V Pokljuke dráma na záver: Šťastným víťazom Kuzminovej brat Šipulin

Anton Šipulin víťazí v pretekoch s hromadným štartom 3. kola Svetového pohára biatlonistov v slovinskej Pokljuke
Anton Šipulin víťazí v pretekoch s hromadným štartom 3. kola Svetového pohára biatlonistov v slovinskej Pokljuke

POKLJUKA - Rus Anton Šipulin v dramatickom finiši zvíťazil v pretekoch s hromadným štartom 3. kola Svetového pohára biatlonistov. Na 15 km trati sa v slovinskej Pokljuke až štvorica najlepších zmestila do necelých dvoch sekúnd, druhý Francúz Martin Fourcade stratil 1,2, tretí Rakúšan Simon Eder 1,4. V priebežnom hodnotení SP M. Fourcade vystriedal na čele Nóra Svendsena.

V 'masse' sa riešila otázka, kto počas vianočných sviatkov prezimuje na čele priebežného poradia SP, či Svendsen, alebo M. Fourcade, ktorého pred štartom delili od severana len štyri body. Po štarte sa na čele usadili najrýchlejší bežci, prvá streľba ležmo im dopriala, len Svendsen si trať nedobrovoľne predĺžil o 150 m na trestnom okruhu. Opticky najviac suverénne pôsobil Rus Šipulin, Svendsena trestný okruh zosunul na 14. miesto. Horšie dopadli Nór J.T. Boe i Čech Šlesingr s dvoma, Nemec Lesser dokonca so štyrmi chybami, Rus Lapšin zasa zlomil lyžu. 

Druhá 'ležka' veľké zmeny nepriniesla, prvých päť vybielilo všetky terče, no Svendsenove ďalšie dva trestné okruhy znamenali pre neho ranu pod pás, rovnako ako tri pre Nemca Schemppa. Na medzičase sa Landertinger, Šipulin, Eder, M. Fourcade a Beatrix zmestili do rozpätia 1,6 sekundy. 

Na prvej streľbe stojmo si M. Fourcade, Beatrix a Šipulin ustrážili čistý štít a oddelili sa od konkurencie. Záverečná stojka ich však pribrzdila, zhodou okolností všetkých na jednom netrafenom terči, a finiš bol tak v znamení bežeckej rýchlosti. Rakúšan Eder mal náskok 2,6 s pred M. Fourcadem, 7,2 pred Švédom Lindströmom, 8,0 pred Beatrixom a 8,2 pred Šipulinom. Pätica sa na trati ešte viac zomkla, k úniku dvojice Francúzov sa pripojil Šipulin. V samom závere víťazne vynikol Rus, ďalší Francúz Beatrix v rozhodujúcej chvíli padol a v tesnom finiši si ustrážil 2. miesto M. Fourcade pred Ederom. Pre Šipulina to bolo siedme víťazstvo v kariére, druhé v sezóne, v Pokljuke sa v troch pretekoch ocitol vždy na stupňoch víťazov.

preteky s hromadným štartom mužov na 15 km: 1. Anton Šipulin (Rus.) 35:16,8 (1 tr. okr.), 2. Martin Fourcade (Fr.) +1,2 (1), 3. Simon Eder (Rak.) 1,4 (1), 4. Fredrik Lindström (Švéd.) 1,5 (0), 5. Jean Guillaume Beatrix (Fr.) 4,8 (1), 6. Tarjei Boe (Nór.) 20,4 (1), 7. Ondřej Moravec (ČR) 22,4 (1), 8. Jakov Fak (Slovin.) 29,8 (3), 9. Nathan Smith (Kan.) 30,4 (2), 10. Andreas Birnbacher (Nem.) 34,7 (2)
Priebežné hodnotenie SP (8 z 25): 1. M. Fourcade 361, 2. Šipulin 336, 3. Svendsen 335, 4. Landertinger 289, 5. Fak 277, 6. Schempp 273, ...39. Kazár 63, 51. Otčenáš 21, 69. Hasilla 1


Tagy: Anton Šipulin Pokljuka

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR

DISKUSIA