Ďalší neúspech hádzanárov v kvalifikácii: So Švédmi držali krok iba v prvom polčase

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: slovakhandball.sk

BRATISLAVA - Slovenskí reprezentanti v hádzanej neuspeli ani vo svojom druhom vystúpení v kvalifikácii ME 2016. V bratislavskej Hant aréne prehrali v sobotu so Švédskom jednoznačne 23:33 a v tabuľke 3. skupiny im patrí tretia priečka s nulou na bodovom konte.

Zverenci trénera Zoltána Heistera hrali s favorizovaným súperom vyrovnanú partiu iba v prvom polčase. Začiatok druhého im ale vôbec nevyšiel a Švédi vďaka deviatim gólom za sebou rozhodli o svojom triumfe. Sú tak spolu so Slovinskom na čele skupiny so štyrmi bodmi, Slováci vyšli po stredajšej prehre v Slovinsku 25:31 opäť naprázdno.

Kvalifikácia pokračuje ďalšími stretnutiami na prelome apríla a mája budúceho roka. Slovákov čaká dvojzápas s Lotyšskom, najskôr vonku a potom v domácom prostredí. Postup na ME do Poľska si zabezpečia prvé dva tímy z každej kvalifikačnej skupiny plus najlepší z tretích miest.

Kvalifikácia ME 2016 - 3. skupina, druhé kolo:
Slovensko - Švédsko 23:33 (15:16)
Zostava a góly SR
: Paul, Žernovič - T. Urban 7/4, Hruščák 3, Ďuriš, Kopčo 4, Rábek 5, Straňovský, Gamrát, Mikéci 1, Briatka 2, Pekár 1, Sivák, Petro, L. Urban, Volentics.
Najviac gólov Švédska: Nilsson 9, L. Karlsson 7. Rozhodovali: Lopez, Ramirez (obaja Šp.), vylúčení: 4:3, 7m hody: 4/3 - 3/2, 2300 divákov

Vo svižnom úvode dominoval útok nad obranou a Slováci boli stále o krok vpred. Rábek dal za dve minúty dva góly, pridal sa k nemu presným zásahom aj uzdravený pivot Kopčo, hostia ale zakaždým dokázali odpovedať a Petersen ich v 6. minúte poslal prvýkrát do vedenia - 3:4. Heisterovci ale nedovolili favoritovo odskočiť, dvakrát vytiahol parádu brankár Paul a po desiatich minútach a premenenej sedmičke T. Urbana to bolo 6:5 z pohľadu domácich. Oba tímy sa potom striedali vo vedení, premiérovo v zápase sa do dvojgólového náskoku dostali "tri korunky" v 24. minúte, keď Freiman zvýšil na 13:11. Slováci síce sériou troch gólov otočili skóre vo svoj prospech, do kabín ale išli napokon s tesným mankom.

Slováci mali sľubne rozohratú partiu, štart do druhého polčasu im ale absolútne nevyšiel. V útoku sa trápili, takmer trinásť minút sa strelecky ani raz nepresadili a súper získal po šnúre deviatich gólov rozhodujúci náskok. Tréner slovenskej ekipy skúsil v 37. minúte ešte za stavu 15:21 zastaviť lavínu oddychovým časom, ani ten ale nepomohol. Severania, ktorých výrazne podržal aj brankár M. Andersson, mali hru jasne v rukách a v 42. minúte viedli už hrozivým rozdielom desiatich gólov 25:15. Až potom Slováci zásluhou Kopča pretrhli streleckú mizériu, na rozbehnutého protivníka to ale už bolo príliš málo. Švédi si jasný náskok bez problémov strážili, desať minút pred koncom viedli 29:18 a pripísali si druhé víťazstvo v skupine.