Výborný štart pre Slovensko: Kližan vybojoval v skvelej diváckej atmosfére prvý bod

Martin KližanMartin Kližan Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Slovenskí tenisti vedú po úvodnej dvojhre zápasu 1. kola 1. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára nad Slovinskom 1:0. O prvý bod pre zverencov kapitána Miloslava Mečíŕa sa v bratislavskom NTC postaral líder domáceho tímu Martin Kližan, ktorý zdolal slovinskú dvojku Grega Žemlju za 2:09 h v troch setoch 7:5, 6:3, 6:4.

Ani raz nestratil podanie, keď odvrátil všetkých desať brejkbalov. V druhom singli si na tvrdom povrchu DecoColor zmerali sily slovenská dvojka Norbert Gombos a  Tom Kočevar Dešman, ktorý nahradil stále nedoliečenú slovinskú jednotku Blaža Kavčiča.

O osude vyrovnaného prvého setu duelu medzi Kližanom a Žemljom rozhodla koncovka. Za stavu 5:5 mal Slovinec k dispozícii brejkbal, no Kližan následne získal tri fiftíny za sebou a v ďalšom geme prelomil súperov servis. Zverenec trénera Martina Damma bol istejší pri dlhých výmenách od základnej čiary, robil menej nevynútených chýb. Na začiatku druhého dejstva si po rýchlom brejku vybudoval náskok 3:0 a v ďalších minútach mu stačilo držať si podanie. Za stavu 5:3 odvrátil brejkbal a set zakončil esom. V treťom dejstve po brejku v treťom geme a jeho potvrdení Kližan odskočil súperovi na 3:1 a zápas už dotiahol do úspešného konca. Za stavu 5:4 premenil pri svojom podaní po víťaznom forhende v poradí štvrtý mečbal a upravil vzájomnú bilanciu so Žemljom na 2:0.

Kližan mal po zisku prvého bodu radosť. "Očakával som ťažký zápas. Súper nemal čo stratiť, rýchle povrchy mu vyhovujú viac ako mne, ale dnes rozhodli kvality. Som veľmi spokojný s výsledkom 3:0, je to super. Dúfam, že Gombi urobí druhý bod a do štvorhry sa nám bude nastupovať ľahšie. Žemlja pred rokom a pol ukončil kariéru, no je to výborný hráč. Teraz sa vracia a určite má na to, aby sa opäť dostal do prvej stovky. Chcel by som pochváliť publikum. Diváci prišli v hojnom počte a vytvorili super atmosféru," povedal v prvej reakcii pre RTVS.

V daviscupovej histórii ide o prvý vzájomný súboj. Slováci vlani po domácich triumfoch nad Lotyšskom a Rakúskom postúpili do baráže o svetovú skupinu, v nej však prehrali v Chicagu s favorizovaným tímom USA hladko 0:5. Víťaz bratislavského súboja nastúpi koncom júla v 2. kole proti lepšiemu z dvojice Rumunsko - Izrael, Slováci by s určitosťou hrali vonku.