VIDEO Pobrežie Slonoviny víťazom dramatického boja o Afriku: Finálovým hrdinom brankár Barry

Yaya Touré a Andre Ayew v súboji o loptuYaya Touré a Andre Ayew v súboji o loptu Zdroj: SITA

BATA - Futbalisti Pobrežia Slonoviny si pod vedením francúzskeho trénera Hervého Renarda vybojovali celkové prvenstvo na jubilejnom 30. Africkom pohári národov (APN) 2015, ktoré je pre nich druhé v histórii. Premiérovo sa tešili z kontinentálneho titulu pred 23 rokmi.

Úvodných 15 minút prinieslo podľa očakávania opatrné manévre oboch tímov sprevádzané nervozitou a viacerými ostrými zákrokmi. Zlú rozohrávku Ghany mohol následne potrestať Gradel, ktorému prihral do šance Gervinho, ale tvrdou strelou z hranice šestnástky tesne minul bránu. Ghana odpovedala v 25. minúte, keď A. Ayew nabil Atsuovi a ten z vyše 20 metrov opečiatkoval ľavú žrď Barryho brány. V 36. minúte so "slonmi" opäť hrala konštrukcia brány, keď A. Ayew po peknej prihrávke do vápna z uhla nastrelil žrď.

Po zmene strán sa ani jeden z aktérov nehnal do prílišnej ofenzívy a bezgólový stav bol preto logickým vyústením diania na ihrisku. V dobrej príležitosti bol po hodine hry Gyan, no loptu z hranice malého vápna netrafil ideálne a ani neohrozil bránu súpera. Po bezgólovej 90-minútovke mali v predĺžení viac z hry "Čierne hviezdy", no vyloženú šancu si ani oni nevytvorili a víťaza musel určiť jedenástkový rozstrel. V ňom mali pevnejšie nervy hráči Pobrežia Slonoviny, keď víťaza určila až 11. séria, po ktorej bude ospevovaným hrdinom brankár Barry.

"Black Stars" bojovali neúspešne o svoj piaty triumf na africkom šampionáte po rokoch 1963, 1965, 1978 a 1982. Hráči Ghany pod taktovkou izraelského lodivoda Avrama Granta boli v zápase nebezpečnejší, ale nedokázali prekonať brankára Boubacara Barryho. Christian Atsu a André Ayew mali smolu, ich strely skončili na žrdi bránky Pobrežia Slonoviny.

Pobrežie Slonoviny - Ghana 0:0 po predĺžení, 9:8 v rozstrele, Pobrežie Slonoviny sa stali víťazom Afrického pohára národov 2015
Rozhodoval: Bakary Gassama (Gambia)

Pobrežie Slonoviny: Barry - Aurier, Bailly, K. Touré, Kanon - Gradel (67. Doumbia), Serey Die, Y. Touré, Tiéné (116. S. Kalou) - Bony Wilfried, Gervinho (120.+ Tallo)

Ghana: Brimah - Afful, Boye, J. Mensah, Baba - Atsu (116. Acheampong), Wakaso Mubarak, Acquah, A. Ayew - Gyan (120.+ Agyemang-Badu), K. Appiah (99. J. Ayew)

Jedenástkový rozstrel: Wakaso Mubarak (Ghana) 0:1, Bony Wilfried (Pobrežie Slonoviny) - nepremenil, J. Ayew 0:2, Tallo - nepremenil, Acquah - nepremenil, Aurier 1:2, Acheampong - nepremenil, Doumbia 2:2, A. Ayew 2:3, Y. Touré 3:3, J. Mensah 3:4, S. Kalou 4:4, Agyemang-Badu 4:5, K. Touré 5:5, Afful 5:6, Kanon 6:6, Baba 6:7, Bailly 7:7, Boye 7:8, Serey Die 8:8, Brimah - nepremenil, Barry 9:8

Konečné poradie APN 2015: 1. Pobrežie Slonoviny, 2. Ghana, 3. DR Kongo, 4. Rovníková Guinea, 5. Kongo, 6. Alžírsko, 7. Tunisko, 8. Guinea, 9. Senegal, 10. Mali, 11. Kapverdy, 12. Gabon, 13. Kamerun a Zambia, 15. JAR, 16. Burkina Faso