O Zlatej lopte pre Ronalda rozhodli aj Slováci: Vieme, ako hlasovali Škrtel a Kozák

Tréner reprezentácie Ján Kozák
Tréner reprezentácie Ján Kozák

ZÜRICH - Cristiano Ronaldo z Realu Madrid sa stal tretíkrát držiteľom Zlatej lopty FIFA určenej pre najlepšieho futbalistu roka 2014 aj vďaka hlasom slovenských zástupcov. Práve meno portugalského kanoniera sa totiž ako jediné objavilo na všetkých troch slovenských hlasovacích lístkoch zo Slovenska a všetky na prvom mieste.

Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Martin Škrtel dal Cristiana Ronalda na prvé miesto a na druhé jeho oddielového kolegu z Realu Madrid Karima Benzemu. Ako tretieho určil Belgičana Edena Hazarda z Chelsea Londýn. Všestranný portugalský zakončovateľ skončil najvyššie i na hlasovacom lístku trénera slovenskej reprezentácie Jána Kozáka, ktorý vytiahol na druhú priečku gólmana nemeckých majstrov sveta Manuela Neurea a na tretie temperamentného Švéda Zlatana Ibrahimoviča (Paríž Saint Germain).

"Cristiano Ronaldo mal skutočne fantastický rok. Rovnako ako celý Real. Vyhrali štyri veľké trofeje ako Ligu majstrov, európsky Superpohár, či naposledy MS klubov FIFA. A on prispel mnohými gólmi. Takým počtom, ktorý je v dnešnej dobe fantastický. Samozrejme, má v Reale skvelého trénera a spoluhráčov, no je to pre neho zaslúžené víťazstvo," reagoval Kozák, ktorý vysvetlil aj voľbu gólmana Neuera: "Neuer mal najväčší podiel na zisku nemeckého titulu majstrov sveta. Navyše je to brankár, jeho nevýhodou je, že sa rátajú najmä strelené góly útočníkov. Práve tie sú totiž korením futbalu. Neuer ale posunul vnímanie brankára na inú dimenziu, hrá skvele aj nohami."

Švédsky búrlivák Ibrahimovič je dá sa povedať Kozákovou "srdcovkou". "Zlatan je pre mňa jeden fantastický útočník, ktorý hrá na ťažkom poste, často chrbtom k bráne. Dáva veľmi veľa gólov. Je výnimočný. A kam príde, tam sa získava majstrovský titul. Hoci Paríž podľa mňa ešte nepatrí ku absolútnej svetovej špičke. Zlatan má nevýhodu, že s reprezentáciou Švédska asi titul majstrov sveta nezíska, ale je to môj obľúbený hráč."

Aj novinár Peter Šurin zvolil najvyššie víťaza, na druhé miesto dal Neuera a na tretie argentínskeho štvornásobného víťaza Lionela Messiho. Dvadsaťdeväťročný útočník úradujúceho šampióna Ligy majstrov a Portugalska triumfoval v prestížnej ankete magazínu France Football a Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) tretíkrát v kariére (pozn. predtým v r. 2008 a 2013) pred ďalšími dvoma finalistami - štvornásobným držiteľom ocenenia Lionelom Messi z Argentíny (FC Barcelona) a nemeckým gólmanom Manuelom Neuerom. Výsledky ankety vyhlásili na pondelkovom slávnostnom galavečeri vo švajčiarskom Zürichu. Ronaldo získal 37,66 % zo všetkých hlasov, Messi 15,76 % a Neuer 15,72 %.


Tagy: Cristiano Ronaldo Ján Kozák Zlatá lopta 2014

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA