Ešte dlhší pobyt odsúdeného Pistoria za mrežami? Hlavnému žalobcovi sa výška trestu máli!

Oscar Pistorius skončí za mrežami
Oscar Pistorius skončí za mrežami

STELLENBOSCH - Hlavný žalobca v prípade s juhoafrickým paralympionikom Oscarom Pistoriusom nevylúčil možnosť, že sa odvolá proti trestu odňatia slobody na päť rokov nepodmienečne. Sudkyňa Thokozile Masipová vyslovila ortieľ za zabitie z nedbanlivosti v utorok a atlét s amputovanými dolnými končatinami ihneď nastúpil na výkon trestu, ale Gerriemu Nelovi sa jeho výška máli.

Žiadal dvojnásobok. O radu požiadal profesora a špecialistu na trestné právo Jamesa Granta z Johannesburskej univerzity. "Máme veľa práce. Zvažujeme odvolanie," potvrdil hovorca úradu prokurátora Nathi Mncube. Čas na odvolanie vyprší 14 dní po vynesení rozsudku.

Povaha trestu pripúšťa možnosť, že by sa Pistorius dostal z basy už po desiatich mesiacoch, zvyšok by si odpykal v domácom väzení.

Odborníci na juhoafrické právo tvrdia, že existuje priestor na spochybnenie Masipovej verdiktu. Odvolávajú sa najmä na spôsob, ako sudkyňa uchopila zásadu "dolus eventualis". Tá tvrdí, že vraždy sa dopustil páchateľ, ktorý mohol predpovedať, že jeho čin bude mať za následok smrť inej osoby, a napriek tomu tak konal. Masipová Pistoriusa zbavila obvinenia z úkladnej vraždy a jeho konanie zo 14. februára 2013, keď cez zatvorené dvere toalety štyrikrát vystrelil z pištole, klasifikovala ako zavinené zabitie, resp. zabitie z nedbanlivosti.


Tagy: Oscar Pistorius Reeva Steenkampová Vražda

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA