VIDEO Košická mašina sa pod Oremusom rozbieha, fantastický štvorgólový obrat Piešťan

Zľava: Jiří Bicek a Radek Philipp z Košíc oslavujú gólZľava: Jiří Bicek a Radek Philipp z Košíc oslavujú gól Zdroj: SITA

KOŠICE - Hráči úradujúceho slovenského majstra HC Košice zvíťazili v utorkovom šlágri 45. kola hokejovej Tipsport extraligy na domácom ľade nad HKM Zvolen 3:0. "Oceliari" si upevnili líderské postavenie v najvyššej súťaži. Nový tréner Košíc Peter Oremus dosiahol po svojom príchode k mužstvu v troch zápasoch plný počet 9 bodov a jeho zverenci iba raz inkasovali: predtým v nedeľu uspeli so Žilinou (4:0) a v piatok 23. 1. opäť doma v Steel aréne aj v derby proti Popradu (3:1).

Košičania si hladko poradili so Zvolenom

Ani lukratívnejší súper zo Zvolena neprilákal v pracovný deň do Steel arény viac ako 2889 divákov. Tí, čo prišli, videli od úvodného buly atraktívny hokej a útočný nápor domácich hokejistov na Samuela Baroša, ktorý sa postavil do zvolenskej bránky prvýkrát v sezóne. Hrnka za jeho chrbát v 2. minúte ešte puk neprepasíroval, o dve minúty neskôr však zvolenská defenzíva neustrážila Lapšanského s Bicekom a Košice viedli. Melicherčík mal výraznejšiu prácu až v 8. minúte, Zvolen však zo svojej útočnej chvíľky nevyťažil a do konca prvej tretiny sa musel brániť domácim ofenzívnym lavínam. Baroš úspešne odolával pri šanciach Lapšanského, Biceka či Bondru, no v 18. minúte pred ním Černákovu strelu tečoval Philipp a bolo 2:0.

V druhej tretine nasadili tímy opäť vysoké tempo. Najskôr sa hostia neúspešne snažili o zníženie a následne sa k slovu opäť dostali "oceliari". V polovici stretnutia sa hra prelievala zo strany na stranu, Košice zahadzovali jednu šancu za druhou. Aktívni boli najmä Rachůnek, Černák či Bicek, no na druhej strane sa musel mať na pozore aj Melicherčík. Vytúžený tretí gól sa Košiciam podarilo streliť v 39. minúte, Bicek na ľavom kruhu prenechal puk Rachůnkovi a jeho excelentná strela švihom zapadla za Barošov chrbát - 3:0.

Na začiatku tretieho dejstva sa Zvolen dostal do veľkej príležitosti, pri Melicherčíkovi však stálo tentoraz aj šťastie. Hostia síce naďalej bojovali, snažili sa dosiahnuť kontaktný gól, ale minimálne o krok vždy zaostávali za kombinačnou hrou svojho súpera. Tomu nestačil ani trojgólový náskok a v závere tretej časti mal ešte niekoľko možností na zveľadenie náskoku. Gólu sa však nedočkal po Chovanovom pokuse spoza bránky, Štrbákovej zblokovanej strele a následne ani Bicekovej aktivite.

HC Košice - HKM Zvolen 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Góly: 4. Bicek (Lapšanský), 18. Philipp (Černák, Rachůnek), 39. Rachůnek (Lapšanský, Bicek). Rozhodovali: Baluška, Novák - Smrek, Korba, vylúčení: 3:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2889 divákov

Peter Oremus, tréner Košíc: "Od začiatku hráči plnili to, čo sme si pred zápasom povedali. Začali veľmi dobre, boli rýchli, agresívni, vytvárali si šance a dávali aj góly. V druhej tretine sme mali niekoľko vylúčení, ale aj v našom oslabení prišli ďalšie šance. S ich realizáciou to však bolo slabšie. Musím skonštatovať, že za päť dní odohrať tri zápas bolo veľmi náročné, no zvládli sme to k spokojnosti. Zabral celý kolektív, výborný bol aj brankár Melicherčík."

Josef Turek, tréner Zvolena: "Narazili sme na lídra tabuľky, s ktorým sme odohrali dobrý zápas. Rýchlo sme síce prehrávali, potom hráči málo korčuľovali, ale aj napriek tomu sme mali šance. Keď strelili domáci druhý a po ňom aj tretí gól, mali tento zápas pevne vo svojich rukách. Vyhral lepším tím a tým boli Košice."

Bystričania doma zdolali žilinských vlkov

Zápas sa pre domácich oslabených o viacerých hráčov vyvíjal jednoznačne hlavne preto, že nešetrili agresivitou pred bránkou a zblízka vedeli puk pretlačiť do siete. Brankár Križan mal zopár výborných zákrokov, no na všetko nestačil a po dvoch tretinách lovil tri góly zo svojej siete. Rozhodcovia boli benevolentní, hráčov nevylučovali a pri plnej hre sa prejavili viac kombinačné schopnosti domácich. V 9. min Bendík využil chybu žilinskej obrany a s veľkou dávkou šťastia s jednou rukou vsunul puk popod Križana do bránky.

O 1:36 min neskôr sa opäť menilo skóre, najskôr Kadura spálil šancu a až Gašpar uplatnil nos na dorážku. V druhej tretine Matoušek upokojil priebeh a vývinu skóre udelil jasný smer bez nečakaných serpentín, v 26. min v ideálnom postavení nemal problém prekonať Križana a žilinský elán značne schladil. Hostia občas vo svojom vlčom podobenstve klubu aj hrýzli, pozorného Košarišťania však nie a nie prekonať. Za zmienku stáli pokus Demela v 14. min, na neho sa navrstvila šanca Valáška a aj Drevenák si mohol spytovať svedomie.

V 22. min Valášek opäť spálil vhodnú príležitosť na zdramatizovanie zápasu, Košarišťan si zachytal aj pri Drevenákovom pokuse, v 28. min na ňom v nájazde stroskotal tiesnený Schroner a v 40. min streleckú nemohúcnosť Žilinčanov umocnil Sikela. Domáci si vcelku poľahky dokorčuľovali za tromi bodmi a keby občas nešpekulovali a kombinácie silou mocou nešperkovali, mohli prekonať Križana aj viackrát. Zigo, Kytnár, Surový a Bendík v jasných šanciach stroskotali na magnetickom tele Križana, no až tak veľmi pri jasnom skóre nemuseli ľutovať.

V tretej tretine s odbúdajúcimi minútami vzrástla aj možnosť, že Košarišťan vychytá ďalší shut out. Odľahlo mu najmä v 41. min, keď sa Jabrocký už tešil z gólu, no rozhodca ho neuznal pre postavenie hráča v bránkovisku. V 43. min vylučoval v zápase prvýkrát, domáceho Bira za napadnutie, početná prevaha však nič na stave nezmenila, až pomerne nevinná strela Ďurkecha v 45. min od modrej, keď sa zdalo, že puk citlivo pohladila hokejka Urama, alebo ho tečol niektorý z domácich obranov. 'Barani' pod hrozbou ďalšieho gólu zovrel herný kŕč, našťastie pre nich prišli aj vylúčenia, plynulosť hry sa rozdrobila a hostia už viac vymyslieť na ľade nestihli, okrem Jabrockého nepresnej strely v 55. min a nepremeneného trestného strieľania Krajčího 110 sekúnd pred koncom po faule Bira. Presne 57 sekúnd pred koncom sa začala power play hostí, no bez efektu.

HC'05 B. Bystrica - MsHK Žilina 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)
Góly: 9. Bendík (Gachulinec, Zigo), 10. Gašpar (Kadura, Kytnár), 26. Matoušek (Kafka, Handzuš) - 45. Ďurkech. Rozhodcovia Lokšík - Sčensný, Šefčík, vylúčení 2:3, presilovky 0:0, v oslabení 0:0, 1308 divákov.

Richard Zedník, asistent trénera B. Bystrice: "Sme spokojní s tromi bodmi, aj preto, že sa v poslednom čase káder obmenili. Prvá tretina nám vyšla, strelili sme góly, hrali konsolidovane, disciplinovane. V tretej tretine súper znížil, mal šancu pridať gól aj v presilovke. Sme radi hlavne po tom, že sme predtým v Poprade stratili tri body."

Martin Groma, asistent trénera Žiliny: "Snažili sme sa nastúpiť s pozornou obranou, aj sa nám to darilo, až do prvej chyby. Súper skóroval, v druhej tretine sme ho chceli pribrzdiť dôrazom, bohužiaľ, opäť sme inkasovali. Aj keď sme v tretej tretine pridali, zlepšili pohyb, šance sme nepremieňali. Ku koncu sme mohli zápas zdramatizovať, chýbala nám však efektivita v zakončení."

Nitra v dráme uchmatla tri body z Martina

Ak niektorí diváci prišli na martinský štadión neskôr, nevideli úvodné dva góly. Najskôr Galamboš v 4. minúte prekonal Valenta, no už o 14 sekúnd neskôr potrestal nekoncentrovanosť domácich Tománek a vyrovnal. Zápas mal svižné tempo, útoky sa striedali pred oboma brankármi, ale obrany pracovali spoľahlivo, a tak sa strelci do šancí veľmi nedostávali. V 8. minúte Török vyskúšal Valenta, následne Lelkeš zaváhal na druhej strane pred Čechom a ten si v 12. minúte poradil aj s tečom Novotného. O dve minúty neskôr mali domáci šťastie, keď Stümpel v stopercentnej šanci netrafil prázdnu bránku. V 20. minúte ohrozili Valenta Dlouhý a Podzinš.

Na začiatku druhého dejstva Martin pri presilovke poriadne zatlačil favorita, ale Važanova strela opečiatkovala len žŕdku nitrianskej bránky. Potom sa roztrhlo vrece s gólmi. V 22. minúte chyby domácich v obrane potrestal zblízka Slovák - 1:2. O dve minúty neskôr Kolba trafil od modrej ľavý horný roh - 2:2. V 28. minúte sa dostal do sľubnej šance Bajtek, ale Mountfield sa ubránil. V 31. minúte opäť viedli martinskí hokejisti, keď peknú presilovkovú kombináciu zakončil gólom Važan. O tri minúty neskôr nezužitkoval veľkú príležitosť L. Novák a po ňom ani Mráz. V 36. minúte však veľký tlak hokejistov spod Zobora premenil na gól Stümpel a do tretice bolo vyrovnané.

V 42. minúte mohol Fujerík strhnúť vedenie na stranu Martina, ale pred Valentom nepochodil. Nedáš - dostaneš sa potvrdilo aj teraz. Ešte v tej istej minúte domáci zabudli na Tománka a kanonier Nitry zabezpečil svojmu tímu tesné vedenie 4:3. Následne sa bojovalo o každý puk a domáci vyvinuli maximálnu snahu vyrovnať. Záver tretieho dejstva bol mimoriadne dramatický. Osemdesiatsedem sekúnd pred sirénou si tréner Török zobral oddychový čas a otvoril brankára Čecha. Martin za 19 sekúnd využil hru v šestici a Zucker vyrovnal. V predĺžení mali šance obe mužstvá, rozhodol však až Henrich Ručkay 35 sekúnd pred koncom a zaistil hosťom víťazstvo a dva body.

MHC Mountfield Martin - HK Nitra 4:5 pp (1:1, 2:2, 1:1 - 0:1)
Góly: 4. Galamboš (Zucker), 24. Kolba (Themár), 31. Važan (Markovič, Lojek), 59. Zucker (Lojek, Markovič) - 4. Tománek (L. Novák, Milo), 22. Slovák (H. Ručkay, Nádašdi), 36. Stümpel (H. Ručkay, Nádašdi), 42. Tománek (L. Novák, Štefanka), 65. H. Ručkay (Tománek)

Jaroslav Török, tréner Martina: "Bolo to dramatické stretnutie vo veľkom tempe. Chvíľami mi to už pripomínalo súboje v play off. Teší ma, že sme kvalitnému súperovi strelili štyri góly. Na druhej strane ma mrzí, že sme ich dostali až päť. Som rád, že za stavu 3:4 nám vyšli zmeny vo formáciách a pri hre bez brankára sme vyrovnali. Žiaľ, v predĺžení sme inkasovali. Získaný bod má pre nás cenu a v boji o siedme miesto môže veľa znamenať."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Oba tímy ukázali pozitívne prvky, hralo sa zo strany na stranu a tomu zodpovedá aj konečné skóre stretnutia. Pre nás bolo dôležité, že na góly domácich sme vždy dokázali odpovedať, čo nám dodalo psychické sily. Škoda, že sme v závere inkasovali štvrtý gól. Napokon sme radi, že sme vyhrali v predĺžení a zabezpečili si dva body."

V Skalici sa z trojbodového zisku radovali hostia z Popradu

Domáci potrebovali body ako soľ, proti favorizovanému Popradu však nastúpili najmä zo zabezpečenej obrany. Hostia mali viac z hry, no do vážnejšej príležitosti sa vďaka pozornej skalickej defenzíve nedostali. V 7. minúte tú popradskú pre zmenu prekvapil Gründling, ktorý sa dostal k puku pred bránkou, ale nepodarilo sa mu skórovať. Poprad chyboval v rozohrávke aj o niekoľko okamihov neskôr, do úniku sa dostal domáci Bezúch, no ani pred Kostúrom neuspel. Následne si práve on sadol na trestnú lavicu a skóre stretnutia otvorili hostia, o prvý presný zásah sa postaral Paukovček - 0:1. V závere tretiny hrali "kamzíci" ďalšiu presilovku a opäť ju premenili gólu, tentoraz sa ujal pokus Štalsa.

V druhej časti mali viac z hry Skaličania. K dispozícii mali aj sériu presilových hier, ktoré vychádzali z ich zvýšenej aktivity a zlepšeného pohybu, ale gólu sa dlho nemohli dočkať. Nepremenili navyše ani početnú prevahu o dvoch hráčov, no v 35. minúte napokon potrestali ďalšiu chybu hostí počas hry. K puku sa dostal Brendl a presnou strelou pod hornú žŕdku prekonal Kostúra.

Úvod tretej tretiny tentoraz patril hosťom. Už na jej začiatku hrali presilovú hru a opäť sa počas nej presadili, keď Lipovského v domácej bránke prekonal Bartečko - 1:3. Domácich gól zaskočil a do tempa sa dostávali už len veľmi ťažko. Hoci sa snažili, hosťujúca defenzíva im veľa priestoru neponúkla a Poprad si zo Záhorie odviezol po víťazstve 3:1 všetky tri body.

HK 36 Hant Skalica - HK Poprad 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Góly: 35. Brendl - 15. Paukovček (Suchý, Bartečko), 18. Štals (Kasík, Hvila), 41. Bartečko

Štefan Mega, tréner Skalice: "Všetky tri góly sme inkasovali v oslabení. Nás výkon nebol vôbec optimálny. Hráči málo bojovali a chýbal im pohyb. Trápia nás zranenia, Stloukal bude mimo do konca sezóny. Bohužiaľ, stav je taký, aký je."

Milan Jančuška, tréner Popradu: "Boli sme favoritom duelu a prišli sme sem po body. Som rád, že sme potvrdili dobrú formu a vyhrali. Spokojný som s prvou a treťou tretinou. Hrali sme celoplošne, vytvárali tlak na domácich a myslím, že sme zaslúžene vyhrali."

Fantastický obrat Piešťan proti Trenčínu

Aktívnejšie začali hostia z Trenčína, prvú šancu však mali domáci, Kutálek ale Konráda neprekonal. Naopak v 4. minúte našiel Briestenský prihrávkou spoza bránky Hudeca a ten strelou ponad Rybárovu lapačku otvoril skóre – 0:1. Domáci sa po góle prebrali a Konrád musel čeliť dvakrát Raisovi, nepresadil sa však ani Stupka a počas presilovky ani Pašek, ktorý prenikol sám ale opäť stroskotal na Konrádovi.

Domáci sa v druhej časti snažili vyrovnať, avšak v 26. minúte zabudli na bránenie a Nemec v prečíslení a so šťastím prekonal Rybára – 0:2. O štyri minúty neskôr viedli Trenčania už trojgólovým rozdielom, o čo sa pričinil strelou od modrej Dudáš a následným tečom Nemec. V 33. minúte stratil puk Melichárek, domáci v prečíslení Kutálkom znížili a naštartovali sa k obratu. Následne mali Piešťany možnosť takmer minútovej presilovky o dvoch hráčov, v ktorej sa nepresadili, ale v 37. minúte unikol opäť Kutálek, zobral zodpovednosť na seba a znížil na rozdiel gólu – 2:3. Povzbudení domáci stihli ešte aj vyrovnať, Jaborník našiel spoza Rybárovej bránky na útočnej modrej Kutálka a ten zaznamenal hetrik – 3:3.

Obrat dokonal v 43. minúte počas presilovej hry Rapáč, ku ktorému sa dostala nevydarená strela Leppänena – 4:3. Domáci sa v eufórii snažili pridať aj ďalšie góly, ale Konrád bol proti. Naopak Dukle sa v snahe o vyrovnanie nedarilo, nepomohla jej ani presilovka a ani odvolanie Konráda.

ŠHK 37 Piešťany - Dukla Trenčín 4:3 (0:1, 3:2, 1:0)
Góly: 33. Kutálek, 37. Kutálek (Leppänen), 39. Kutálek (Jaborník, Pašek), 43. Rapáč (Leppänen, Pašek) - 3. Hudec (Briestenský, Nemec), 26. Nemec (Šišovský, Melichárek), 30. Nemec (Dudáš, Hlinka)

Jozef Krišák, asistent trénera Piešťan: "Som veľmi rád, že sme sa za stavu 0:3 nepoložili. Dokázali sme sa vrátiť do zápasu a za šesť minút sme vyrovnali. Opäť sme využili presilovku a dali gól. Chalani si vzorne pomáhali, a to viedlo k úspechu."

Roman Stantien, tréner Trenčína: "Gratulujem Piešťanom k trom bodom a k tomu, že to za stavu 0:3 nezabalili a otočili prehratý zápas. Veľkou mierou sme im k tomu pomohli našimi hrubými chybami. Po zápase s Martinom sme si povedali, že hráme celých 60 minút a opäť sme to nepotvrdili. Niektorí chlapci si mysleli, že za stavu 3:0 máme všetko doma."

Viac o téme: HC Košice HC'05 Banská Bystrica