VIDEO Fantastický úspech Zuzulovej: V Aare bola rýchlejšia len fenomenálna Američanka

Veronika Velez-ZuzulováVeronika Velez-Zuzulová Zdroj: SITA

AARE - Slovenská reprezentantka v zjazdovom lyžovaní Veronika Velez-Zuzulová obsadila 2. miesto v sobotňajšom slalome Svetového pohára vo švédskom Aare. Rýchlejšia ako Velez-Zuzulová bola len fenoménka tejto disciplíny v ostatných dvoch rokoch, úradujúca olympijská víťazka aj dvojnásobná majsterka sveta, Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá zvíťazila s veľkým náskokom 1,41 s. Tretia bola Češka Šárka Strachová (+2,15).

Dlhodobo najlepšia slovenská slalomárka Velez-Zuzulová potvrdila druhé miesto spred troch týždňov zo slovinského Mariboru a v hodnotení slalomu vo Svetovom pohári poskočila z 10. na 8. miesto. Pred finálovými pretekmi SP vo francúzskom Méribeli (21. marca) je na čele slalomového poradia Shiffrinová o 90 bodov pred Švédkou Fridou Hansdotterovou. Velez-Zuzulová sa v konečnom účtovaní slalomu pri zhode viacerých okolností môže posunúť až na 4. miesto, vyššie už nie.

"Netušila som, že aj v druhom kole môžem byť až taká rýchla. V tréningu som cítila, že podložka už je dosť mäkká, ale preteky mi vyšli výborne. Keď mám pred druhou jazdou veľký náskok, nie je to pre mňa dobré, lebo si potrebujem udržať nervy v pokoji. Nie vždy sa mi to podarí, ale dnes to vyšlo skvelým spôsobom," uviedla víťazná Shiffrinová podľa serveru FIS. "S dobrými výsledkami prichádza čoraz väčšie sebavedomie. Na začiatku sezóny to bol v mojom podaní boj, ale teraz je to lepšie z pretekov na preteky," citoval Velez-Zuzulovú server Laola1.

Druhá priečka v Aare je pre Velez-Zuzulovú osemnástym pódiovým umiestnením v kariére v pretekoch SP, deviatykrát skončila tesne pod vrcholom. Vo švédskom stredisku Aare bola druhá aj pred tromi rokmi, vtedy skončila iba jednu stotinku za Nemkou Mariou Höflovou-Rieschovou, ktorá už medzitým ukončila svoju kariéru. "Plním si ciele a je to ako sen. Prežívam nádherné obdobie. Moje sebavedomie rastie a rastie," citujú Zuzulovej tlačovkové slova  reportéri svetových agentúr.

Slovenská slalomárka položila základ skvelého tohtoročného výsledku v Aare už v 1. kole, keď s relatívne vysokým číslom 14 dosiahla tretí najkvalitnejší čas, za suverénkou Shiffrinovou zaostala o 92 stotín sekundy. Druhou najrýchlejšou jazdou v 2. kole 30-ročná Slovenka poskočila na druhú priečku pred Strachovú, ktorá predviedla v druhej jazde až trinásty najlepší čas.

V Aare sa v sobotu podarilo zabodovať do poradia SP v slalome aj druhej Slovenke Petre Vlhovej, ktorá obsadila 24. miesto. Za víťaznou Shiffrinovou zaostala o 4,12 s, ale v druhom kole dosiahla ôsmy najlepší čas. Devätnásťročná Liptáčka je v hodnotení slalomu vo Svetovom pohári na 33. mieste, čo znamená, že bude chýbať vo finálových pretekoch o týždeň v Méribeli.

V celkovom poradí Svetového pohára zostala na čele Rakúšanka Anna Fenningerová, ktorá má 30-bodový náskok pred Slovinkou Tinou Mazeovou. Velez-Zuzulovej patrí 29. pozícia, Petra Vlhová je na 81. priečke.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní - Aare (Švéd.) - výsledky - sobota:

Slalom žien (1. + 2. kolo): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:44,56 min (51,88 + 52,68), 2. Veronika Velez-Zuzulová (SR) +1,41 s, 3. Šárka Strachová (ČR) +2,15, 4. Nastasia Noensová (Fr.) +2,24, 5. Marie-Michelle Gagnonová (Kan.) +2,30, 6. Frida Hansdotterová (Švéd.) +2,54,... 24. Petra Vlhová (SR) +4,12

Stupeň víťaziek: Veronika Velez-Zuzulová Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA

Poradie vo Svetovom pohári v hodnotení slalomu (po 8 z 9 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 579 bodov, 2. Frida Hansdotterová (Švéd.) 489, 3. Tina Mazeová (Slovin.) 389, 4. Kathrin Zettelová (Rak.) 332, 5. Šárka Strachová (ČR) 331, 6. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 287,... 8. Veronika Velez-Zuzulová 243, 33. Petra Vlhová (obe SR) 34.

Poradie vo Svetovom pohári (po 28 z 32 pretekov): 1. Anna Fenningerová (Rak.) 1341 bodov, 2. Tina Mazeová (Slovin.) 1311, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) 900, 4. Lindsey Vonnová (USA) 842, 5. Kathrin Zettelová (Rak.) 622, 6. Lara Gutová (Švaj.) 594,... 29. Veronika Velez-Zuzulová 243, 81. Petra Vlhová (obe SR) 34

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7
Viac o téme: Veronika Velez-Zuzulová Mikaela Shiffrinová Aare
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA, TASR

Súvisiace články