Životný úspech slovenskej biatlonistky: Gereková v Oberhofe siahala na prvenstvo!

Jana GerekováJana Gereková Zdroj: SITA

OBERHOF - Životný úspech v nedeľu dosiahla slovenská reprezentantka v biatlone Jana Gereková. Tridsaťročná rodáčka z Liptovského Mikuláša v pretekoch žien s hromadným štartom na 12,5 km v rámci 4. kola Svetového pohára v biatlone v nemeckom Oberhofe po excelentnom výkone obsadila vynikajúce 5. miesto.

Skúsená slovenská pretekárka zastrieľala výborne, trafila všetkých 20 terčov a po poslednej položke bola priebežne prvá. Na záverečnom bežeckom úseku sa pred ňu dostali Bieloruska Daria Domračevová, Češka Veroniká Vítková, Nórka Tiril Eckhoffová aj Fínka Kaisa Mäkäräinenová. Víťazstvo si napokon vybojovala Domračevová pred Vítkovou a Eckhoffovou.

V Oberhofe sa opäť zmenilo počasie, najskôr mierne snežilo, neskôr hustejšie a výrazne prituhlo. Češka Soukalová stihla štart na poslednú chvíľu, čo zapôsobilo dosť kuriózne, hneď po ňom sa usadili na čele najlepšie bežkyne Mäkäräinenová a Domračevová a obe mali čo po nevydarenom piatkovom šprinte naprávať. Gerekovej úvodná ležka bola čistá a jedna z najrýchlejších s 8. miestom, naopak, Domračevová a Mäkäräinenová až dvakrát krúžili na trestnom okruhu.

Gereková si udržala perfektnú mušku aj v druhej 'ležke' a na trať vyrazila štvrtá v poradí. Strelecké časy v oboch ležkách patrili u nej medzi najlepšie, v druhej 'ležke' dokonca odstrieľala najrýchlejšie. V tretej streľbe stojmo ukázala Gereková bravúru a vyhupla sa na priebežne prvé miesto s náskokom 7,3 sekundy pred Češkou Vítkovou a 16,0 pred Domračevovou. Pred slovenskou biatlonistkou sa odrazu vynorila možnosť dosiahnuť najvýraznejší výsledok v kariére, stačilo len spoľahlivo odstrieľať záverečnú polohu stojmo.

Na poslednú streľbu sa postavila súčasne Domračevová, Vítková a hneď za nimi Gereková. Bieloruska a Češka netrafili po jednom terči, Gereková opäť excelovala s najrýchlejšou rýchlopaľbou za 25 sekúnd  a pobrala sa v ústrety životného úspechu, s náskokom 16,6 sekundy pred Vítkovou a 18,4 pred Domračevovou. V závere ju už opustili bežecké sily, postupne sa cez ňu dostali až štyri súperky, Gereková zo seba vyžmýkala všetky sily a do cieľa dobehla úplne vyčerpaná. Dosiaľ mala na konte kariérne maximum v podobe dvoch šiestich miest, teraz ho prekonala o jednu priečku, navyše zapísala pre slovenský biatlon najvýraznejšie umiestenie v sezóne. Aj celkový strelecký čas 1:49 min bol u Gerekovej impozantný a najrýchlejší. Len dve ženy medzi 30 štartujúcimi boli na strelnici neomylné, okrem 30-ročnej Gerekovej už iba 19. Rakúšanka Hauserová. Pre Domračevovú bolo víťazstvo v oberhofskom 'masse' 23. v kariére.

Doterajším maximom Gerekovej v SP boli šieste miesta zo sezóny 2012/2013 v Östersunde a Rupholdingu, v oboch prípadoch v šprinte. V pretekoch s hromadným štartom bola najvyššie v rovnakej sezóne desiata v Novom Meste na Morave.

"Som veľmi spokojná s tým, že som dosiahla najlepšie umiestnenie v kariére. Keď som po poslednej 'stojke' vybiehala na trať z prvého miesta, myslela som aj na vyšší stupienok, ale nevyšlo to. Preteky boli veľmi náročné pre podmienky - vietor na strelnici a k tomu sneženie. Mala som však veľmi dobre pripravené lyže, servis bol kvalitný. V závere mi ubúdali sily, čo je škoda, lebo som chcela byť do tretieho miesta. Ukázala som, že mám na to, aby som skončila v najlepšej desiatke, čo mi v uplynulých pretekoch ušlo vinou jedného - dvoch nezostrelených terčov," uviedla po pretekoch Janka Gereková.

Preteky žien s hromadným štartom na 12,5 km: 1. Darja Domračevová (Biel.) 42:36,6 (4 tr. okr.), 2. Veronika Vítková (ČR) +14,9 (2), 3. Tiril Eckhoffová (Nór.) 21,7 (2), 4. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 25,9 (4), 5. JANA GEREKOVÁ (SR) +36,2 (0), 6. Franziska Presussová (Nem.) 1:01,7 (3), 7. Valj Semerenková Ukr.) 1:08,9 (3), 8. Daria Virolajnenová (Rus.) 1:14,0 (4), 9. Karin Oberhoferová (Tal.) 1:17,2 (3), 10. Gabriela Soukalová (ČR) 1:41,6 (2)

Poradie vo Svetovom pohári (po 10 z 25 plánovaných pretekov): 1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 486 bodov, 2. Daria Domračevová (Biel.) 386, 3. Vaľ Semerenková (Ukr.) 366, 4. Dorothea Wiererová (Tal.) 363, 5. Veronika Vítková (ČR) 345, 6. Karin Oberhoferová (Tal.) 328, 6. Veronika Vítková (ČR) 291, ... 25. Janka Gereková 143, 57. Paulína Fialková 20, 62. Terézia Poliaková (všetky SR) 13

Poradie v hodnotení pretekov s hromadným štartom (po 2 z 5 plánovaných pretekov): 1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 103 bodov, 2. Veronika Vítková (ČR) 85, 3. Vaľ Semerenková (Ukr.) 76, 4. Gabriela Soukalová (ČR) 74, 5. Franziska Preussová (Nem.) 72, 6. Anais Bescondová (Fr.) 70,...19. Janka Gereková (SR) 40.

Viac o téme: Biatlon Oberhof Jana Gereková