VIDEO Slovan konečne trojbodový, Žilina post jesenného kráľa potvrdila triumfom

Michal Peňaška (Banská Bystrica) a František Kubík (Slovan Bratislava)Michal Peňaška (Banská Bystrica) a František Kubík (Slovan Bratislava) Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Futbalisti úradujúceho majstra SR Slovana Bratislava uspeli v nedeľňajšom zápase 19. kola najvyššej slovenskej súťaže Fortuna ligy na trávniku poslednej Banskej Bystrice 1:0. O jediný presný zásah duelu sa postaral v 84. min Lester Peltier.

Vyberte si svoj zápas:

Dukla B. Bystrica - Slovan Bratislava
MŠK Žilina - FK DAC 1904 Dunajská Streda

Slovan sa v Banskej Bystrici dočkal trojbodového zisku

Viacerí hráči nastúpili s rukavicami, pár otúžilcov si navlieklo na seba aj dresy s krátkymi rukávmi, čo si pri teplote menšej ako tri stupne zaslúžilo aj obdiv. Aby sa hráči zohriali, museli behať a aktivitu na ihrisku im nebolo možné uprieť. Slovanistom trvalo dlhšie, kým si rozprúdili krv a tento ich ťažkopádny zjav mohla Dukla aj využiť.

Až štyrikrát v úvode sa prepracovala do streleckým príležitostí, Dolný i Ľupták zamierili aj medzi žrde, väčšie šance však mal Polievka, ktorý v dobrom postavení v 9. a 13. min vysoko prestrelil. Až potom sa k slovu dostali hostia, v 20. min Kubík trafil z uhla bočnú sieť, o tri minúty neskôr brankár Boroš včasným vybehnutím zlikvidoval príležitosť Peltiera a v 26. min Žofčákovu strelu v poslednej chvíli zablokovala obrana. Pri jednom z výletov sa obranca De Vito natlačil na hlavičkové zakončenie a vykúzlil zo seba len slabý pokus, ktorý Perniša nemohol ohroziť.

Pre obe mužstvá to bol dôležitý zápas s rôznou motiváciou, Dukla potrebovala aspoň bod, aby nezimovala v tabuľke posledná a slovanisti zasa bojovali aj o pevnejšie miesta v kádri, ktoré sa popri nevýrazných výsledkoch poriadne zatriasli. Aj preto sa po zmene strán očakával účinnejší ťah na bránku. V 50. min len milimetre chýbali Peltierovi, aby hlavou otvoril skóre. V oboch šestnástkach nebolo jednoduché sa presadil, priestor sa prehusťoval a rýchlych protiútokov, ktoré by prelomili obranný val, sa veľa nezrodilo. V 55. min z hranice pokutového územia napálil loptu Střihavka len mimo pravú žrď.

Bomba Gorosita v 66. min presne z bodu pokutového kopu skončila vysoko nad bránkou a aj trestný kop na druhej strane v podaní Dolného v 69. min iba opečiatkoval belasý múr. Pochybnosti o tom, či vôbec padne aspoň jeden gól, narástli aj po akcii, keď Peltier nešťastne trafil kopačkou hlavu brankára Boroša, ktorého nahradil Ďurčo. A hneď mal aj plné ruky práce po strele Peltiera. Veľký vzruch v hľadisku spôsobila aj rýchlovka Dukly v 83. min s finálnou strelou Dolného, opäť však zblokovanou. O minútu neskôr sa V 84. min v pokutovom území zvrtol na päte nepokrytý Peltier a prekrásne strelou do horného rohu bránky rozhodol o troch bodoch Slovana.

Slovanu patrí šiesta priečka ligovej tabuľky, na piatu Trnavu stráca jeden bod. Banská Bystrica má so 16 bodmi horšie skóre ako Ružomberok, figuruje na poslednej dvanástej pozícii tabuľkového poradia.

Dukla B. Bystrica - Slovan Bratislava 0:1 (0:0)
Gól: 84. Peltier. Rozhodca Vnuk, ŽK: Peltier, Milinkovič, 1008 divákov.

Dukla B. Bystrica: Boroš (73. Ďurčo) - Neušel, Peňaška, De Vito, Savič - Lipták (87. Seye) - Mazan, Ľupták, Dolný - Střihavka, Polievka (68. Šovčík)

Slovan Bratislava: Perniš - Čikoš, Hudák, Gorosito, Jablonský - Kolčák - Žofčák (90+. F. Ďuriš), Štefánik, Milinkovič (78. Čermák), Kubík (90+. Gašparovič) - Peltier

Štefan Rusnák, tréner B. Bystrice: "Sme sklamaní, inkasovali sme tesne pred koncom. Aj my sme mali problémy so zostavou, hráči na postoch zaskakovali, no dobre sa s tým vyrovnali, len pri tom góle zbytočne stratili loptu pred šestnástkou. Snažili sme sa bojovnosťou, veľkým chcením presadiť, mali sme niektoré dobré situácie, súper ich vyriešil, gól sme žiaľ nestrelili. Bol to jeden z našich najlepších výkonov doma, je nám ľúto, že sme nebodovali."

Jozef Chovanec, tréner Slovana: "My sme veľmi spokojní so ziskom troch bodov, pretože sme mali problémy so zostavením základnej jedenástky. Objavili sa nám zranenia, rôzne problémy a trpí tým výkon i súhra, videli sme to aj dnes, a preto som za tri body rád."

Žilina v poslednom dueli jesennej časti zdolala DAC

O prvý pekný moment zápasu sa postaral v 6. minúte domáci Čmelík, z pravej strany si hodil loptu do šestnástky, mal pred sebou voľný priestor, oprel sa do toho a lopta iba tesne minula Perneckého šibenicu. V 13. minúte sa rútil do šance pred Volešáka hosťujúci Szarka, zrazil sa s dvoma žilinskými obrancami, ale pískal sa iba rohový kop. Po ňom lopta pristála na nohe úplne voľného Krišta v strede šestnástky, jeho gólovú strelu však vykopol z bránkovej čiary dobre postavený Pečovský. O tri minúty neskôr predviedli Žilinčania peknú akciu, na ktorej konci bol Lupčo, ale jeho strela z hranice šestnástky brankára Perneckého neprekvapila. V 27. minúte Žilina zahrala výborný signál pri rohovom kope cez predĺženú hlavičku na prvej žrdi až na tú zadnú, kam vletel Čmelík a do odkrytej brány už nemohol netrafiť - 1:0. O štyri minúty neskôr predviedli domáci krásny protiútok, cez Mihalíka na ľavej strane lopta smerovala do šestnástky na Jeliča, ktorý špičkou kopačky rozvlnil iba bočnú sieť. Ale v 35. minúte to tam už Jeličovi padlo. Opäť štandardka, Jelič sa hlavou vrhol do výbornej centrovanej lopty od Káčera a Pernecký nemal šancu - 2:0.

Na začiatku druhého polčasu mohla Dunajská Streda okamžite znížiť, ale Jurčo po výbornom Štepanovského centri zblízka hlavičkoval tesne vedľa. V 52. minúte však po ďalšom centri z pravej strany Szarkovi vyšiel nádherný volej a bolo znížené - 2:1. V 68. minúte sa Mihalík na hranici šestnástky peknou otočkou zbavil dvojice obrancov, ale loptu trafil zle a Pernecký si s jeho polostreleckým pokusom hravo poradil. V 76. minúte zahodil domáci Jelič viac ako stopercentnú šancu, keď sa dostal k lopte v bezprostrednej blízkosti brány, ale napálil iba ležiaceho brankára Perneckého. V 83. minúte však po Letičovom rohovom kope a menšej skrumáži v pokutovom území lopta pristála až na kopačke Škriniara a ten ju zblízka bez problémov upratal do siete - 3:1. V 86. minúte Žilinu zachránil pred ďalším inkasovaným gólom z kopačky Szarku skvelý zákrok Volešáka, Szarka si loptu výborne spracoval a pálil mimoriadne nebezpečne. V závere to hostia skúšali už aj z väčších vzdialeností, nevzdávali sa, no gól už nepadol.

MŠK Žilina - FK DAC 1904 Dunajská Streda 3:1 (2:0)
Góly: 27. Čmelík, 34. Jelič, 83. Škriniar - 52. Szarka, ŽK: 68. Szarka, 73. Štepanovský (obaja Dunajská Streda), rozhodovali: Prešinský - Tomčík, Poláček, 1168 divákov

Žilina: Volešák - Mabouka, Piaček, Škriniar, Letič - Pečovský - Lupčo (75. Klec), Káčer, Jelič (89. Gorelčík) - Čmelík, J. Mihalík (82. William Alves de Oliveira)

Dunajská Streda: Pernecký - Šnirc, Kwin, Saláta, Štepanovský - E. Ujlaky, Brašeň, Krišto, V. Horváth (83. J. Boya) - Szarka, Pavol Jurčo (69. Sabler)

Adrián Guľa, tréner Žiliny: "Zdolali sme kvalitného, nepríjemného a fyzicky zdatného súpera. Po prvom góle sme sa otriasli z úvodu, ovládli sme zápas a boli sme najmä v prvom polčase jednoznačne lepším tímom. V druhom sme si trochu skomplikovali situáciu inkasovaným gólom, ale opäť sme sa nezľakli, chalani to v hlavých zvládli, vydržali, dali sme tretí gól a tešíme sa z víťazstva. Ďakujem chlapcom za dnešok aj za celú jesennú časť. Gratulujem im a som šťastný."

Mikuláš Radványi, tréner Dunajskej Stredy: "Do zápasu sme vstúpili aktívne, prvých 20 minút sme hrali to, čo sme chceli. Domáci išli do vedenia po prvom rohu a niektorí moji hráči sa asi trochu zľakli. Mrzí ma, že sme dnes dostali prakticky všetky góly po štandardkách, kde by mal mať každý hráč svoju úlohu jasné danú. Žiline gratulujem k víťazstvu."

Viac o téme: Dukla Banská Bystrica MŠK Žilina ŠK Slovan Bratislava FK DAC 1904 Dunajská Streda
  • Zdroj: TASR, SITA