VIDEO Senzačný triumf Poľska nad šampiónom z Nemecka prepísal históriu, hetrik Robbieho Keana

Robert Lewandowski (9) a Mario Götze v súboji o loptuRobert Lewandowski (9) a Mario Götze v súboji o loptu Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Po štvrtkovom triumfe Slovákov nad Španielmi sa v sobotu zrodila v kvalifikácii o postup na ME 2016 vo futbale ďalšia senzácia. Poliaci na domácom trávniku Národného štadióna vo Varšave zdolali úradujúcich majstrov sveta Nemcov 2:0.

Domáci sa v sobotňajšom stretnutí spoliehali najmä na strelecké kvality top kanoniera Roberta Lewandowského. Ten dal o sebe vedieť už v 15. minúte, Rüdiger ho však dokázal v poslednej chvíli čisto odzbrojiť. Po polhodine hry sa dostali k výraznejšiemu slovu aj Nemci, Müllerovi ale nesadla dorážka na hranici päťky. Tempo hry sa zvýšilo rovnako ako aj nebezpečenstvo hosťujúcich útokov. V 37. minúte sa chytal za hlavu Rüdiger, o dve minúty neskôr Müller nezakončil svoje sólo gólom a v závere polčasu spálil obrovskú príležitosť po zaseknutí lopty v šesntástke aj Bellarabi.

Po zmene strán sa diváci vo Varšave tešili z vedúceho gólu domácej reprezentácie, keď v 51. minúte posadil Piszczek center z pravej strany presne na hlavu Milika - 1:0. Blízko k vyrovnaniu bol Götze a po ňom aj Schürrle, obe príležitosti však zlikvidoval Szczesny. Nemci zvýšili obrátky, ale vytúženého vyrovnania sa nedočkali. Naopak, dve minúty pred koncom stanovil konečný rezultát Mila.

Poľské víťazstvo má aj veľké historické rozmery. Ide o prvú prehru Nemecka v niektorej z futbalových kvalifikácií od 17. októbra 2007, keď v súboji o postup na ME 2008 doma podľahli Čechom 0:3. Odvtedy dosiahli nemeckí futbalisti 29 kvalifikačných víťazstiev a 4 remízy. Zároveň sa Poliakom podarilo prerušiť čiernu bilanciu proti Nemcom vo vzájomných zápasoch, ktorá mala až do soboty podobu žiadne víťazstvo - 6 remíz - 12 prehier.

Írski futbaloví reprezentanti deklasovali v zápase D-skupiny kvalifikácie EURO 2016 v Dubline Gibraltar 7:0. Čistým hetrikom v rozpätí dvanástich minút sa v prvom polčase blysol kapitán tímu Robbie Keane.

V druhom zápase skupiny zvíťazilo Škótsko nad Gruzínskom 1:0. V F-skupine v susedskom derby medzi Rumunskom a Maďarskom sa zrodila remíza 1:1, bod pre hostí zachránil v 82. minúte Balázs Dzsudzsak.

D-skupina:

Varšava:
Poľsko - Nemecko 2:0 (0:0)
Góly: 51. Milik, 88. Mila

Dublin:
Írsko - Gibraltar 7:0 (3:0)
Góly: 6., 14. a 18. Robbie Keane, 46. a 53. McClean, 52. Perez (vlastný), 56. Hoolahan