jurajom Bakošom z Košíc.

Kalnický upozornil, že kluby uvažujú aj nad tým, že sa prestanú zaujímať o mládežnícky hokej, keďže práca s budúcimi generáciami stojí obrovské peniaze a výsledky prináša iba zriedkavo. „Ak to robím dobre, hráčov nezobchodujem. Čo z toho mám? Mne sa na mladých hráčov neprídu pozrieť ľudia, nemôžem predať reklamu firme a o sponzoring nemajú firmy pri mládeži záujem. Keďže nefunguje trh s hráčmi, nebudem mať žiadne náklady a mládež prestane fungovať. Ak skončí podpora juniorských tímov, dôsledky nie je ťažké odhadnúť. Žiadny Göteborg sa už konať nebude a v NHL nebudeme mať draftovaných hráčov,“ povedal.


Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka slovenskej Tipsport Extraligy
Zdroj:
kt; Športky
Foto:
SITA

DISKUSIA