VIDEO Senica aj Ružomberok úspešní vonku, Žilina doma ľahko zdolala Košice

Tomáš Mikinič z FC Vion Zlaté Moravce (vľavo) a Tomáš Gerát z MFK Ružomberok (v strede) Tomáš Mikinič z FC Vion Zlaté Moravce (vľavo) a Tomáš Gerát z MFK Ružomberok (v strede) Zdroj: SITA

BANSKÁ BYSTRICA 4. apríla (SITA) - Futbalisti FK Senica zvíťazili v sobotňajšom stretnutí 24. kola najvyššej slovenskej súťaže Fortuna ligy na pôde poslednej Banskej Bystrice 4:0 a poskočili na štvrté miesto o dva body pred majstrovský Slovan Bratislava, ktorý má zápas k dobru. Víťazstvo "Záhorákov" zariadil hetrikom český legionár Jan Kalabiška, ktorý sa zároveň osamostatnil na čele kanonierov FL.

Bystrica doma vysoko prehrala so Senicou

Ďalší z existenčných zápasov Dukla v prvom polčase nezvládla. Dvakrát inkasovala a navyše aj jej hra pôsobila dosť zúfalo. Na teréne, ktorý nakoniec v chladnom, slnečnom počasí vyhovoval, sa hostia pohybovali ľahšie, v kombináciách úplne zahanbili mladíkov z Dukly a aj súboje vyhrávali na celej čiare. Strelecky vynikol kanonier Kalabiška, v 12. min po hrúbke Hada najskôr Opielov pokus vyrazil brankár Boroš, no na ďalšiu strelu Kalabišku už bol prikrátky. V 23. min po spolupráci s Majtánom sa úplne voľný Kalabiška presadil opäť a len zvýraznil nadvládu hostí a trápenie domácich. Kalabiška mohol vsietiť aj v 11. min, keby Boroš včas nevybehol. V 25. min trafil Hlohovský z diaľky len bočnú sieť a v 26. min po nahrávke Opielu nepremenil veľkú šancu Majtán. Dukla dala o sebe vedieť len veľmi málo, v 10. min slabšie vystrelil Faško a Šullu v bránke nevystrašil, v 38. min po odkope Šullu takmer loptu pretlačil do siete Faško. Zúfalstvo domácich sa prejavilo aj v 30. min, keď Vajda agresívne kopol do jednej z reklamných tabúľ a aj takýmto spôsobom prejavil hnev nad ďalšou z množstva nevydarených akcií.

Po zmene strán nastalo u Dukly oživenie a v 52. min po centri Gálika napálil loptu ponad v dobrom postavení Polievka. Kalabišku v 62. min od hetriku delilo len veľmi málo, v dvoch tutovkách najskôr nastrelil Boroša, a potom napálil do brvna. Aj na druhej strane nastal vzruch po Polievkovej strele z voleja, ktorá opečiatkovala telo brankára Šullu. Tréner Rusnák sa snažil zvrátiť priebeh striedaním, no akonáhle v 68. min poslal na ihrisko už tretieho náhradníka, tak Dukla inkasovala. Stačilo, aby Hlohovský zľava zacetroval a Opiela zblízka prekonal Šullu tretíkrát. Chudobná divácka kulisa sa napokon musela zmieriť s debaklom po výkone, ktorý Dukle bojujúcej o záchranu vôbec nesvedčal. Pohár blenu vypili domáci až do dna v 82. min, nielenže inkasovali po rýchlej rozhohrávke priameho kopu a ďalšej presnej trefe Kalabišku, ale červenú kartu po druhej žltej uvidel aj obranca Savič. V 84. min vykúzlil ešte brankár Šulla bravúrny zákrok po hlavičke Balka, keď loptu vyškriabal nad brvno, čo však nič nezmiernilo na fakte, že domáci odišli z trávnika s potupnou prehrou.

Dukla B. Bystrica - FK Senica 0:4 (0:2)
Góly: 12. a 23. Kalabiška, 69. Opiela, 82. Kalabiška. Rozhodca Straka, ŽK: Savič - Pillár, Pittner, ČK: 82. Savič po druhej ŽK, 448 divákov.

Dukla B. Bystrica: Boroš - Vajda, De Vito (46. Snitka), Had, Savič - Wiállwéber - Gálik, Kapor, Polievka - Šovčík (68. Balko), Faško (54. Rejdovian)

FK Senica: Šulla - Pittner, Pavlík, Pillár, Čermák - Hušek, Kóňa - Opiela (85. Komara), Hlohovský (77. J. Kosorín) - Majtán (71. Dolný), Kalabiška

Štefan Rusnák, tréner B. Bystrice: "Ja som sklamaný, aj keď tréningovo neboli dva týždne pred týmto zápasom vydarené. Všetci hráči okrem Boroša a Vajdu boli šedý priemer. Veľké oči nemáme, no ani skúsení hráči nepatrili medzi tých lepších. Senica dominovala po našich chybách, v obrane hlavne starší hráči robili chyby, preto sme prehrali."

Jozef Kostelník, tréner Senice: "My sme odohrali veľmi dobrý zápas, boli sme silní na lopte, dobre sme kombinovali, vytvorili sme si dvojgólový náskok a v druhom polčase sme ďalšie dva pridali. Pokračovali sme v našej hre, pripravili si aj ďalšie šance. Vyhrali sme na nulu a výsledok je asi až príliš trpký pre Duklu. Podali sme veľmi dobrý výkon, ani Bystrica nehrala zle a myslím si, že si svoje body ešte uhrá."

Ružomberok úspešný v Zlatých Moravciach

V stretnutí mužstiev z chvosta fortunaligového pelotónu sa hral od úvodu obojstranne opatrný futbal. Postupne sa čoraz viac presadzovali hosťujúci hráči. V 15. minúte po sérii nepresností v defenzíve ViOn-u sa k lopte dostal Vavrík, ktorého prudká strela len tesne minula pravý horný roh Kováčovej brány. V 27. minúte napriahol Nagy z hranice šestnástky, Kováč jeho strelu vytlačil nad brvno. Rohový kop rozohral Sapara, najvyššie vyskočil Maslo a nekompromisnou hlavičkou otvoril gólový účet stretnutia - 0:1. Skóre sa opäť menilo v 35. minúte, keď Sapara šikovným oblúčikom poslal loptu na hranicu "malého vápna" a Gerát aj s pomocou teču domácej obrany upravil na 0:2. V 39. minúte opustil hraciu plochu po zranení "mozog" Ružomberka Sapara. V 43. minúte sa mohlo skóre opäť meniť, keď sa rútil sám na Kováča Rosa, v čiste pozícii však v koncovke zlyhal.

Kto z tisícky skalných priaznivcov ViOn-u dúfal, že do druhého dejstva vstúpia domáci náporom, musel byť sklamaný. V 50. minúte Vavrík posunul loptu Turčákovi, ktorého prudká strela len tesne minula ľavú žrď Kováčovej brány. Po hodine hry sa do Mikiničovho centra položil Mance, jeho hlavičku v páde Nikolič bezpečne skrotil. V 73. minúte sa po druhej žltej karte porúčal z hracej plochy hosťujúci Maslo. Domáci sa snažili presilovku využiť, v 75. minúte mal gól na kopačke Pavelka, Rosa však v poslednej chvíli ratoval na bránkovej čiare. Už o minútu Pavelkovu gólovú hlavičku Nikolič zázračne vyrazil. V závere si futbalovejší hostia víťazstvo ustrážili a zaslúžene si odniesli na Liptov všetky tri body.

FC ViOn Zlaté Moravce - MFK Ružomberok 0:2 (0:2)
Góly: 28. Maslo, 35. Gerát. Rozhodoval: Glova, ŽK: Mikinič, Charizopulos, Pavlenda, Tipurič - Maslo, Lupták. ČK: 73. Maslo (Ružomberok), 1015 divákov

FC ViOn Zlaté Moravce: Kováč - Pavlenda, Tipurič, Ungar, Chren - Orávik - Szöke (46. Karaš), Charizopulos, Mikinič - Juhar (69. Kirilins) - Mance (60. Pavelka)

MFK Ružomberok: Nikolič - Boszorád, Maslo, Rosa, Dagbasjan - Turčák, Gerát, Sapara (39. Janič), Nagy, Lovás (72. Lupták) - Vavrík (63. Masaryk)

Branislav Mráz, tréner Zlatých Moraviec: "Smutné konštatovanie je, že stroj nám naozaj nefunguje. Dva týždne sme tvrdo pracovali, no výsledok sa nedostavil. Prvý polčas z našej strany bol veľmi zlý, škoda, že sa nám po zmene strán nepodarilo streliť aspoň jeden gól. Gratulujem Ružomberčanom k víťazstvu."

Ivan Galád, tréner Ružomberka: "Veľmi sa tešíme, že zo šiestich zápasov sme už štyri vyhrali. Sme mužstvom jari a darí sa nám to potvrdzovať. Čo ma dnes veľmi mrzí, je zranenie Saparu, dúfam, že sa ešte vráti na ihriská. Dnešné víťazstvo venujeme jemu."

Žilina deklasovala Košice

V úvodných minútach duelu spustili Žilinčania na bránu Stijakoviča doslova kanonádu. Mihalík, Čmelík, Škvarka i Hučko však buď mierili tesne mimo brány alebo ich šance vyrazil gólman hostí. Potom sa však dostal k slovu najlepší kanonier súťaže Matej Jelič a v rozpätí štyroch minút sa najskôr hlavou, a potom strelou postaral o dvojgólové vedenie domácich. Zápas potom trochu stratil na kvalite, tempo sa zvolnilo a hoci stále mali prevahu Žilinčania, košickí futbalisti postupne vyrovnali hru. V 33. min sa ešte Viazankova strela zastavila iba na ľavej žrdi domácej brány, ale o päť minút už Pačinda poslal loptu strelou do ľavého kúta a Košice ešte viac ožili. Žilinčania však majú Jeliča, ktorý už o dve minúty hlavou premenil Čmelíkov center z pravej na gól a skompletizoval svoj druhý hetrik v sezóne.

Päť minút po zmene strán sa Žiline podarilo zvýšiť už na rozdiel troch gólov, keď si prudký center Čmelíka zrazil Stijakovič do vlastnej siete. Tempo hry potom upadlo. Iniciatívu prevzali Košičania, ale do finálnej fázy sa nedostávali a domáci pod dojmom náskoku tiež nepredvádzali už svoj výkon z úvodu duelu. V 78. min po úniku z pravej strany opečiatkoval delovkou ľavú žrď Volešákovej brány Novák, na opačnej strane vytlačil Stijakovič Williamovu hlavičku na ďalší roh. Šancu na piaty gól Žiliny mal v 83. min Mihalík, ale po peknej kombinácii zakončil vedľa pravej žrde. Žilinčania už v závere kontrolovali hru a po troch zápasoch sa konečne dočkali víťazstva.

MŠK Žilina – MFK Košice 4:1 (3:1)
Góly: 7., 11. a 40. Jelič, 50. Čmelík – 38. Pačinda. Rozhodoval: Marhefka, ŽK: Pečovský – Šinglár, 1575 divákov.

Žilina: Volešák – Mabouka, Piaček, Škriniar, Hučko – Pečovský – Čmelík (81. Bénes), Lupčo (46. Klec), Škvarka, Mihalík – Jelič (73. William)

Košice: Stijakovič – Mik. Tóth, Sekulič, Ostojič, Dordevič (46. J. Novák) – Šinglár, Huk – Viazanko, Dimun, Pačinda – Haskič (53. Gáll)

Adrián Guľa, tréner Žiliny: "Videli sme dobrý zápas a veľa šancí, súper nám cestu za víťazstvom trochu uľahčil, pretože nehral príliš defenzívne. Výborný duel to bol pre Jeliča, potešilo ma nasadenie, štyri góly, ale boli tam aj chybičky. Podstatné je pre nás víťazstvo, tímový výkon, góly útočníkov. Som šťastný a spokojný, ale niektoré veci musíme napraviť."

Marek Fabuľa, tréner Košíc: "Prišli sme do Žiliny s iným zámerom, ako to nakoniec vypálilo. Výkon niektorých hráčov je pre mňa veľkým sklamaním. Piati hráči to pochopili ako hodový zápas a potom je ťažko hrať v Žiline iný duel. Podpriemerným výkonom sme domácim cestu za víťazstvom uľahčili."

Viac o téme: FK Senica MFK Ružomberok FC ViOn Zlaté Moravce Dukla B. Bystrica
  • Zdroj: TASR, SITA