Skvelý duel sa zmenil na frašku: Dve červené karty a ukradnutá penalta Slovákov zničili

Na snímke vľavo postranný rozhodca Gavin Harris a druhý zľava hlavný rozhodca Steven McLean (obaja Škótsko) v diskusii, po ktorej hlavný rozhodca odvolal pokutový kop, ktorý nariadil pre SlovenskoNa snímke vľavo postranný rozhodca Gavin Harris a druhý zľava hlavný rozhodca Steven McLean (obaja Škótsko) v diskusii, po ktorej hlavný rozhodca odvolal pokutový kop, ktorý nariadil pre Slovensko Zdroj: TASR

REGGIO EMILIA - Futbalová vražda v priamom prenose! Mladí slovenskí futbalisti boli kúsok od postupu na európsky šampionát hráčov do 21 rokov, no ich snahu v baráži zlikvidoval škótsky rozhodca Steven McLean. Ako víťazi skupiny nastúpili zverenci Ivana Galáda na barážový zápas proti Taliansku, prvý duel doma zvládli a v odvete v Taliansku boli blízko vyrovnania, no proti bol muž s píšťalkou. Následne sa slovenskí mladíci na čele s trénerom psychicky rozsypali a frustrovaní už duel nezvládli. Slováci aj s deviatimi hráčmi hrali s Talianskom vyrovnanú partiu.

Súboj sa pre zverencov Ivana Galáda od úvodu začal vyvíjať veľmi zle, odhodlanie slovenským futbalistom nestačilo. Domáci boli od úvodu aktívni a snažili sa čo najskôr prekonať obranu Slovenska. Prvý gól dali z po zlom odkope Niňaja, keď Federico Bernardeschi šikovne preloboval Rusova v bránke. Druhý úder prišiel v 15. min po penalte, keď Belotti s prehľadom poslal Rusova do opačného rohu.

Desať minút pred koncom vylúčil neskúsený škótsky rozhodca ofenzívneho záložníka Ondreja Dudu, keď prvú žltú kartu mal za zákrok pri penalte, druhú dostal za vymyslený faul pri bežnom súboji o loptu. Navyše arbiter dal žltú kartu aj Lásikovi za protesty a to napriek tomu, že je kapitán. Slováci navyše v prvom polčase prišli aj o zraneného Branislava Niňaja.

Kým prvý polčas bol zo strany Slovákov zlý, v druhom sa obraz hry zmenil a zverenci Ivana Galáda ožili, bojovali a mali aj viacero šancí. Taliani sa s vývojom zápasu uspokojili, čo tím okolo kapitána Lásika využíval. V 58. min mal gól na kopačke po pase Lobotku Zreľák, v polovici štyridsaťpäťminútovky sa z presadil Lobotka a znížil na 1:2.

Slováci skutočne pracovali a bojovali, ale 17 minút pred koncom ich zarezal rozhodca McLean, keď neodpískal penaltu po faule na Schranza. Asi dve minúty sa radil s asistentom, či odpíska penaltu alebo filmovanie, ale následne odpískal nepochopiteľne rohový kop. Za protesty udelil zverencom Ivana Galáda žlté karty a následne vykázal technického vedúceho Dávida Vailinga z lavičky. O pár minút po faule v strede ihriska a druhej žltej karte vylúčil Adama Zreľáka a hneď vykázal na tribúnu aj kouča Ivana Galáda, ktorý kopol do vykopnutej lopty. Chyba slovenského kouča, ale vychádzala z oprávneného hnevu na 33-ročného arbitra, ktorý duel absolútne nezvládol.

Frustrovaní Slováci vložili všetky sily do útoku, no Taliani sa dostali do rozbitej obrany našich a strelili neuveriteľný gól z uhla. Longo dokázal prestreliť Pauscheka i Rusova z úrovne bránky.

Taliansko - Slovensko 3:1 (2:0) - prvý zápas 1:1, postupujú Taliani

Góly: 5. Bernadeschi, 15. Belotti (11 m), 90.+ Longo - 63. Lobotka; Žlté karty: 25. Viviani, 30. Crisetig, 60. Berardi, 72. Bernardeschi, 88. Biraghi - 15. Duda, 19. Zreľák, 35. Lásik, 78. Rusov, 90.+ Teixeira, Červené karty: 35. Duda, 78. Zreľák. Rrozhodoval: McLean (Škót.)

TALIANSKO: Bardi - Zappacosta, Rugani, Bianchetti, Biraghi - Crisetig, Viviani (55. Benassi), Battocchio - Berardi (86. Baselli), Belotti (77. Longo), Bernardeschi

SLOVENSKO: Rusov - Pauschek, Niňaj (21. Škriniar), Teixeira, R. Mazáň - Lásik, Paur (46. Lobotka) - Schranz (83. T. Malec), Duda, Hrošovský - Zreľák

Kapitán Lásik dostáva žltú kartu od neskúseného rozhodcu Stevena McLeana (Reprofoto RTVS)

Skvelý duel sa zmenil Galéria fotiek (4)

Mladí reprezentanti Talianska vyhrali 9. skupinu s bilanciou 6 víťazstiev - 0 remíz - 2 prehry, keď neuspeli doma s Belgičanmi a v Srbsku. Slovenská dvadsaťjednotka dominovala v 3. skupine v konkurencii Holandska či Škótska. Taliani sú päťnásobní šampióni v tejto vekovej kategórii a veľa hráčov z ich aktuálnej nominácie pravidelne nastupuje v základnej zostave na klubovej úrovni v Serie A. Lídrami slovenského výberu boli obrancovia Lukáš Pauschek, Dávid Hudák a Branislav Niňaj, legionári Ondrej Duda s Patrikom Hrošovským či útočník Adam Zreľák.

Kontinentálny šampionát bude 17. - 30. júna 2015 v Prahe, Olomouci a Uherskom Hradišti. Obhajcom titulu sú mladí Španieli.

Viac o téme: Ivan Galád Baráž Steven McLean
  • Zdroj: kt; Športky