VIDEO Majster z Košíc zdolal aj Žilinu, Nitra neuspela v Skalici

Miika Wiikman (vpravo) a Lukáš Bambúch (vľavo) z HC'05 Banská Bystrica a Richard Rapáč (uprostred) z HK Poprad Miika Wiikman (vpravo) a Lukáš Bambúch (vľavo) z HC'05 Banská Bystrica a Richard Rapáč (uprostred) z HK Poprad Zdroj: SITA

KOŠICE - Hokejisti Košíc nezaváhali v domácom prostredí po Vianociach a v 35. kole Tipsport extraligy v Steel aréne zdolali Žilinu 4:2. Obhajca titulu a líder tabuľky viedol v 33. min po zásahu Richarda Jenčíka už 4:0 nad predposledným tímom súťaže. V 37. min ŽIlinčania vystriedali brankárov, keď Igora Cibuľu nahradil Karol Križan a ten už do konca zápasu neinkasoval. Hostia v záverečnej tretine znížili zásluhou Tomáša Demela a Jaroslaba Jabrockého na konečných 2:4 z ich pohľadu.

Oceliari doma so Žilinou nezaváhali

Úvod stretnutia patril domácim hráčom a už v 2. minúte preveril Cibuľu z pravej strany Spilar. O minútu neskôr si spoza bránky nakorčuľoval pred bránku Sojčík a bekhendom otvoril skóre duelu. "Oceliari" pokračovali v útočnej aktivite, najprv Hinďoš tesne minul priestor žilinskej bránky, po ňom Bartoš nechal vyniknúť Cibuľu a v 6. minúte v samostatnom úniku neuspel ani Bicek. Žilinčania boli smerom dopredu jaloví a druhý gól inkasovali v oslabení štyroch proti piatim. Od modrej čiary pálil tvrdo Štrbák, odrazený puk sa dostal k dôraznému Jánošíkovi, ktorý bez problémov upravil na 2:0. Aj v ďalšom priebehu úvodnej dvadsaťminútovky mali opticky navrch Košičania, skórovať sa im však nepodarilo.

Hneď v úvode druhej tretiny sa dostal v oslabení dvakrát do úniku hosťujúci Procházka, ale Hylák si s jeho zakončeniami dokázal poradiť. Košický brankár sa zaskvel aj pri treťom úniku, v 23. minúte si na jeho lapačke "vylámal zuby" Síkela. "Vlci" sa tlačili do zakončení, Hylák však kryl ich strelecké pokusy. V 29. minúte prišiel trest v podobe tretieho košického gólu z hokejky Bartánusa, ktorý vyťažil z prihrávky Biceka. O dve minúty neskôr neuspel na opačnej strane v dobrej pozícii Šimko. Ďalší samostatný únik prišiel v 33. minúte Macejko vysunul Jenčíka a ten aj so šťastím zvýšil na pohodlných 4:0. Tri minúty pred koncom druhej dvadsaťminútovky nahradil Cibuľu v bránke hostí Križan a hneď si pripísal úspešný zásah po Hrnkovom zakončení spomedzi kruhov.

V treťom dejstve obidve družstvá pozorne bránili a hrozili po rýchlych protiútokoch. V 45. minúte Síkela nabil na modrej čiare Demelovi, puk z jeho hokejky putoval mimo bránku, ale košický brankár si ho nešťastne zrazil lapačkou do siete - 4:1. "Vlci" ožili a tlačili sa častejšie do zakončenia, v 47. minúte však Jabrocký v dobrej šanci nedokázal znížiť na rozdiel dvoch gólov. O tri minúty neskôr to skúšal aj Procházka, Hylák opäť predviedol pohotovú lapačku. V 57. minúte už bol prikrátky na dorážku Jabrockého, ktorý spečatil výsledok duelu - 4:2.

HC Košice - MsHK DOXXbet Žilina 4:2 (2:0, 2:0, 0:2)
Góly: 3. Sojčík (Suja), 8. A. Jánošík (Štrbák), 29. M. Bartánus (Bicek, Philipp), 33. Jenčík (M. Macejko) - 45. Demel (Síkela), 57. Jabrocký (Milan Procházka, Kanko)
Vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc - Korba, Tvrdoň, 4297 divákov

Košice: Hylák - Štrbák, Cebák, Philipp, A. Jánošík, Šeda, M. Macejko, Drgoň - I. Rachůnek, Hrnka, Hinďoš - Jenčík, P. Bartoš, Spilar - M. Bartánus, Češík, Bicek - Sojčík, Matúš Chovan, Suja - Stupka

Žilina: Cibuľa (37. Križan) - S. Hudec, Bajaník, Dresler, Bobček, Krčula, Ďurkech, Dolinajec, Mendrej - Kokavec, Jabrocký, Kanko - Drevenák, Demel, Valášek - Milan Procházka, Síkela, R. Kropáč - Kubiš, O. Rusnák, Šimko

Anton Tomko, tréner HC Košice: "Môžeme byť spokojní s víťazstvom a hrou v prvej tretine, kde sme nevyužili i viacero dobrých príležitostí. Od druhej dvadsaťminútovky sme neviem prečo poľavili a niektorí hráči ma i sklamali svojimi výkonmi."

Peter Mikula, tréner MsHK Žilina: "Tak ako sme hrali druhú a tretiu tretinu, tak som si predstavoval i úvod duelu, ktorý nám nevyšiel. Zbytočne sme hrali ustráchane a vytvárali defenzívu, ktorá nám v strednom pásme nevychádzala. Od druhej tretiny sme boli aktívnejší, ale znova sa prejavilo to, čo nás dlhodobo trápi a to je nepremieňanie šancí."

Bystrica doma s Popradom neinkasovala

Na úvodný gól sa čakalo až do 22. min a zrodil sa po vzornej spolupráci nahrávajúceho Preisingera a pohotovo strieľajúceho Kafku. V prvej tretine sa veľa na ľade neudialo, už v 11. min odišiel z ľadu zranený brankár Wiikman, nahradil ho Košarišťan a počínal si bezchybne. Šancí však bolo málo a za zmienku stála len Zigova v 17. min, v hosťujúcom tíme mal ku gólu najbližšie T. Sýkora v 19-tej.

Po prestávke vzruchu výrazne pribudlo, okrem gólu Kafku zazvonila aj žŕdka po strele Paukovčeka pár sekúnd pred vedúcim gólom domácich. 'Barani' sa usilovali viac a mohli vyhrávať aj vyšším rozdielom. V 21. min sa nádejne pred brankára Kostúra pretlačil Hudec, Kytnár v oslabení taktiež vyskúšal Kostúra, v 35. min sa neúspešne pokúšali pridať ďalší gól v tlačenici Handlovský a White a účet druhej tretiny uzavrela šanca Handzuša v jeho typickej pozícií pred bránkou. Popradčanom nevychádzali presilovky a okrem žŕdky Paukovčeka len ťažko prenikali do obranného valu súpera. V 24. min pomohla k šanci Matisa hrúbka Hudeca, v 31. min zasa Paločko vyskočil z trestnej lavice a okamžite napálil do pozorného brankára Košarišťana. Menej presne zacielil v 37. min T. Sýkora a hostia sa tak nedočkali gólu ani po 40 minútach.

Tretiu tretinu začali domáci presilovkou, dokonca aj piatich na troch trvajúcu 48 sekúnd, no zahrali ju chaoticky. Po chybe Jaborníka sa pokúšal vyrovnať v 49. min Rapáč, ani on však nevykúzlil gólovú strelu. Chudobné vedenie vydržalo domácim až do úplného konca, keď hostia si väčšie šance nevypracovali a v kombináciách sa dosť natrápili. Ku koncu dvakrát ohrozil bránku 'baranov' Štrauch,  a aj jeho obe strely zapadli do šedého priemeru celého zápasu. Sekundu pred koncom zvýraznil výsledok do prázdnej bránky Kudrna.

HC '05 Banská Bystrica - HK Poprad 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Góly: 22. Kafka (Preisinger, Handlovský), 60. Kudrna (M. Hudec)
Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff, Jonák - Gajan, Smrek, 2542 divákov

Banská Bystrica: Wiikman (11. Košarišťan) - Jaborník, Bambúch, Cunik, Čížek, Gachulinec, Biro, Nicastro, Cohen - Kudrna, Handzuš, M. Hudec - Kafka, Preisinger, Handlovský - P. White, Kytnár, M. Lunter - Lamper, Zigo, T. Matoušek

Poprad: Kostúr - Kurali, R. Suchý, D. Brejčák, Fabian, Malina, Kasík, Dinda, Makovský - T. Sýkora, Paukovček, Matis - Marek Nagy, Boltun, R. Rapáč - Štrauch, Mlynčár, Gápa - Paločko, S. Takáč

Miroslav Chudý, tréner B. Bystrice: "Skôr to bolo o bojovnosti ako o hernej kvalite, pod úroveň sa podpísala dlhá prestávka. Pribrzdili nás oslabovky, v druhej tretine sme sa zobudili, aj gól strelili. Ceníme si toto víťazstvo, Poprad je sused v tabuľke, šesťbodový zápas sme zvládli na nulu. Chcem pochváliť hlavne brankára Košarišťana, naskočil do zápasu z lavičky a odohral výborné stretnutie."

Vladimír Turan, asistent trénera Popradu: "Videli sme typické stretnutie po prestávke, nám viazla činnosť hlavne v útoku, zo šancí sme nevyužili ani jednu a tam bola príčina prehry. V presilovkách sme sa niekedy nedostali ani do šance, v útoku sme prepadli na celej čiare, a pritom domáci neodohrali taký dobrý zápas ako u nás doma. Chýbal nám na poslednú chvíľu aj Kroták, ktorý zranil sa na tréningu."

Martin tesne zvíťazil nad Trenčínom

Hokejisti Martina zvíťazili v súboji 35. kola Tipsport extraligy doma nad Trenčínom 2:1. Zápas sedmeho so šiestym tímom tabuľky pred vyše 3000 divákmi rozhodol gól Jaroslava Markoviča z 39. min. Trenčania v tretej tretine prestrieľali domácich 12:5, ale vyrovnať sa im už nepodarilo. Martin má aj po trojbodovom zisku na siedme miesto Trenčína stále dostatočný odstup 11 bodov.

MHC Mountfield Martin - Dukla Trenčín 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
Góly: 31. Podzinš (Zucker, J. Svoboda), 39. J. Markovič (Galamboš) - 28. O. Mikula (V. Nemec, Melichárek)
Vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše: T. Bokroš (Trenčín) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, T. orolin - Kacej, Stanzel, 3006 divákov

Martin: J. Čech - Smrek, I. Ďatelinka, Matejka, Dlouhý, Brcko, Kolba, M. Dvořák, Lojek - Važan, Galamboš, J. Markovič - Podzinš, J. Svoboda, Zucker - O. Jokeľ, Fujerík, Illo - Pokrivčák, Dírer, A. Themár

Trenčín: Konrád - Andersons, T. Bokroš, Habšuda, Lintner, Novajovský, Zošiak, Palovič, Briestenský - O. Mikula, V. Nemec, Melichárek - Michal Hlinka, A. Šťastný, Razingar - Daniška, P. Stantien, Čišovský - A. Bezák, Švec, Filo

Jaroslav Török, tréner MHC: "Videli sme bojovné a agresívne stretnutie vo skvelej atmosfére. Myslím, že sme boli o ten gól lepší, a že sme zaslúžene zvíťazili. Teší ma, že sa presadil hneď v prvom zápase Lotyš Podzinš. Prínosom boli aj hráči, ktorí sa po zranení vrátili do zostavy. Sme radi, že sme prvýkrát v sezóne zvíťazili nad Trenčínom."

Roman Stantien, tréner Dukly: "Bolo to bojovné a rýchle stretnutie hrané v nasadení, ktoré sa hralo pred plným štadiónom. Obe mužstvá nevyužili presilovky 5:3. Všetky tri tretiny boli vyrovnané. Brankári a obrany boli výborné, a tak sa útočníci ťažšie presadzovali. Nakoniec rozhodol gól, pri ktorom náš brankár pre brániacich hráčov nevidel puk."

Skalica doma otočila súboj s Nitrou, už nie je posledná

Hokejisti Skalice sa postarali o najväčšie prekvapenie prvého povianočného kola Tipsport extraligy. V domácom prostredí v nedeľu zdolali vicemajstra z Nitry 4:3 a odpútali sa z posledného desiateho miesta v tabuľke. Skaličania prehrávali po dvoch tretinách 1:3, ale v tretej tretine v 47. min dvoma gólmi v rozpätí 34 sekúnd vyrovnali na 3:3. Súboj definitívne preklopili na svoju stranu v 58. min, keď víťazný gól domácich strelil Tomáš Komínek. Rozdiel medzi Nitrou a Skalicou bol pred zápasom osem miest a 42 bodov v tabuľke v prospech hráčov spod Zobora.

HK 36 Hant Skalica - HK Nitra 4:3 (1:2, 0:1, 3:0)
Góly: 8. Štumpf (R. Školiak, Gründling), 47. Krejčiřík (Vaškovič, Stloukal), 48. Bene (Drtina), 58. Komínek (Stloukal, Vaškovič) - 2. Stümpel (Tománek), 9. Bajtek (J. Ručkay, R. Mráz), 39. Ordzovenský (Tománek, Nádašdi)
Vylúčení: 3:1 na 2 min, navyše: Barák (Skalica) 5+DKZ za faul kolenom, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bundil - Tvrdoň, Šefčík, 1231 divákov

Skalica: P. Romančík - Barák, Gründling, Drtina, P. Horváth, Nechala, Krejčiřík, Markulinec - Vaškovič, Stloukal, Komínek - J. Jurík, R. Školiak, Štumpf - B. Mráz, Brendl, Chylo - Bene, Šimíček, Bezúch

Nitra: Lakosil - Nádašdi, Ordzovenský, E. Bednár, Michal Novák, Mezei, Milo, Piačka, F. Kuzma - Lukáš Novák, Stümpel, Tománek - H. Ručkay, Marek Slovák, Š. Novotný - Pupák, J. Štefanka, Lelkeš - R. Mráz, Bajtek, J. Ručkay

Štefan Mega, tréner Skalice: "Po reprezentačnej prestávke sme mali dosť síl a hrali naplno. Nitra ukázala, že má skúsené mužstvo. Vyhrali sme bojovnosťou a dobrým výkonom brankára. V tretej tretine sme zápas otočili. Chcem poďakovať chlapcom za výkon, mrzí ma však, že sa zranil Brendl, bol vylúčený Barák a dohrávali sme so štyrmi obrancami. Ideme do Popradu a pevne verím, že do nového roku nepôjdeme z posledného miesta v tabuľke."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Obidve mužstvá mali síl na rozdávanie. Zápas mal od začiatku dobré tempo. Naši hráči za stavu 3:1 trocha poľavili, že ten zápas by už mohli dohrať. Vyrovnávajúce góly dali domáci po chybách pri návrate do obranného pásma. Hráči nenapravili svoje chyby, ktoré sa v hokeji stanú a tak i pri našej snahe v závere, domáci vyhrali zaslúžene."

Premiéra Gudasa v Piešťanoch nebola víťazná

Hokejisti Piešťan podľahli v zápase 35. kola Tipsport extraligy na domácom ľade Zvolenu 3:5. O výsledku rozhodla už prvá tretina, ktorú hostia spod Pustého hradu vyhrali 4:1. Postarali sa tak o to, že premiéra bývalého československého reprezentanta Lea Gudasa na lavičke Piešťan nebola víťazná. Gudas vystriedal pred vianočnou prestávkou Romana Sýkoru, ktorý sám odstúpil z funkcie trénera. Dva góly Zvolenčanov strelil najlepší kanonier súťaže Radovan Puliš a ďalšie dva pridal ešte v prvej tretine skúsený Andrej Podkonický. Na 5:2 pre hostí zvýšil v 51. min Peter Hraško. Zvolen sa vďaka 20. víťazstvu v riadnom hracom čase v sezóne bodovo dotiahol na štvrtý Poprad. Piešťany zostali ôsme.

ŠHK 37 Piešťany - HKM Zvolen 3:5 (1:4, 1:0, 1:1)
Góly: 5. R. Konečný (B. Rapáč), 27. Pašek (Vaculín, Románek), 53. Románek (Toman, Kotaška) - 3. Puliš (Brabenec, M. Sloboda), 6. Podkonický (Michal Chovan, Hraško), 8. Podkonický (Michal Chovan, Hraško), 18. Puliš (M. Sloboda, Brabenec), 51. Hraško (Podkonický, L. Pokovič)
Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner - Holienka, Junek, 1021 divákov

Piešťany: Šúrek (8. Patrik Rybár) - Kotaška, Šedivý, Leppänen, Brňák, Škadra, Srnec, Bučka, Hluch - T. Klempa, Mišura, Holovič - Haring, Peško, B. Rapáč - Kutálek, Toman, R. Konečný - Vaculín, Pašek, Románek

Zvolen: M. Šimko - Juraško, Bagin, L. Pokovič, Hraško, Ťavoda, Pichnarčík, Koch, F. Fekiač - Puliš, Brabenec, M. Sloboda - Podkonický, L. Jurík, Michal Chovan - Škvaridlo, Bortňák, Obdržálek - Žilka, V. Fekiač, Martin Ďaloga

Leo Gudas, tréner Piešťan: "Nevydarilo sa nám prvých desať minút, keď sme inkasovali tri nezmyselné góly. Boli to také chyby, že sa mi tomu nechce veriť. Potom sa nám už náskok súpera ťažko dobiehal. Hrali sme dobre, vytvorili sme si šance, hrali sme dopredu. Škoda, že sme stretnutie viac nezdramatizovali. Okrem prvých desať minút som s výkonom hráčov čiastočne spokojný."

Jozef Turek, tréner Zvolena: "Po reprezentačnej prestávke sme odohrali dobrý zápas. Vydarila sa nám prvá tretina. Dôležité bolo, že sme hneď po vyrovnaní súperovi opäť odskočili a pridali sme aj ďalšie góly. Piešťany hrali dobre, ale zlomovým momentom bol gól na na 2:5. Nevydarila sa nám síce druhá tretina, ale vďaka prvej sa tešíme z víťazstva."

Viac o téme: HC Košice HK Poprad HC '05 Banská Bystrica MsHK DOXXbet Žilina
  • Zdroj: TASR, SITA