Kližan a Zelenay rozhodli o výhre nad Slovinskom: Vo štvrťfinále nás čaká Rumunsko

Slovenskí reprezentanti Martin Kližan (vľavo) a Igor Zelenay počas štvorhrySlovenskí reprezentanti Martin Kližan (vľavo) a Igor Zelenay počas štvorhry Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Slovenskí tenisti postúpili do druhého kola 1. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára. V dueli prvého kola vedú v bratislavskom NTC nad Slovinskom už 3:0, keď rozhodujúci tretí bod pridali v sobotňajšej štvorhre Martin Kližan s Igorom Zelenayom. Slovinskú dvojicu Grega Žemlja, Tom Kočevar-Dešman zdolali za 97 minút hladko v troch setoch 6:3, 6:4 a 6:4.

Slováci v júli nastúpia v ďalšom kole euro-africkej zóny DC na pôde Rumunska, ktoré vedie po sobotňajšej štvorhre doma nad Izraelom rovnako 3:0. Nedeľňajšie dvojhry tak budú v oboch zápasoch už iba formalitou. V Bratislave by od 12.00 h najskôr proti sebe mali podľa ohlásenej nominácie na tvrdom povrchu DecoColor nastúpiť jednotky oboch tímov Kližan a Blaž Kavčič, ktorý ale nie je po operácii chodidla stále stopercentne v poriadku, a po nich Norbert Gombos proti Žemljovi.

Slováci nastúpili do štvorhry s pôvodne avizovanou dvojicou, v slovinskej zostave Kočevar-Dešman nahradil nedoliečeného Kavčiča. Zverenci kapitána Miloslava Mečířa od začiatku diktovali vývoj duelu, hneď v druhej hre zobrali servis Žemljovi a rýchlo sa ujali vedenia 3:0. Ďalšie dva brejkbaly v šiestej hre za stavu 4:1 opäť pri podaní Žemlju síce nevyužili, ale úvodné dejstvo bez väčších problémov získali za 31 minút vo svoj prospech 6:3.

V druhom sete za stavu 2:3 čelili Slováci po dvoch dvojchybách Kližana trom brejkovým možnostiam súpera, z komplikácií sa ale bez ujmy dostali a v koncovke ukázali viac tenisového umenia. Za stavu 4:4 opäť prelomili podanie Žemlju a nasledujúci servis Kližana znamenal náskok 2:0 na sety, keď hneď prvý setbal premenil slovenský pár vďaka voleju Zelenaya. Slovinci už potom nenašli sily na zvrat, v treťom sete držali krok iba do stavu 3:3. Potom prišiel do tretice o svoj servis Žemlja a domáca dvojica už po brejku na 4:3 doviedla zápas do víťazného konca.

V daviscupovej histórii to bol prvý vzájomný súboj Slovenska so Slovinskom. Slováci vlani po domácich triumfoch nad Lotyšskom a Rakúskom postúpili do baráže o svetovú skupinu, v nej však prehrali v Chicagu s favorizovaným tímom USA hladko 0:5.

SLOVENSKO - Slovinsko 3:0 po druhom dni