Fantastický úspech slovenských juniorov: Porazili Švédsko a tešia sa z bronzu!

Slovenskí reprezentanti sa radujú z bronzu po triumfe nad ŠvédskomSlovenskí reprezentanti sa radujú z bronzu po triumfe nad Švédskom Zdroj: iihf.com

TORONTO - Slovenskí hokejoví reprezentanti si vybojovali bronzové medaily na majstrovstvách sveta do 20 rokov v Kanade. V noci na pondelok zdolali v súboji o tretie miesto favorizovaných Švédov, keď v torontskom Air Canada Centre zvíťazili 4:2. Zopakovali tak doposiaľ jediný medailový úspech zo šampionátov tejto vekovej kategórie, keď sa v roku 1999 tešili rovnako z bronzu.

Zverenci trénera Ernesta Bokroša tak výrazne prekročili očakávania, keďže na šampionát išli so základným cieľom vyhnúť sa bojom o záchranu. Z ťažkej A-skupiny postúpili do štvrťfinále, v ktorom zdolali susedov z Česka 3:0. V semifinále podľahli najväčším favoritom turnaja Kanaďanom 1:5.

Kanada si obľúbila slovenských mladíkov a fanúšikovia v Air Canada Centre ocenili výkony tímu Ernesta Bokroša na majstrovstvách sveta hokejistov do 20 rokov veľkým potleskom pri odovzdávaní bronzových medailí. Len tretíkrát v histórii svetových šampionátov sa stalo, že Slovensko bojovalo o cenné kovy. Druhýkrát po Winnipegu 1999 zavesili slovenským hráčom na krk bronzové medaily. Tentoraz v Toronte sa to stalo po triumfe 4:2 v pondelkovom zápase o 3. miesto na Švédskom. Aj pred šestnástimi rokmi zdolali Slováci pod vedením Jána Filca v malom finále Švédov (5:4).

Súboj o bronz odštartovali výborne a vo 4. minúte viedli už 2:0 po góloch Šoltésa a Rosandiča. Švédi však vyrovnali ešte do konca úvodného dejstva zásluhou Nylandera a Löökeho. Svojich súperov však nezlomili. Práve naopak, v druhom dejstve mali viac z hry Slováci a v úvode tretej časti sa počas päťminútovej presilovky opäť dostali do vedenia, keď Réway nabil Skalickému. V zostávajúcich minútach už Severanov nepustili do čistých šancí a ustrážili si tesný náskok. V poslednej minúte upravil na konečných 4:2 Koyš.

Švédsko - Slovensko 2:4 (2:2, 0:0, 0:2)
Góly: 11. Nylander (Holmström, Aho), 17. Lööke (Ehn) - 3. Šoltés (Lantoši), 4. Rosandič (Réway, Skalický), 43. Skalický (Réway, Černák), 60. Koyš (Réway)

Švédsko: Söderström - Bergman, Hagg, Aho, Lagesson, Norell, Forsling, Englund - Blidh, de la Rose, Karlsson - Nylander, Holmström, Lindblom - Olofsson, Wallmark, Kempe - Lööke, Ehn, Bristedt

Slovensko: Godla - Rosandič, Černák, Jaroš, Holenda, Bačik, Hochel, Pavúk, Jendroľ - Skalický, Réway, Koyš - Cehlárik, Sukeľ, Paulovič - Petráš, Kabáč, Bondra - Šoltés, Rehák, Lantoši

Slovenským reprezentantom vyšiel úvod duelu o bronz na výbornú a v 4. minúte viedli už 2:0. Najprv sa presadili v 3. minúte. Lantoši šikovne napádal rozohrávku v obrannom pásme súpera. Švédsky bek spravil chybu, prihral puk rovno na Šoltésa ten a spomedzi kruhov poslal svoj tím do vedenia 1:0. Severania sa ani nestihli spamätať a o ďalších 39 sekúnd prehrávali už dvojgólovým rozdielom. Kapitán Réway našiel na pravej strane voľného Rosandiča, ktorý si nakorčuľoval pred bránku a parádnym blafákom si vychutnal Söderströma - 2:0. V 7. minúte mohlo byť už 3:0, Söderström len vyrazil Koyšovu strelu pred seba, ale Réwayovi sa nepodarilo zasunúť puk do siete. Švédi sa však oklepali zo zbabraného úvodu a postupne prebrali taktovku hry. Po niekoľkých menších šanciach prišla 11. minúta a chyba slovenskej obrany. Holenda chcel vyhodiť puk z obranného pásma, no zachytili ho súperi a po peknej rýchlej akcii znížil Nyladner na 1:2. "Tre kronor" dostali krídla, ovládli dianie na ľade a neustále boli pred Godlom, ktorý podržal spoluhráčov aj počas 1:25-minútového oslabenia o dvoch hráčov. V 17. minúte však kapituloval druhýkrát. Bačik chcel vyhodiť puk spoza bránky, no ten pristál na hokejke Ehna, ktorý prihral voľnému Löökemu a bolo 2:2. Slováci si v závere zahrali ešte presilovku, vypracovali si dve dobré šance, no nepodarilo sa im skórovať.

Bokrošovi zverenci vstúpili do druhého dejstva rovnako ako do prvého, aktívne a ofenzívne, no chýbal im gól. Už po pol minúte vysunul Skalický do samostatného úniku Réwaya, no Söderström si s jeho blafákom na bekhend poradil. V ďalších minútach sa hral veľmi vyrovnaný hokej bez výraznejších šancí na oboch stranách. Od 29. minúty hrali Slováci presilovku, no rýchlo ju ukončil faul Rosandiča a tak si tímy vyskúšali hru štyroch na štyroch. Hráči v modrých dresoch v druhom dejstve strelecky dominovali, no väčšinou išlo o pokusy z nepripravených pozícií, s ktorými nemal Söderström problémy. "Žlto-modrí" sa snažili o kombinačnejšiu hru v ofenzíve, no na úkor striel a tak mal Godla len málo práce. Obe mužstvá si dávali pozor najmä na zadné vrátka a zbytočné chyby. V závere mali dobrú možnosť Slováci, keď Koyš šikovne tečoval Réwayovu strelu a po ňom ešte dorážal Skalický, ale puk do siete nedostali. V poslednej sekunde druhej časti Bergman tvrdo fauloval Koyša. Ten sa za chvíľku pozviechal a z ľadu mu pomohli spoluhráči.

Rozhodcovia po krátke porade nariadili švédskemu bekovi trest 5+DKZ a slovenskí reprezentanti tak dostali veľkú šancu strhnúť duel na svoju stranu. V útočnom pásme sa usadili až po vyše dvoch minútach, no hneď potom predviedli peknú kombináciu, na začiatku ktorej bol kapitán Réway a Skalický upravil na 3:2. V 46. minúte mohol rozhodnúť Paulovič po zadovke Cehlárika, no Söderström vytiahol výborný zákrok lapačkou. Slováci predvádzali v zostávajúcich minútach výborný defenzívny výkon, Severanov už nepustili do vyložených šancí. V poslednej minúte upravil na konečných 4:2 Koyš a po 16 rokoch sa tešili z medailí na majstrovstvách sveta juniorov.

Viac o téme: Slovensko Švédsko MS v hokeji do 20 rokov
  • Zdroj: TASR, športky