Albánski futbalisti sú doma hrdinovia: Do nebies ich vynášajú aj politici!

Bitka o vlajku predčasne ukončila súboj Srbov a Albáncov
Bitka o vlajku predčasne ukončila súboj Srbov a Albáncov

TIRANA - Albánski futbaloví reprezentanti sú doma hrdinovia. Asi trojtisícový dav so štátnymi zástavami ich vítal na letisku v Tirane po návrate z Belehradu, kde za dramatických udalostí nedohrali zápas kvalifikácie majstrovstiev Európy 2016 s domácimi Srbmi.

Hlavný rozhodca Martin Atkinson prerušil rizikový súboj I-skupiny v 41. min pre potýčku medzi domácimi priaznivcami a albánskymi hráčmi, ktorú vyvolala nacionalistická vlajka "Veľkého Albánska" s menami revolučných vodcov. Tá sa vznášala nad štadiónom zavesená na diaľkovo ovládanej kvadrokoptére. Srbskému hráčovi Stefanovi Mitrovičovi sa podarilo provokujúci symbol minulosti strhnúť a snažil sa ho vyniesť mimo hraciu plochu. To sa nepáčilo hosťujúcim futbalistom a na ihrisku sa strhla šarvátka. Na trávnik vbehli zo striedačiek aj ďalší hráči a členovia realizačných tímov a následne aj asi dvadsiatka rozzúrených domácich fanúšikov, ktorí napadli Albáncov. Tí sa ukryli do útrob štadióna. Po polhodinovom čakaní arbiter Martin Atkinson za stavu 0:0 zápas napokon predčasne ukončil. Provokácii nezabránilo ani nariadenie Európskej futbalovej únie (UEFA) nepustiť na štadión fanúšikov hostí. 

Počínanie výpravy ocenili nie len fanúšikovia, ale aj albánsky premiér Edi Rama, ktorý zo zahraničnej návštevy na sociálnej sieti uviedol, že je na futbalistov hrdý, a dodal, že srdcom ich víta späť vo vlasti. "Som pyšný na albánsky tím, ukázal odvahu a vyspelosť," pridal sa albánsky šéf diplomacie Ditmir Bušati, podľa ktorého by futbal nemal podliehať vplyvom extrémizmu. Reprezentačný brankár Etrit Beriša sa poďakoval fanúšikom za podporu slovami: "Obrana štátnych symbolov je našou povinnosťou". Podľa kapitána Lorika Canu bolo rozhodnutie nepokračovať v zápase jednomyseľné: "Zvážili sme našu situáciu, niektorí hráči boli zranení, neboli sme na tom dobre. Nedalo sa hrať ďalej. Obávali sme sa o svoju bezpečnosť." 

Medzi Srbskom a Albánskom vládne už dlhodobo veľké napätie pre Kosovo. Srbsko nikdy neuznalo vyhlásenie z roku 2008 o nezávislosti svojej bývalej provincie, v ktorej majú prevahu kosovskí Albánci. V Belehrade nastúpilo Albánsko prvýkrát od roku 1967. Srbskí fanúšikovia vypískali pred zápasom albánsku hymnu. 

Futbalový incident prišiel týždeň pred tým, ako mal albánsky premiér prvý raz po 68 rokoch navštíviť Belehrad. 

Európska futbalová únia (UEFA) otvorí disciplinárne konanie voči Srbsku i Albánsku. 

Srbi obviňujú Albáncov z provokácie

Naopak srbskí predstavitelia obviňujú albánskych z úmyselnej politickej provokácie. Srbská polícia už začala vyšetrovanie, ktoré má viesť k odhaleniu "pilota" kvadrokoptéry a zástupcovia Európskej futbalovej únie (UEFA) začnú disciplinárne konanie proti Srbsku i Albánsku. 

"Celý incident niekto zodpovedne pripravil, aby zdiskreditoval Srbsko a prezentoval jeho obyvateľov ako rizikových a nebezpečných pre iné národy," vyhlásil srbský minister Aleksandar Vulin. "Keby niekto v Tirane či Prištine vytiahol vlajku 'Veľkého Srbska', bol by z toho medzinárodný škandál, ktorý by riešila Bezpečnostná rada OSN," povedal minister zahraničných vecí Srbska Ivica Dačič. 

Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter reagoval na Twitteri: "Futbal by nikdy nemal byť politickým nástrojom. Striktne odsudzujem, čo sa stalo v Belehrade." 


Tagy: Srbsko Albánsko Kvalifikácia na ME 2016

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA; Video: youtube

DISKUSIA