Sagan pred kráľovskou klasikou Okolo Flámska: V Tinkoff-Saxo veria slovenskému kapitánovi

Peter Sagan na pretekoch Gent-WevelgemPeter Sagan na pretekoch Gent-Wevelgem Zdroj: FB / Peter Sagan

BRUGGY - Preteky Okolo Flámska sa považujú za kráľovské spomedzi jarných cyklistických klasík v Belgicku. Veľkonočná nedeľa dá odpoveď na to, kto sa stane ich kráľom. S určitosťou bude iný ako pred rokom aj dvoma.

Švajčiarsky fenomén jazdy na kockách a prašných cestách Fabian Cancellara bude chýbať z dôvodu zranenia. Pred týždňom na pretekoch E3 Harelbeke si skúsený jazdec tímu Trek Factory zlomil dva stavce v spodnej časti chrbtice a jeho jarná sezóna sa predčasne skončila.

O víťazstvo na druhom z piatich monumentov bude zo všetkých síl bojovať aj tím Tinkoff-Saxo s kapitánom Petrom Saganom. Slovenský cyklista bude mať pred sebou porciu 264 km na flámskych cestách-necestách, ale za sebou silnú podporu v sedmičke tímových kolegov: Mattim Breschelovi, Maciejovi Bodnarovi, Michaelovi Morkovovi, Matteovi Tossatovi, Pavlovi Bruttovi, Nikolajovi Trusovovi a Christopherovi Juulovi-Jensenovi, ktorý sa už zotavil zo zranenia ruky z pretekov Miláno - San Remo. Sagan už bol na Okolo Flámska piaty, druhý (v roku 2013 prehral iba s Cancellarom) a vlani šestnásty. 

"Veríme v Sagana. Viem, že má formu, mohli sme vidieť, že mu stúpala počas ostatných týždňov. V niektorých aj náhodných situáciách mu chýbalo trochu šťastia k úspechu. Hovoril som s chlapcami v tíme, sú odhodlaní maximálne ho podporiť,“ uviedol športový riaditeľ Tinkoff-Saxo Tristan Hoffman na tímovom webe. Svoje slová vzápätí aj rozmenil na drobnejšie: "Sme pripravení spolupracovať ako tím a prevziať zodpovednosť ako na E3 Harelbeke. Ak sa budeme pohybovať na špici pretekov, budeme menej náchylní na pády, ako keby sme mali byť rozťahaní po celom pelotóne na úzkych belgických cestách. V prvej časti pretekov to bude na Michaelovi, Pavlovi a Nikolajovi, aby sa starali o tempo. Neskôr očakávam, že Matti, Chris a Maciej sa budú pohybovať okolo Petra a pomôžu mu preklenúť nástrahy trate až do začiatku rozhodujúcej fázy pretekov." 

Podľa Hoffmana bude kľúčové, aby fungovala tímová súhra do 50 km pred cieľom, lebo na túto métu potrebuje prísť Sagan v dobrej kondícii. Potom sa bude rozhodovať na známych stúpaniach Oude Kwaremont a Paterberg, ktoré cyklisti v záverečnej fáze pretekov budú prekonávať dvakrát. "Prekvapenia nevylučujem, lebo mechanická chyba či pád môžu obrať o dobrý výsledok každého. Napriek tomu si myslím, že v závere budú vpredu už len tí najodolnejší, čiže nikto s výnimkou najväčších favoritov,“ myslí si Hoffman. 

Okolo Flámska alebo v pôvodnom znení Roonde van Vlaanderen sú druhým z pätorky cyklistických monumentov. Víťazstvo na 264 km dlhej trase medzi Bruggami a Oudenaarde znamená uznanie a rešpekt cyklistického sveta na dlhé roky. Cesta je na mnohých miestach vydláždená kockami, tak typickými pre belgické klasiky. Organizátori zaradili do itinerára pretekov aj 19 krátkych, ale o to ostrejších stúpaní. Po kockách absolvujú 16 niekoľko stometrových úsekov, mnohé práve aj do kopca. Jedným z veľkých favoritov bude Nór Alexander Kristoff z tímu Kaťuša. Čerstvý víťaz prípravných pretekov Tri dni De Panne má v tomto roku na konte už deväť víťazných etapových či viacetapových koncoviek. 

"Prehral som v závere na Miláno - San Remo. Nie som teda nezdolateľný. Na Okolo Flámska sa budem spoliehať na šprint v skupine, ale k tomu vôbec nemusí dôjsť. Napríklad tím Etixx má niekoľko veľmi silných pretekárov, ktorí sa pri neúčasti Toma Boonena budú snažiť predísť skupinovému šprintu v závere,“ cituje portál Cyclingnews Kristoffa, vlani piateho na Okolo Flámska. K ďalším favoritom budú v nedeľu patriť práve jazdci Etixxu Stijn Vandenbergh, Niki Terpstra a Zdeněk Štybar, Greg van Avermaet z BMC, Nemec John Degenkolb (Giant-Alpecin), či stále sa zlepšujúci Geraint Thomas z tímu Sky. 

Štart pretekov Okolo Flámska je v nedeľu pred radnicou v Bruggách naplánovaný na 10.15 h SELČ, v cieli v Oudenaarde by mali byť najlepší o 16.45 h. 

Viac o téme: Peter Sagan Okolo Flámska Tinkoff-Saxo
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: FB / Peter Sagan
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články