Hirscher v Söldene suverénne ovládol úvodný obrovský slalom, Žampa neprešiel cez prvé kolo

Marcel Hirscher a jeho víťazná radosťMarcel Hirscher a jeho víťazná radosť Zdroj: SITA

SÖLDEN - Rakúšan Marcel Hirscher suverénne ovládol úvodný obrovský slalom 49. ročníka Svetového pohára alpských lyžiarov. Obhajca veľkého krištáľového glóbusu zvíťazil na ľadovci pri rakúskom Söldene s obrovským náskokom 1,58 sekundy pred Nemcom Fritzom Dopferom, na tretej priečke skončil Francúz Alexis Pinturault (+2,06).

Slovenský reprezentant Adam Žampa so štartovým číslom 43 sa neprebojoval do druhého kola, za lídrom Hirscherom zaostal v 1. kole o 5,10 s a obsadil 41. priečku. Na postup mu chýbalo 1,15 s.

Hirscher si pripísal 24. triumf v prestížnom seriáli a ukončil tak trojročnú nadvládu Teda Ligetyho v Söldene, Američan skončil v nedeľu až desiaty. Obhajca malého glóbusu v tejto disciplíne z minulej zimy figuroval po úvodnom kole na 2. mieste so stratou 19 stotín na vedúceho domáceho favorita, no v druhom kole doplatil na chybu pri prechode do záverečnej plochej pasáže.

"Vstup do sezóny je veľmi dôležitý a preto som veľmi šťastný, že som vyhral s takým výrazným náskokom, navyše pred domácim publikom. Môže sa začať veľká párty," vyznal sa pre televíznu stanicu Eurosport Hirscher. Ten sa postaral o prvý rakúsky triumf v Söldene od roku 2005, keď tradičnú ľadovcovú ouvertúru ovládol legendárny Hermann Maier.

Svetový pohár alpských lyžiarov pokračuje v strede novembra vo fínskom stredisku Levi, kde je na programe ženský (15.11.) a mužský slalom (16.11.).

Obrovský slalom mužov v Söldene - výsledky: 1. Marcel Hirscher (Rak.) 2:28,09 min (1:14,52-1:13,57), 2. Fritz Dopfer (Nem.) +1,58 (1:15,04-1:14,63), 3. Alexis Pinturault (Fr.) +2,06 (1:15,40-1:14,75), 4. Benjamin Raich (Rak.) +2,07, 5. Victor Muffat Jeandet (Fr.) +2,14, 6. Davide Simoncelli (Tal.) +2,29, 7. Marcus Sandell (Fín.) +2,67, 8. Thomas Fanara (Fr.) +2,85, 9. Roberto Nani (Tal.) +3,00, 10. Ted Ligety (USA) +3,02, ... 41. Adam ŽAMPA (SR) nepostúpil do 2. kola

Poradie vo SP a v hodnotení obr. slalomu: 1. Hirscher 100, 2. Dopfer 80, 3. Pinturault 60, 4. Raich 50, 5. Muffat Jeandet 45, 6. Simoncelli 40

Viac o téme: Marcel Hirscher Obrovský slalom Adam Žampa Sölden