Slovenské hádzanárky ani po ďalšej prehre zbrane neskladajú: Nad Srbskom ideme vyhrať!

Simona Szarková (tretia sprava) a Lucia Súkenníková (vpravo) zo Slovenska a Suzana Lazović z Čiernej Hory (druhá sprava)Simona Szarková (tretia sprava) a Lucia Súkenníková (vpravo) zo Slovenska a Suzana Lazović z Čiernej Hory (druhá sprava) Zdroj: SITA

OSIJEK - Slovenské hádzanárky sú aj po svojom druhom zápase na ME v Maďarsku a Chorvátsku bez bodu. V stredu prehrali v základnej D-skupine v Osijeku s obhajcom titulu Čiernou Horou 24:28. Rozhodujúci súboj o tretie miesto a postup do štvrťfinálovej skupiny ich čaká v piatok o 20.15 h proti Srbsku, ktoré má rovnako na konte nulu po jasnej prehre s Francúzskom 16:27. Slovenkám bude stačiť vďaka lepšiemu skóre aj remíza.

Zverenky trénera Dušana Poloza v hale Gradski vrt s vysokofavorizovaným súperom držali krok iba v úvodných minútach. Čiernohorky si potom už do prestávky vypracovali desaťgólový náskok a ten si v druhom polčase napriek zlepšenej hre Sloveniek nenechali vziať. Po dvoch víťazstvách tak majú na konte rovnako ako Francúzky štyri body a obe družstvá si v predstihu zabezpečili účasť v ďalšej fáze šampionátu v Záhrebe. Tam postúpia prvé tri celky zo skupiny.

Najlepšou strelkyňou slovenského tímu bola s piatimi gólmi Katarína Dubajová a vyhlásili ju za najlepšiu hráčku družstva.

Už po 37 sekundách hry otvorila skóre zápasu Dubajová a hoci favorit skóre okamžite otočil, v 5. minúte zakončila Súkenníková rýchly brejk na 3:2 pre slovenské farby. Technicky zdatné Čiernohorky ale demonštrovali svoju silu v ofenzíve a v 10. minúte sa prvýkrát dostali do dvojgólového vedenia 6:4. O tri minúty neskôr už obhajkyne zvýšili na 8:5 vo svoj prospech a kouč Poloz reagoval na nevydarenú pasáž oddychovým časom. Slovenky potom gólovo nevyužili ani takmer dvojminútovú presilovku o dve hráčky a Čierna Hora odskočila v 19. minúte po šnúre štyroch presných zásahov už na 12:6. Slovenkám nepomohol ani príchod Tóthovej do bránky, sedem minút pred polčasom prehrávali 8:16 a do kabíny si niesli výrazné desaťgólové manko.

Obraz hry sa ani na začiatku druhej časti príliš nezmenil, Slovenky nenadviazali na kompaktnú hru v obrane z prvého zápasu proti Francúzkam a vpredu hromadili technické chyby. Prvý gól v druhom polčase zaznamenali až po vyše šiestich minútach, keď už prehrávali hrozivým skóre 10:23. Čiernohorky ťažili z výškovej prevahy a na palubovke v tom čase suverénne dominovali. Herne sa potom po prestriedaní ale zobudili aj Slovenky - Dubajová na začiatku 41. minúty znížila svojím piatym gólom v stretnutí na 13:24, neskôr pridala dva za sebou Kertészová a jedenásť minút pred koncom to bolo už "iba" o sedem - 18:25. V 57. minúte Beňušková zo sedmičky upravila už na 22:28 a Slovenky napokon po záverečnom klaksone strácali iba štyri.

D-skupina:

Slovensko - Čierna Hora 24:28 (10:20)
Zostava a góly SR: Gubiková, Tóthová - Jakubisová 3, Trehubová, Beňušková 2/1, Czanik 2, Dubajová 5, Súkenníková 2, Školková 2, Rajnohová 3, Horňáková 2, Szarková, Bíziková 1, Kertészová 2, Minárčiková, Michnová. Najviac gólov Čiernej Hory: Radičevičová 6, Mehmedovičová 4, Kneževičová 4/2
Rozhodovali: Arntsenová a Röenová (obe Nór.), vylúčenia: 2:5, 7m hody: 1/1 - 4/3, 1200 divákov.

Dušan Poloz, tréner SR: "Som rád, že to dopadlo aspoň takto, pretože prvý polčas bol z našej strany čo sa týka obrannej hry veľmi zlý. Potom sme trochu zmenili herný systém a uhrali sme prijateľný výsledok, hoci súper už nehral so základnou šestkou. Náš tím ale potiahli skúsené hráčky. V poslednom zápase skupiny proti Srbsku nám stačí remíza, ale na to sa nedá hrať, musíme hrať na víťazstvo. Ale bude to nesmierne ťažké. V tejto chvíli si myslím, že urobíme na súpiske určite nejakú zmenu.""

Katarína Dubajová, najlepšia strelkyňa a hráčka SR: "Vôbec som v prvom polčase nechápala, čo sa deje s naším tímom. Vedela som, že toto družstvo má na viac a ukázali sme to v druhom polčase. S takým výkonom ako po zmene strán na Srbky máme a ideme ten zápas vyhrať."

Lýdia Jakubisová, krídelníčka SR: "Prvý polčas sme totálne zmrvili, vôbec sme nebojovali. Akoby sme sa ich zľakli. V šatni sme si potom povedali, že treba dať hlavy hore a bojovať. So Srbskom budeme chcieť vyhrať a zopakovať výkon z druhého polčasu dnešného duelu."

Lucia Súkenníková, krídelníčka SR: "Sme šťastné, že sme v druhom polčase zabojovali a stiahli to aspoň na prijateľný rozdiel. Tréner v kabíne trochu zvýšil hlas, ale samé sme vedeli, že sa musíme zlepšiť a mali sme hlavy hore."

Srbsko - Francúzsko 16:27 (3:11)
Najviac gólov: Rajovičová a Stoiljkovičová 4, Bandelierová 2 - Lacrabereová 6, Baudouinová 4