Halák sa vrátil vo veľkom štýle: S čistým štítom vychytal 26 striel a stal sa prvou hviezdou zápasu!

Jaro Halák (41) zasahuje proti Patrikovi Eliášovi z New Jersey DevilsJaro Halák (41) zasahuje proti Patrikovi Eliášovi z New Jersey Devils Zdroj: SITA

NEW YORK - Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák priviedol v noci na nedeľu v zámorskej NHL svoj tím New York Islanders k víťazstvu 3:0 na ľade New Jersey. V zápase zlikvidoval všetkých 26 striel domácich a zaknihoval si piate čisté konto v sezóne a 35. v profiligovej kariére. V bohatom nočnom programe sa zo Slovákov bodovo presadil iba útočník Los Angeles Marián Gáborík, ani jeho gól však neodvrátil prehru Kings v dôležitom dueli s Vancouverom (1:4).

Halák sa vrátil do zostavy "ostrovanov" po vynechaní dvoch stretnutí pre zranenie v dolnej časti tela a mal leví podiel na víťazstve, ktorým Islanders ukončili sériu štyroch prehier. Dvadsaťdeväťročný Bratislavčan si pripísal svoj prvý shutout od 13. januára, keď vynuloval strelcov NY Rangers. V prebiehajúcej sezóne vyhral všetky štyri súboje s "diablami". "Halák predviedol pefektné zákroky a viackrát nás podržal. Myslím si, že na víťazstve má najväčšiu zásluhu práve on," chválil slovenského brankára obranca Johnny Boychuk.

Najlepšiu sekvenciu mal ružinovský odchovanec v polovici tretej časti, keď Devils tlačili a snažili sa o zníženie skóre. Halák však vytiahol skvelý zákrok na Stevea Berniera, či Scotta Gomeza a chytil aj dorážky. V závere odvolali domáci brankára 2:39 pred koncom, ale triumf Islanders poistil do prázdnej bránky Kyle Okposo. "Je náročné chytať proti súperovi, ktorý nutne potrebuje bodovať, aby sa udržal v hre o play off. Bol som v takej situácii. Nemáte čo stratiť, len jednoducho chcete získať body. Aj my musíme do konca sezóny hrať na hranici rizika, pretože potrebujeme body. Pozrite sa na tabuľku, je to veľmi tesné," povedal zámorským médiám slovenský brankár, ktorý si vyslúžil honor prvej hviezdy duelu. "Jaro sa vrátil vo veľkom štýle. Víťazstvo sme veľmi potrebovali," povedal kapitán "ostrovanov" John Tavares. Islanders sú v tabuľke Metropolitnej divízie s päťbodovou stratou druhí za Rangers, ale odohrali o tri zápasy viac. Slovenský obranca Ľubomír Višňovský opäť nehral pre zranenie dolnej časti tela.

Obhajcovia Stanleyho pohára z Los Angeles stále balansujú na hrane postupu do play off a po prehre s Vancouverom sa znovu dostali na nepostupovú pozíciu. Skóre dôležitého súboja s rivalom z Pacifickej divízie otvoril na začiatku druhej časti Marián Gáborík, ktorý perfektnou strelou švihom bleskovo využil presilovku. Gáborík strelil svoj 22. gól v sezóne, ktorý však bol napokon jediným pre Kings v zápase. "S jedným gólom sa nedá vyhrať. Mali sme veľa šancí, aby sme zvýšili náskok a mohli sme tento zápas vyhrať. Musíme na tom ešte zapracovať a musíme hrať obetavejšie v obrane," povedal pre nhl.com slovenský kanonier, ktorý si v zápase pripísal tri mínusové body. Canucks rozhodli o víťazstve v 45. minúte v presilovke o dvoch hráčov, keď početnú výhodu využil svojím 27. gólom Radim Vrbata. Kľúčové bolo vylúčenie Tylera Toffoliho, ktorý v oslabení zozadu kroščekom poslal na mantinel Alexandra Burrowsa a inkasoval trest na 5+DKZ. Slovenský obranca Kings Andrej Sekera bol na ľade 20 minút a 20 sekúnd, zaznamenal štyri strely, ale nebodoval. Slovinský útočník Anže Kopitar asistoval pri Gáboríkovom zásahu a zaznamenal 600. kanadský bod v kariére.

Montreal doviedol k víťazstvu 2:0 nad San Jose ďalším skvelým výkonom brankár Carey Price, ktorý chytil všetkých 29 striel Sharks a ako tretí brankár v histórii klubu zaznamenal 40 víťazstiev v sezóne. Pred ním sa to podarilo trikrát Jacquesovi Planteovi a dvakrát Kenovi Drydenovi. Price sa tak zaradil medzi členov Siene slávy, veľké legendy klubu a má šancu dokonca zlepšiť ich rekordné zápisy. Plante a Dryden spoločne vlastnia klubový rekord za 42 víťazstiev. "Carey bol opäť fantastický. V závere predviedol kľúčové zákroky a veľmi nám pomohol k víťazstvu," povedal tréner Canadiens Michel Therrien. Price zaznamenal druhé čisté konto za sebou, 34. v kariére a vyrovnal sa tak Billovi Durnanovi na štvrtom mieste v histórii klubu. Vylepšil si aj svoje osobné maximum, pretože neinkasoval už deviatykrát v sezóne, čo sa mu predtým nikdy nepodarilo. Montreal dlho viedol gólom Tomáša Plekanca a až na konci poistil víťazstvo do prázdnej bránky Brendan Gallagher. Canadiens zdolali Sharks prvýkrát od 4. decembra 2010. Montreal je s 99 bodmi na čele Východnej konferencie.

Ottawa vyhrala šiesty zápas za sebou a už stráca na Boston v boji o play off len jeden bod. V kanadskom derby zdolali Senators Toronto 5:3, keď si ďalšie víťazstvo pripísal brankár Andrew Hammond. Dvadsaťsedemročný muž s prezývkou "The Hamburglar" tak natiahol svoju sériu bez prehry v riadnom čase na 14 duelov a takýto vstup do NHL zaznamenalo spoločne s ním len päť brankárov v histórii. "Hrali sme dobre a som rád, že som bol toho súčasťou. Nad sériou bez prehry nerozmýšľam, ide mi najmä o úspech tímu. Chceme postúpiť do play off," povedal Hammond, ktorý si pri poisťovacom góle Kylea Turrisa do prázdnej bránky pripísal aj asistenciu. Škvrnou na víťazstve Ottawy je, že duel nedohrali pre zranenia útočníci Milan Michálek a Matt Puempel. V drese Toronta bol na ľade 10:26 minúty Richard Pánik, zaznamenal plusový bod, dve strely a dve trestné minúty. V tretej tretine ho nepríjemne narazil Mark Borowiecki, ale Pánik našťastie útok tvrdého muža Ottawy ustál. Jeho atak však išiel okamžite pomstiť Zach Sill a obaja bitkári si vyslúžili päťminútové tresty. Toronto prežíva nevydarenú sezónu a prehralo už piaty zápas za sebou. Obranca Maple Leafs Eric Brewer odohral svoj 1000. duel v NHL.

Slovenský útočník Chicaga Marián Hossa zaznamenal v Dallase až sedem striel na bránku, ale ani raz neprekonal Kariho Lehtonena, ktorý kryl všetkých 33 striel Blackhawks, vrátane trestného strieľanie Brandona Saada a zaznamenal piaty shutout v sezóne. Dallas vyhral 4:0. Hossa sa v druhej tretine dostal do samostatného úniku, ale fínskeho brankára neprekonal. "Neprekvapilo ma, že sa Hossa do takejto situácie dostal. Hral som s ním a viem, aký je rýchly. Vystrelil švihom, čakal som to, pretože je to jeho obľúbená zbraň. Som rád, že som nás tým zákrokom udržal vo vedení," povedal Lehtonen, ktorý zaznamenal 32. nulu v kariére. "Hralo sa vo veľkom tempe, vyzeralo to ako zápasy v play off. Súper bol v úvode rýchlejšie pri pukoch a dostal sa do vedenia. V druhej tretine sme mali viacero šancí, ale nedali sme gól. Oni pridali potom tretí a bolo po zápase," povedal zámorským médiám Hossa.

Florida zdolala Boston 2:1 po samostatných nájazdoch a drží sa v hre o play off. V napínavom súboji o dve voľné karty vo Východnej konferencii strácajú Panthers na Bruins štyri body. V nájazdoch sa ako jediný presadil Brandon Pirri, Floridu podržal 26 zákrokmi Roberto Luongo. Boston prehral štvrtýkrát za sebou, napriek tomu bol kapitán Zdeno Chára s výkonom spokojný. "Celý tím dnes hral dobre, všetci chalani odohrali kvalitný zápas. Ide o play off, hralo sa tvrdo a bol to tesný zápas," povedal pre nhl.com "Big Z", ktorý odohral 27 minút a 37 sekúnd a rozdal 5 bodyčekov. Český veterán v službách Floridy Jaromír Jágr nastúpil na svoj 1540. zápas v NHL, čím vyrovnal dlhoročného útočníka Bostonu Johna Bucyka na 12. priečke historických tabuliek.

Columbus vyhral šiesty zápas za sebou a prvýkrát v histórii klubu zvíťazil vo všetkých stretnutiach na tripe po západe Kanady. Blue Jackets vyhrali v Edmontone, vo Vancouveri a v sobotu večer aj na ľade Calgary 3:2 po predĺžení. Flames, ktorí potrebujú body na play off, dvakrát v zápase viedli, ale zo 40 striel prekonali brankára Sergeja Bobrovského len dvakrát. O víťazstve hostí rozhodol bývalý hráč Calgary Rene Bourque, ktorý strelil dva góly. Slovenský útočník v službách Columbusu Marko Daňo odohral 14:45 minúty, zaznamenal dve strely a tri bodyčeky.

Winnipeg sa udržal na pozícii zaručujúcej play off po víťazstve 3:0 nad Washingtonom. Výborný výkon podal český brankár Ondřej Pavelec, ktorý chytil 29 striel Capitals a zaznamenal prvé čisté konto od 1. novembra 2014. Washington prišiel o sériu troch víťazstiev, navyše s Winnipegom prehral po viac ako dvoch rokoch a siedmich zápasoch. Jets predtým naposledy zdolali tím z hlavného mesta USA 2. marca 2013.

Nashville si poradil s Buffalom a zdolal najhorším tím NHL 3:0. Fínsky brankár Pekka Rinne zaznamenal 22 zákrokov a pripísal si štvrtý shutout v sezóne. V drese Sabres bol na ľade 17 minút a 50 sekúnd slovenský obranca Andrej Meszároš, ktorý zaznamenal mínusový bod a jednu strelu.

Philadelphia viedla v Edmontone 3:1, ale napokon prehrali 4:5 po predĺžení a zaznamenala deviaty neúspech na súperových ľadoch v rade. Flyers sa tak vzďaľuje šanca prebojovať sa do play off. Na Boston, ktorý má v rukách druhú voľnú kartu na východe, strácajú "letci" už 10 bodov. V zadných radoch Oilers nastúpil slovenský bek Martin Marinčin, ktorý za 15 minút a 11 sekúnd na ľade zaznamenal plusový bod a dve strely. O víťazstve kanadského tímu rozhodol svojím druhým gólom v zápase Ryan Nugent-Hopkins.

Pittsburgh zastavil sériu štyroch prehier a vyhral v Arizone 3:1. "Tučniaci" nezačali dobre a po chybe Sidneyho Crosbyho inkasovali v oslabení, ale do hry ich v polovicu zápasu vrátil brankár Mike Smith, ktorý pri pokuse o vyhodenie puku trafil do chrbta Brandona Suttera a ten kurióznym gólom vyrovnal. Minnesota zdolala St. Louis 6:3 a drží sa na mieste zaručujúcom účasť v play off. Líder Metropolitnej divízie New York Rangers vyhrali v Caroline 3:2 po nájazdoch, v ktorých rozhodol nórsky útočník Mats Zuccarello-Aasen.

Minnesota - St. Louis 6:3 (2:0, 3:2, 1:1)
Góly: 8. Stewart, 13. Vanek (Fontaine, Suter), 24. Parise (Brodin, Granlund), 25. Brodin (Fontaine, Coyle), 37. Fontaine (Coyle, Suter), 51. M. Koivu (Pominville, Dumba) - 31. Tarasenko (Schwartz, Pietrangelo), 32. Schwartz (Tarasenko, Bouwmeester), 55. P. Stastny (Steen, Backes)

Calgary - Columbus 2:3 po predĺžení (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)
Góly: 5. Monahan (Hudler, Gaudreau), 23. Hudler (Monahan) - 12. Bourque (Johansen), 45. Anisimov, 65. Bourque (Connauton, Ťutin)
Marko Daňo (Columbus) odohral 14:45 min a pripísal si 2 strely na bránku.

Los Angeles - Vancouver 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
Góly: 21. GÁBORÍK (Doughty, A. Kopitar) - 35. Bonino (R. Vrbata, Bieksa), 45. R. Vrbata (Edler, Y. Weber), 60. D. Sedin, 60. Horvat
Andrej Sekera odohral 20:20 min a pripísal si 4 strely na bránku, Marián Gáborík (obaja Los Angeles) odohral 16:48 min, pripísal si jeden gól, dve strely na bránku a tri mínusové body.

Carolina - NY Rangers 2:3 po sam. nájazdoch (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 3. Lindholm (V. Rask, Biega), 55. Murphy (Liles, Jordan Staal) - 24. J. T. Miller (Zuccarello, Brassard), 33. J. Fast (K. Hayes, Hagelin), rozh. sam. nájazd Zuccarello

Florida - Boston 2:1 po sam. nájazdoch (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 15. J. Hayes (Bolland, J. Jokinen), rozh. sam. nájazd Pirri - 23. P. Bergeron (Spooner, Hamilton)
Zdeno Chára (Boston) odohral 27:37 min a pripísal si dve trestné minúty.

Montreal - San Jose 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Góly: 19. Plekanec (Galchenyuk, Parenteau), 60. Gallagher (Pacioretty, Plekanec)

New Jersey - NY Islanders 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Góly: 8. Strome (Kuľomin), 53. Hamonic (Strome, Nelson), 60. Okposo (Tavares, Hamonic)
Jaroslav HALÁK (Islanders) odchytal celý zápas a kryl všetkých 26 striel súpera.

Ottawa - Toronto 5:3 (2:0, 2:3, 1:0)
Góly: 14. Hoffman (Chiasson, Methot), 17. Karlsson (Zibanejad, Puempel), 24. Lazar (Pageau, Methot), 40. Turris (Karlsson, Wiercioch), 60. Turris (Stone, Hammond) - 23. Lindström (Phaneuf, Carrick), 25. Komarov (Sill), 36. Erixon
Richard Pánik (Toronto) odohral 10:26 min, pripísal si 2 strely na bránku, jeden plusový bod, a dve trestné minúty.

Winnipeg - Washington 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Góly: 12. M. Stuart (Scheifele, Stafford), 31. Scheifele (Wheeler, Stafford), 59. Lowry

Dallas - Chicago 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Góly: 10. Eaves (Goligoski, Jokipakka), 17. Seguin (Jamie Benn, Spezza), 47. Horcoff (Goligoski, Hemský), 50. Spezza (Eaves)
Marián Hossa (Chicago) odohral 16:01 min, pripísal si sedem striel na bránku a jeden mínusový bod.

Nashville - Buffalo 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly: 35. Beck (S. Weber, Cullen), 46. C. Smith (R. Ellis, Cullen), 56. Fisher (Stalberg, R. Ellis)
Andrej Meszároš (Buffalo) odohral 17:50 min, pripísal si jednu strelu na bránku a jeden mínusový bod.

Arizona - Pittsburgh 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
Góly: 2. Rieder (Moss) - 29. Sutter, 33. Winnik (Letang, Crosby), 60. Crosby

Edmonton - Philadelphia 5:4 po predĺžení (3:3, 1:0, 0:1 - 1:0)
Góly: 1. Nugent-Hopkins (Eberle), 17. Purcell (Roy), 20. Hendricks (Gordon, Ference), 22. Eberle (Pouliot, Nugent-Hopkins), 62. Nugent-Hopkins (Nikitin, Hall) - 5. C. Giroux (Voráček), 12. C. Giroux (Voráček, Simmonds), 15. R. White (Rinaldo), 41. Raffl (Voráček, Streit)
Martin Marinčin (Edmonton) odohral 15:11 min a pripísal si 2 strely na bránku.

Viac o téme: Jaroslav Halák Minnesota Wild