Obrovské prekvapenie na Slovane: Belasí porazili favorita z Petrohradu!

Zľava: Milan Bartovič zo Slovana a Andrej Kutejkin a brankár Mikko Koskinen z SKAZľava: Milan Bartovič zo Slovana a Andrej Kutejkin a brankár Mikko Koskinen z SKA Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Hokejisti Slovana Bratislava získali v nedeľu cenný skalp, keď v domácej Slovnaft aréne zdolali jedného z ašpirantov na zisk titulu SKA Petrohrad 5:2. Zverenci trénera Petriho Matikainena tak pretrhli sériu siedmich prehier v KHL, nič to však nemení na fakte, že v Západnej konferencii obsadia poslednú 14. priečku.

Slovan hral v prvej tretine s favoritom dôstojnú partiu. Hráči Petrohradu sa síce vďaka korčuliarskej a technickej prevahe dokázali dostať do streleckých pozícií, ale zväčša pálili len zo stredných vzdialeností a pri tých nebezpečenejších šanciach zasa podržal domácich brankár Backlund. Už v 20. sekunde zasahoval lapačkou pri Kovaľčukovej strele, potom ho nečakaným tečom a následne aj bekhendom zamestnal Červenka. "Belasí" trpezlivo narúšali hosťom útoky na obrannej modrej čiare a ak sa naskytla šanca, vyrazili smerom dopredu, ako to ukázal v 12. min Šťastný, jeho pokus spoza obrancu ale v pohode kryl Koskinen. Slovanisti sa úspešne bránili aj pri oslabeniach, v 17. min sa dokonca dostali do prečíslenia 2 na 1, no Netík sľubnú akciu pokazil. Všetko si to domáci vynahradili v 18. minúte, keď svoju prvú presilovku v zápase využili expresne - už po 10 sekundách. Murleyho delovku vyrazil Koskinen iba pred seba a Hudáček z dorážky otvoril skóre.

Slovan to nakoplo a hneď po prestávke mohol pridať druhý gólový úder, Nagy pri akcii 2 na 1 prihral na Tičara, ktorý trafil iba bočnú sieť. Domáci potom prežili bez ujmy ďalšie oslabenie a v 26. minúte si vypracovali ďalšiu tutovku, Barker sám medzi kruhmi napálil iba do Koskinena. Favorit nebral hrozby vážne a tak v 28. minúte druhýkrát inkasoval. Barkerovu strelu od modrej úspešne tečoval pred bránkou Tičar a Slovan senzačne viedol už o dvojgólovým rozdielom. Petrohradčania boli stavom viditeľne zaskočení, ich kombinácie už neboli také rýchle a ladné, ako v prvom dejstve, naopak domáci dostali krídla a oveľa viac si verili v ofenzíve. V 36. minúte sa natlačil pred Backlunda Thoresen, no neuspel, rovnako ako na druhej strane v dobrej pozícii Nagy.

SKA začal tretiu tretinu šancou Ericssona, no pozorný Backlund si držal čisté konto. Slovanisti pokračovali v trpezlivej hre, ešte viac sa stiahli dozadu a čakali na brejky. V 44. minúte im ďalší vyšiel - po učebnicovej akcii a prihrávkach Bartoviča a Hudáčeka zvýšil na 3:0 netradičný strelec, obranca Mihálik. Hostia reagovali mohutnou ofenzívou, Dadonov sa ocitol v superšanci, vzápätí prišiel nebezpečný teč Tichonova, no spoľahlivý Backlund predviedol ďalšie skvelé zákroky. Následne Ketov mieril v sľubnej pozícii mimo. V 48. minúte Mihálik hákoval v šanci Thoresena a rozhodcovia nariadili trestné strieľanie, ktoré nórsky útočník chladnokrvne premenil strelou pomedzi betóny Backlunda.

Hostia ešte viac ožili, v 52. minúte Backlund zneškodnil ďalšiu šancu Červenku. Duel mohol potom definitívne rozhodnúť Bartovič, no v nájazde trafil pravú žrď Koskinenovej bránky. Petrohrad dostal v 55. minúte možnosť hrať presilovku pri vylúčení Netíka, tréner hostí navyše odvolal brankára a poslal do hry šiesteho korčuliara, domáci sa však v oslabení ubránili. Po uplynutí trestu ale znížil na 2:3 z dorážky Červenka a tak sa záver zmenil na poriadnu drámu. V ňom mali slovanisti šťastie, keď Thoresen v šanci iba tesne minul bránku. Slovan však vedenie udržal a v závere ešte spečatil víťazstvo gólmi Nagya a Baranku do prázdnej bránky.

Slovan Bratislava - SKA Petrohrad 5:2 (1:0, 1:0, 3:2)
Góly: 18. Hudáček (Murley), 28. Tičar (Barker, Nagy), 44. Mihálik (Hudáček, Bartovič), 59. Nagy (Murley, Brejčák), 60. Baranka - 48. Thoresen (z tr. strieľania), 57. Červenka (Kovaľčuk). Rozhodovali: Jeřábek, Sergejev - Balodis, Birin, vylúčení: 4:2, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 9954 divákov.

Petri Matikainen (tréner Slovana): "Je krásne, že sme konečne vyhrali, je to príjemný pocit. Takto sme mali hrať počas celej sezóny. Podali sme vyrovnaný výkon, dobre zahrali všetci hráči. Prajem tímu SKA veľa šťastia v play-off."

Viačeslav Bykov (tréner SKA): "Gratulujem súperovi k zaslúženému triumfu, mali viac chuti po troch bodoch. Prejavili na ľade viac emócii. U nás sa už tešíme na play-off."

Viac o téme: SKA Petrohrad HC Slovan Bratislava
  • Zdroj: TASR, SITA