Phelps hovoril o najťažšom období v živote: Nové ambície hľadá opäť v bazéne!

Michael Phelps
Michael Phelps

MESA - Michael Phelps pre disciplinárny trest za šoférovanie pod vplyvom alkoholu musí vynechať tohtoročné plavecké majstrovstvá sveta v ruskej Kazani, ale na jeho plánoch štartovať na olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro to nič nemení.

V stredu potvrdil, že to bude jeho posledný pokus zúčastniť sa na podujatí, na ktorom je najúspešnejším športovcom všetkých čias. Na doterajších štyroch OH nazbieral 18 titulov a celkovo 22 medailí. "Poviem vám to ako prvým. Už sa teším na budúci rok. Myslím si, že nie je ťažké uhádnuť, prečo som sa vrátil do bazénov," povedal Američan v arizonskej Mese, kde sa od štvrtka predstaví v piatich disciplínach na tamojšom mítingu. Bude to jeho súťažný návrat po odpykaní zákazu štartovať na pretekoch v Spojených štátoch.

Dvadsaťdeväťročný Baltimorčan minulý rok šoféroval s 1,4 promile alkoholu v krvi, za čo dostal od americkej federácie USA Swimmings polročný zákaz štartovať na domácich mítingoch a dištanc pre majstrovstvá sveta pre porušenie štatútu reprezentanta USA. Súd mu vymeral ročné väzenie s osemnásťmesačnou podmienkou. 

Phelps netají, že mu neúčasť na svetovom šampionáte spravila škrt cez plány: "Tieto podujatia som mal vždy rád. O to viac ma trápi, že tam nemôžem plávať." Namiesto Kazane sa zúčastní na národnom šampionáte v San Antoniu, ktorý sa uskutoční v tom istom čase. 

Po vynesení trestu sa Phelps stiahol do úzadia a podstúpil 45-dňovú terapiu. "Uplynulých pár mesiacov bolo možno najťažších v celom mojom živote. Beriem zodpovednosť za všetky svoje činy. Ranil som mnoho ľudí, čo je zo všetkého najhoršie," uviedol. 

Podľa prihlášok by mal Phelps vo štvrtok plávať 100 m motýlik, v piatok 100 m znak a 400 m voľný spôsob a v sobotu 200 m polohové preteky a 100 m voľný spôsob. Rovnaký program si zvolil aj jeho dlhoročný rival Ryan Lochte. V Arizone sa Phelps vrátil na scénu aj vlani po dvadsaťmesačnom prerušení kariéry, pôvodne ohlásenom ako definitívnom. 


Tagy: Michael Phelps

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA