Pistorius nesúhlasí s trestom: Prokurátor sa odvolá voči rozsudku

Oscar Pistorius zabil svoju krásnu priateľku Reevu Steenkampovú
Oscar Pistorius zabil svoju krásnu priateľku Reevu Steenkampovú

JOHANNESBURG - Štátna prokuratúra v Juhoafrickej republike sa odvolá voči rozsudku v prípade hendikepovaného juhoafrického atléta Oscara Pistoriusa. Ten bol minulý týždeň za zabitie svojej priateľky Reevy Steenkampovej odsúdený na päťročný trest odňatia slobody.

Pistoriusa pred mesiacom uznal súd vinným z usmrtenia z nedbanlivosti. Horná sadzba za tento čin v JAR je trest odňatia slobody na 15 rokov, v menej závažných prípadoch aj podmienečný trest odňatia slobody. "Odvoláme sa voči verdiktu o vine i dĺžke trestu," uviedol hovorca štátnej prokuratúry Nathi Mncube.

Dvadsaťsedemročný športovec s amputovanými dolnými končatinami zabil Steenkampovú vlani vo februári na deň svätého Valentína štyrmi strelnými ranami v čase, keď bola zamknutá na toalete ich domu. Prokuratúra tvrdila, že sa tam zavrela po hádke s Pistoriusom a že ten následne strieľal s úmyslom vraždiť. Pistorius trval na tom, že si svoju priateľku pomýlil so zlodejom a zastrelil ju omylom.

Do histórie športu sa zapísal, keď ako prvý športovec s oboma amputovanými končatinami súťažil na klasickej olympiáde. Na OH 2012 v Londýne štartoval v pretekoch na 400 m a v štafete na 4x400 m. Celosvetovo medializovaný súdny proces prebiehal od 3. marca 2014. Na mesiac ho odročili a uzavrel sa až v auguste. Verdikt o vine v jednotlivých bodoch obžaloby vyslovila sudkyňa 11. septembra a pojednávanie o výške trestu trvalo ďalší týždeň od pondelka 15. októbra.


Tagy: Oscar Pistorius

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA, facebook.com, Koláž Športky

DISKUSIA